در این گزارش از چند بازیگر سینما 3 سوال مشخص را پرسیدیم؛ یکی این که جایگاه زن و مادر را در آثار تولیدی چگونه ارزیابی می‌کنند؟ دیگر این که چند نفر از بهترین بازیگرانی که....
 
جایگاه زن درسینما و تلویزیون باید از کلیشه ای بودن خارج شود
این گزارش ما با گزارش‌های دیگری که تاکنون کارکرده ایم،تفاوت‌هایی دارد، می‌پرسید چرا؟ خوب عجله نکنید دلیلش را می‌گوییم، چون قرار است گزارش ویژه ای بخوانید که به مناسبت روز زن و جایگاه زن و مادر در سینما و تلویزیون، تهیه شده است و در این گزارش از چند بازیگر سینما 3 سوال مشخص را پرسیدیم؛ یکی این که جایگاه زن و مادر را در آثار تولیدی چگونه ارزیابی می‌کنند؟ دیگر این که چند نفر از بهترین بازیگرانی که نقش مادر را به خوبی ایفا کرده اند نام ببرند و سوال آخر هم این بود که علاقه داشتند جای کدام مادر یا زن در سینما و تلویزیون بازی کنند. این نکته را هم اضافه کنم که برخی از بازیگران، زنده یاد «رقیه چهره آزاد» و «حمیده خیرآبادی» را بهترین بازیگر منتخب خود معرفی کردند و برخی هم خود را به عنوان بهترین بازیگری که نقش مادر را خوب بازی کرده‌اند، نام بردند.
مادر جایگاه والایی در جامعه دارد اما به اعتقاد بعضی افراد در آثار تولیدی سینما و تلویزیون پرداخت مناسبی به این موضوع نشده است. به مناسبت روز زن و مقام والای مادر، ضمن تبریک ویژه، گزارش ما را در این باره بخوانید که با تنی چند از بازیگران کشور درباره جایگاه زن در سینما و تلویزیون صحبت شده است.

تعریف درست از جایگاه زن در برخی فیلم نامه‌ها
«گوهر خیراندیش»
درباره جایگاه زن یا مادر در سینما و تلویزیون کشورمان می‌گوید: در سینمای گذشته زن در جایگاه پیش برنده قصه نبود بلکه به عنوان تزئین از آن استفاده می‌شد و نقش  زن‌ها در این آثار قابل لمس و باورپذیر نبود.وی می‌افزاید: در این زمینه شاخص ترین فیلم پس از انقلاب فیلم «مادر» است که علی حاتمی‌چگونگی مدیریت یک زن مقتدر، با اندیشه و تفکر معنوی را به تصویر کشید.وی ادامه می‌دهد: فیلم‌های شاخصی که به درستی نقش زن را به نمایش گذاشته است از کارگردان‌های مطرحی همچون داریوش مهرجویی و رخشان بنی اعتماد است که نقش زنان را در آثارشان پررنگ و تأثیرگذار می‌بینیم که موفق هم بودند. «خیراندیش» تصریح می‌کند: فیلم نامه نویسان آثار مطرحی همچون «درباره الی»، «جدایی نادر از سیمین»، «ارتفاع پست»، «خاک سرخ»، «میوه ممنوعه» و «اشک‌ها و لبخندها» را نوشتند که در این فیلم‌ها جایگاه زن تعریف درست خود را پیدا کرد و همان طور که شاهد بودیم تأثیر مثبتش را هم در بین خانواده‌ها گذاشت. وی عنوان می‌کند: در فیلم «میگرن» مانی حقیقی، من نقش یک مادربزرگ را بازی کردم که خیلی دوستش داشتم و به زنی مثل «گلرخ» در فیلم «ساغر» هم علاقه داشتم و به طور تقریبی می‌توانم بگویم همه نقش‌هایی را که دوستشان داشتم، بازی کردم. وی می‌افزاید: «جمیله شیخی» در فیلم «مسافران» بهرام بیضایی در نقش مادر بسیار تأثیرگذار بازی کرد، «گلاب آدینه» نیز در فیلم «زیرپوست شهر» فوق العاده درخشید و زندگی واقعی یک زن و مادر زحمت کش را به خوبی نمایش داد و علاوه بر آن به تمام نقش‌های زنده یاد «حمیده خیرآبادی» علاقه دارم. وی اضافه می‌کند: بیشتر نقش‌هایم را که به عنوان مادر بازی کردم، دوست داشتم و جزو بهترین نقش مادر انتخابشان می‌کنم.

