در حاليكه مسئولان كميته كشوری آنفلوانزا نسبت به درپيش بودن موج سوم آنفلوانزای نوع آ هشدار می دهند، مجلس شورای اسلامی عملكرد وزارت بهداشت را به‌دليل ضعف در اطلاع رسانی و انتشار آمار نادرست بيماران زير سؤال برده است.
 

به نقل از همشهری آنلاين ، این گزارش حاكی است یك عضو كمیته كشوری آنفلوانزا، با بیان اینكه با بازگشت زائران بیت‌الله الحرام، موج سوم آنفلوانزای نوع آ وارد كشور می‌شود، گفت: پاندمی آنفلوانزای جدید هم‌اكنون در فاز 6بیماری (مرحله انتقال از انسان به انسان) است.

دكتر مسعود مردانی گفت: با اشاره به عبور این بیماری از 5 قاره جهان در ادامه با بیان اینكه هر لحظه احتمال موتاسیون این ویروس در دنیا وجود دارد، اظهار كرد: چنانچه ویروس آنفلوانزای پرندگان غالب شود میزان مرگ و میر بیشتر خواهد شد.

وی با بیان اینكه نخستین موارد انسانی آنفلوانزای نوع آ در كشور، جوان ایرانی‌الاصل مقیم آمریكا بود، افزود: سپس موج اول با ورود شمار فراوانی از مبتلایان از طریق حج عمره آغاز شد كه با توقف حج عمره فروكش كرد.

این عضو كمیته كشوری آنفلوانزا، آغاز موج دوم این بیماری را همراه با بازگشایی مدارس دانست و یادآور شد: در این موج طی 4 هفته گذشته با شمار فراوانی از دانش‌آموزان با علائم مواجه بودیم كه اكنون فروكش كرده است.

اقدامات پیشگیرانه

هر فرد باید موارد زیر را جهت جلوگیری از راه انتشار ویروس رعایت كند.

1- پوشاندن بینی و دهان با دستمال در هنگام سرفه و عطسه و انداختن دستمال به سطل زباله بعد از استفاده از آن.
2- اگر از دستمال پارچه‌ای استفاده می‌كنیم روزانه دوبار آن را شسته و بعد از هر بار استفاده داخل كیسه پلاستیكی بگذاریم.
3- شستن دست با آب و صابون خصوصاً بعد از سرفه یا عطسه. مواد ضد‌عفونی‌كننده حاوی الكل هم بسیار مؤثر است. مدت مناسب شست‌وشو با آب گرم و صابون حدود 20 - 15 ثانیه است. استفاده از ژل‌های ضد‌باكتریال هم بسیار مؤثر است.
4- پرهیز از تماس دست با چشم‌ها و بینی خود؛ چرا كه ویروس از این راه منتشر می‌شود.
5- ماندن در خانه به‌مدت 7 روز از بروز علائم یا تا زمانی‌كه فرد 24 ساعت بدون علامت شود. این به معنی پرهیز از فعالیت‌های طبیعی شامل كار، مدرسه رفتن، مسافرت، خرید و شركت در اجتماعات است.
6- بیماران مبتلا بایستی در خانه در تماس زیر 2 متر با سایر افراد، از ماسك استفاده كنند.
7- اگر بلافاصله دستمال در اختیار ندارید حداقل به جای كف دست، آستین لباستان را جلوی دهان و بینی بگیرید.
8- استفاده روتین و مداوم از ماسك جهت پیشگیری در این نوع آنفلوانزا توصیه نمی‌شود.
9- دست زدن به تلفن، صفحه كلید كامپیوتر، دستگیره درب‌ها در هنگام ابتلا می‌تواند عامل بیماری را به آنها منتقل و سبب آلودگی دیگران شود.
10- توصیه می‌شود از اسباب بازی‌های قابل
شست وشو برای كودكان استفاده شده و از اسباب بازی‌های پارچه‌ای و پشمی خودداری شود.
11- درصورت امكان از حضور در مناطق شلوغ خودداری كنیم یا مدت آن را كاهش دهیم.
12- با باز كردن پنجره‌ها و درب‌ها در فواصل مناسب در روز برای حداقل هر بار 10دقیقه به تهویه مناسب محل كار، محل زندگی و كلاس درس كمك كنیم.
13- خانواده، دوستان و همكاران خود را تشویق كنید تا رفتارهای پیشگیری‌كننده را رعایت نمایند.
14- دانش‌آموزانی كه دارای تب و علائم بیماری آنفلوانزا هستند به هیچ عنوان به مدرسه نروند.
15- خانم‌های شیرده كه علائم آنفلوانزا دارند بهتر است هنگام شیردادن، از ماسك استفاده كنند و یا دستمال جلوی بینی خود قرار دهند و هرگز از شیر دادن امتناع نكنند.

عملكرد وزارت بهداشت لاك‌پشتی است

عضو هیات رئیسه كمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: آنچه هم‌اكنون به‌عنوان آمار رسمی در مورد مبتلایان به آنفلوانزای نوع آ از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، آمار واقعی نیست، چراكه آمار خیلی بیشتر از این‌ بوده و روز به روز هم افزایش می‌یابد، این در حالی است كه وزارت بهداشت حركت لاك پشتی خود را در پیشگیری، اطلاع‌رسانی و درمان و غربالگری آنفلوانزای نوع آ ادامه می‌دهد.

انوشیروان محسنی‌بندپی افزود: وزارت بهداشت در مسئله آنفلوانزای نوع آ به‌صورت بینابینی عمل كرده است، اما در مجموع در ارتقای دانش و ارتقای آگاهی‌های مردم و شناسایی به‌موقع بیماران عملكرد موفقی نداشته است.

وی با تاكید بر اینكه آمارهای وزارت بهداشت در مورد شمار مبتلایان و قربانیان بیماری آنفلوانزای نوع آ غیرواقعی است، گفت: وزارت بهداشت آمار را به نقل از بیمارستان‌ها و مراكز درمانی اعلام می‌كند، در واقع وزارت بهداشت اصلا به حوزه شناسایی آمار مبتلایان ورود پیدا نكرده است.

نایب رئیس كمیسیون بهداشت و درمان ادامه داد: مشاهدات نشان می‌دهد وزارت بهداشت تیم كاری‌اش را برای شناسایی آمار مبتلایان اعزام نكرده است.

 
 
گردآوری:گروه خبر سيمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع:hamshahrionline.ir