موسيقی درمانی
از ابتدای تاریخ، بشر از موسیقی برای شفای بیماران استفاده می‌كرده است. برای مثال؛ ریتم طبل‌ها در مراسم شفابخش جادوگران و درمان گران نقش مهمی داشته است...

درمان بیماری ها با موسیقی

از ابتدای تاریخ، بشر از موسیقی برای شفای بیماران استفاده می‌كرده است. برای مثال؛ ریتم طبل‌ها در مراسم شفابخش جادوگران و درمان گران نقش مهمی‌ داشته است. 

ارسطو می‌گوید:
از موسیقی می‌توان در بسیاری از شئون زندگی، تربیت، سرگرمی، درمان، خوشگذرانی و تعدیل احساسات و عواطف استفاده كرد. (منتهی تصریح می‌كند كه گرچه پر كردن اوقات فراغت، امری لازم است، لیكن باید با نوعی از موسیقی مفید و تعالی بخش پر شود).

فارابی موسیقی را با سه خاصیت مطرح می‌ساخت: احساس انگیز، نشاط انگیز، خیال انگیز و یا تحت شرایطی هر سه خصوصیت را دارا می‌باشد.

نغمه‌های موسیقی بر حسب تركیب فواصل و ریتم دارای ارتعاشات خاصی هستند كه با تحریك ارتعاشات سلول‌های عصبی احساس و انگیزه ای را تقویت، تضعیف و یا منتقل می‌سازند. اگرچه فواید درمان با موسیقی از دوران‌های قبل مطرح بوده است، اما تا قبل از اینكه در قرن اخیر به عنوان یك رشته تخصصی شناخته شود خوب معرفی نشده است.

امروزه از تأثیر و فواید موسیقی در مراحل مختلف رشد و زندگی انسان (از دوره جنینی تا سالمندی) گیاهان و جانوران سخن به میان می‌آید، و از تغییرات آن بر روی سیستم‌های حسی حركتی، هیجانی-عاطفی، ترشح غدد، هوشیاری و آگاهی و شناخت فرد بحث می‌شود.

به گفته پژوهشگران مركز پزشكی نیویورك، شنیدن موسیقی‌های كلاسیك و حتی موسیقی جاز موجب كاهش اضطراب و افزایش تحمل درد بیماران می‌شود. (تنسی ویلیامز)

مقدمه ای بر موسیقی درمانی

شاید تا كنون مطالبی در روزنامه‌ها، مجلات، محل كارتان یا در بین مردم درباره "موسیقی درمانی" خوانده یا شنیده باشید. موسیقی درمانی یك رشته جدیدی است و فقط به مدت پنجاه سال است كه به عنوان یك تخصص كلاسیك و حرفه ای توسعه پیدا كرده است.

بر طبق تعریفی كه " انجمن ملی موسیقی درمانی" (NAMT) ارائه داده است، موسیقی درمانی عبارتست از " كاربرد موسیقی در تأمین، حفظ و بهبود سلامت جسمانی و روانی."

در واقع موسیقی درمانی كاربرد منظم موسیقی است، بطوریكه موسیقی درمانگر مستقیما در یك محیط درمانی، تغییرات دلخواه را در عواطف و رفتار درمانجو ایجاد می‌كند....

به طور خلاصه در موسیقی درمانی با استفاده از موسیقی، كه یك رسانه هنری خلاق است، به افرادی دارای مشكلات گوناگون، به منظور دستیابی به بهداشت روانی و جسمی‌آنان كمك می‌شود.

موسیقی درمانی در درمان افرادی كه ناتوانی‌های مختلفی از جمله عقب ماندگی ذهنی، تأخیر یافتگی رشدی، معلولیت جسمی، بیماری روانی و... داشته اند، به طور موفقیت آمیزی جواب داده است.

موسیقی درمانگر، اهداف و مقاصد را بر اساس نیازهای خاص درمانجو دنبال می‌كند. فنون مختلفی برای پیشبرد این اهداف استفاده می‌شود.برای مثال، آواز خواندن می‌تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر كمك كند تا حافظه دراز مدتشان را به كار اندازند، نواختن آلات موسیقی با همسالان یا درمانگر می‌تواند مهارت‌های میان فردی را افزایش دهد و كاركردهای اجتماعی را بهبود بخشد. از همه مهمتر اینكه افراد احساساتشان را در روشی مطمئن و لذت بخش بوسیله نواختن موسیقی، گوش كردن به موسیقی و رقصیدن به همراه موسیقی بیان می‌كنند.

البته موسیقی درمانی فقط در خدمت افرادی كه دارای انواع مختلف ناتوانی‌ها هستند به كار برده نمی‌شود، بلكه در شرایط مختلف پزشكی نیز سودمند است. از جمله كاهش فشار روانی یا درد، زایمان، توانبخشی بیماران سكته ای و مبتلایان به بیماری پایانه(بیماری‌هایی كه علاج ناپذیرو مرگبار هستند، مثل ایدز). مساله عمده كه در اینجا برای درمانگر مطرح است كاهش درد و تحمل آن در شیوه درمان است و یا كمك به بیمار برای دستیابی به كاركردهای بهینه.

موسیقی درمانی رشد فزاینده ای در كشورهای مختلف جهان و در عرض سال‌های اخیر داشته است و كارهای درمانی متعددی توسط موسیقی درمانگران صورت پذیرفته است و این امر تأكید گردیده كه اساسا" موسیقی در درمان اشخاص مبتلا به وضعیت‌های مختلف پزشكی كارآئی بسیاری دارد.

 

بیشتر بدانید : موسیقی درمانی: نگاه علم به موسیقی چگونه است؟

بیشتر بدانید : آشنایی با موسیقی درمانی و دنیای عجیب و پر رمز و راز آن

بیشتر بدانید : نقش موسیقی در سلامت جسم و روان

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: گفتگوی هارمونیک