خیرآبادی مادر سینمای ایران است
«پروانه معصومی»
درباره جایگاه زن در سینما و تلویزیون نظر متفاوتی دارد و می‌گوید: هنوز زن در سینما و تلویزیون جایگاه واقعی خودش را پیدا نکرده است و به عنوان فتح گیشه و جذب مخاطب به آن نگاه می‌شود و تا زمانی که زیبایی چهره بازیگر نسبت به توانایی، تجربه و تکنیک در اولویت قرار گیرد ما به جایگاه اصلی خود نمی‌رسیم. وی درباره بازیگرانی که نقش مادر را به خوبی ایفا کرده اند، توضیح می‌دهد: زنده یاد «حمیده خیرآبادی» را به عنوان مادر سینمای ایران می‌شناسم و در بیشتر آثارش یک مادر واقعی بود اما معتقدم همه بازیگران، خوب ایفای نقش کرده اند چون خودشان مادر هستند. «معصومی» ادامه می‌دهد: علاقه ندارم جای نقش بازیگر دیگری بازی کنم و آن نقش‌هایی را که خودم بازی کرده ام، خوب بوده اند که قبول کردم و نقش خاصی را هم در نظر ندارم که بگویم چه قدر خوب بود که من آن نقش را بازی می‌کردم.

آثار خوبی درباره مقام زن ساخته نشده است
«هما روستا»
هم در این باره عقیده دارد: فقط از جایگاه زن و مادر سخن گفتن و به قولی هندوانه زیربغل گذاشتن، فایده ای ندارد. بارها گفته ایم که آثار خوبی درباره مقام زن ساخته نشده اما در نهایت تأثیری نداشته است. 30 سال است که این موضوع را می‌گوییم. وی درباره انتخاب بهترین بازیگرانی که نقش مادر را به خوبی ایفا کرده اند، توضیح می‌دهد: «ژاله علو» مادر خوبی در آثار بوده است و به او می‌خورد مادر خوبی هم باشد اما اکنون حضور ذهن ندارم و معتقدم همه بازیگرانی که در نقش مادر بازی کرده اند، خوب بوده اند.

مادران تلویزیون عصبی هستند
«زهرا سعیدی»
دیگر بازیگر سینما و تلویزیون است که در پاسخ به سوال‌های ما می‌گوید: زن و مادر محور اصلی کانون خانواده را تشکیل می‌دهد و هر چه قدر شخصیت مادر از لحاظ فکری، عقیدتی و رفتاری محکم تر و سالم تر باشد می‌تواند یک خانواده خوب و منسجم را ساماندهی کند. وی ادامه می‌دهد: به همین ترتیب در برنامه‌های تلویزیون هم زن می‌تواند راهکار نشان دهد و مؤثر باشد. وی ضمن انتقاد از به تصویر کشیدن مادران عصبی و پرخاشگر در تلویزیون می‌افزاید: متأسفانه مد شده است که مادران را افرادی نشان دهند که داد و فریاد می‌کنند و تأثیر منفی روی مخاطب می‌گذارد. باید برای مقام زن بیشتر از این‌ها ارزش قائل بود و احترام مادر را در آثاری که تولید می‌شود نگه داشت. «سعیدی» می‌گوید: وقتی صحبت از بهترین مادر سینما به میان می‌آید، یاد فیلم «مادر» علی حاتمی‌ می‌افتم که زنده یاد «رقیه چهره آزاد» آن نقش را بازی کرد و علاوه بر آن هم خانم کیان فر بازیگری است که نقش مادر را با احساس کار می‌کند و به مخاطب منتقل می‌کند. وی اضافه می‌کند: ما مادران خوبی در سینما و تلویزیون داریم مانند مرحومه حمیده خیرآبادی و دوست عزیزم خانم خیراندیش که مادران خوبی در سینما و تلویزیون هستند.

پرداخت اندک به نقش مادر و زن در سینما و تلویزیون
«مهوش صبرکن»
نیز ضمن تبریک روز مادر می‌گوید: مادر نه تنها در سینما و تلویزیون بلکه در تمام جوامع نقش اساسی دارد و در آثار تولیدی خیلی باید به این مقوله پرداخته شود اما اکنون به زن به عنوان یک ابزار نگاه می‌شود و متأسفانه در تلویزیون و سینما خیلی کم به نقش مادر و زن پرداخته شده است. وی با انتقاد از این که بیشتر آثار تولیدی کشورمان به موضوع‌های کلیشه ای می‌پردازد. می‌افزاید: هیچ زمان علاقه نداشتم جای بازیگر دیگری بازی کنم چون همه کارهایم را با وسواس انتخاب کرده ام و به آن‌ها علاقه مند هستم. وی درباره انتخاب بهترین مادران سینما و تلویزیون ایران می‌گوید: بازیگران زیادی نقش مادر را بازی کرده اند و به نظرم «ثریا قاسمی» در مجموعه «جراحت» بسیار مادر خوبی بود و فکر می‌کنم نقش خودم هم در این مجموعه خوب بود، البته شخصیت پردازی درستی در قصه شده بود.

نسبت به گذشته نقش زن پررنگ تر شده است

«پوراندخت مهیمن» نیز می‌گوید: زن جایگاه واقعی خود را در سینما و تلویزیون پیدا نکرده است و البته باید مدنظر داشت که نسبت به گذشته نقش زن بهتر و پررنگ تر شده است ولی جا دارد که جایگاه بهتری پیدا کند. وی ضمن انتقاد از کم کاری فیلم سازان در پرداخت نقش مادر توضیح می‌دهد: علاقه مند هستم که مادران را در قالبی متفاوت به تصویر بکشند و کلیشه ای نشان ندهند چون بازیگران زن علاقه دارند در نقش‌های متفاوت بازی کنند و پالایشی در بازیگری شان باشد.وی تصریح می‌کند: زنده یادان «حمیده خیرآبادی» و «مهین شهابی» جزو پیشکسوتان سینما و تلویزیون بودند که نقش مادران را به خوبی ایفا کردند و جایگزینی هم ندارند. «مهیمن» اظهار می‌کند: تاکنون تمام نقش‌هایی را که به آن علاقه داشتم، بازی کرده ام.

نقش مادر در سینما و تلویزیون کلیشه ای است

«فریده سپاه منصور» هم با انتقاد از پرداخت ضعیف آثار تلویزیونی و سینمایی درباره جایگاه زن می‌گوید: سینمای کشورمان تشکیل شده از یک دختر و یک پسر جوان و گویی در جامعه ما هیچ فرد دیگری وجود ندارد، متأسفانه به هیچ قشری در سینما و تلویزیون ما دقت و توجه نشده است چه برسد به نقش و جایگاه مادر!
وی تصریح می‌کند: نقش مادر در سینما و تلویزیون کلیشه ای است به طوری که فقط چای می‌آورد و می‌برد و در این زمینه کم کاری شده است و تصور می‌کنم به مادر، پدر، مادربزرگ و پدربزرگ و در مجموع روابط اجتماعی کم لطفی شده است و نقش مادر در سینمای ایران جایگاهی ندارد. «سپاه منصور» درباره انتخاب بهترین مادران سینمای ایران توضیح می‌دهد: پاسخ به این سوال سخت است. البته در ذهنم خانم «خیرآبادی» است که به واقع مادر سینمای ایران بود و همیشه نقش مادرهای مهربان و خوبی را بازی کرد با این وجود، دیگر بازیگران توانمند کشورمان هم نقش مادر را به خوبی ایفا کرده اند.

حضور مادر در سینمای ایران مطرح بوده و خواهد بود
«پردیس افکاری»
در این زمینه نظر متفاوتی دارد و می‌گوید: جایگاه زن نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده است و البته به این اعتقاد دارم که حضور مادر در سینمای ایران مطرح بوده و خواهد بود.
وی می‌افزاید: در گذشته در آثار تلویزیونی و سینمایی شاهد زنانی بودیم که همیشه ظرف می‌شستند یا سبزی پاک می‌کردند، اما اکنون زنی را می‌بینیم که اظهار نظر می‌کند، حضور دارد، دوستش داریم و ممکن است بعضی اوقات از او دلخور شویم و یا گاهی اوقات هم او را همراهی و با او گریه کنیم و به اعتقاد من ویژگی‌هایی را در نقش‌ها می‌بینیم که در همه زنان وجود دارد. وی می‌افزاید: خانم «حمیده خیرآبادی» بهترین مادر سینما و تلویزیون بود. روحش شاد؛ من همه آثارش را دوست دارم به خصوص در فیلم «اجاره نشین‌ها» بازی درخشانی داشت، ضمن این که زنده یاد «رقیه چهره آزاد» نیز در فیلم «مادر» نقش مادر را به خوبی ایفا کرد.

زن در حاشیه قرار گرفته است
«مینا نوروزی»
بازیگر دیگری است که در این باره می‌گوید: تصور می‌کنم در قصه‌های ما زن را شخصیتی کم انرژی و به دور از واقعیت دیده اند.
حتی در نقش‌های اصلی، زنان در حاشیه قرار می‌گیرند، در واقع زن جایگاهی را که باید داشته باشد، ندارد. وی درباره انتخاب بهترین مادران سینما و تلویزیون توضیح می‌دهد: زنده یاد «رقیه چهره آزاد» که روحش شاد باشد در فیلم «مادر» فوق العاده نقش آفرینی کرد.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khorasannews.com/  ضیغمی
 
 
مطالب پیشنهادی:
10 مادر فداکار هالیوودی!! (+عکس)
10 مادر مشهور‌ هالیوود (+عکس)
نگاهی به دیالوگ‌‌ها و نماهای كلیدی «جدایی نادر از سیمین»
20 عکس از «قصه پریا»؛ فیلم جدید فریدون جیرانی
9 فیلم به یادماندنی از سینمای دفاع مقدس