آواتار
در اینجا فهرستی از ده فیلم را جمع آوری کرده ایم که بهترین جلوه های ویژه تاریخ سینما را داشته اند و پس از گذشت سال ها همچنان ارزش خود را حفظ کرده اند....
                                                         
اگر از دوستداران فیلم و سینما بپرسید که چرا به تماشای فیلم های ژانر علمی‌ تخیلی می‌روند، پاسخ آنها جلوه های ویژه ی فوق العاده ای خواهد بود که در تولید این فیلم ها به کار رفته است. در طول سال ها جلوه هایی بسیار جالب و نزدیک به واقعیت به وجود آمده است، بنابراین در اینجا فهرستی از ده فیلم را جمع آوری کرده ایم که بهترین جلوه های ویژه تاریخ سینما را  داشته اند و پس از گذشت سال ها همچنان ارزش خود را حفظ کرده اند.

(Jurrasic Park) پارک ژوراسیک

تاثیر این فیلم بر دنیای جلوه ها حتی از تاثیر جنگ ستارگان اورجینال نیز بیشتر بوده است. وقتی آی ال ام  (کمپانی نور و جلوه ها ی دیداری) اسپیلبرگ را متقاعد کرد که می‌توان دایناسورها را به صورت دیجیتالی به تصویر کشید، کل صنعت جلوه های ویژه دستخوش انقلابی شد که با خلق شگفت انگیزترین جلوه ها همراه بود. اما اگر براچیاسوروس (نوعی دایناسور که در این فیلم نشان داده می‌شود)  نبود، این اتفاق هرگز نمی‌افتاد. هجده سال از تولید پارک ژوراسیک می‌گذرد و این فیلم هنوز فوق العاده به نظر می‌رسد.

(Pirates of Caribbean 2&3) دزدان دریایی کارائیب 3 و 2
 
دزدان دریایی از جنگ ستارگان بهتر بود؟ بله، به یک دلیل: دیوی جونز (یکی از شخصیت های فیلم). خیلی ها فکر می‌کنند که علت موفقیت دیوی جونز تنها  تناسب چهره ی  او با چهره های  کامپیوتری بود. اما واقعیت این است که  کل "لباس" دیوی جونز  کامپیوتری بود. ممکن است شما هم مثل دیگران تصور کرده باشید که لباس او واقعی است. اما در واقع کار کمپانی نور و جلوه های دیداری آنقدر خوب بود که توانست تقریباً همه را فریب دهد.

(Star Wars) داستان جنگ ستارگان

جنگ ستارگان هم مانند پارک ژوراسیک که ده سال بعد از آن ساخته شد، دنیای جلوه های ویژه را تغییر داد. این فیلم کمپانی نور و جلوه های دیداری را بنیان گذاری کرد و نسلی جدید از اپرای فضایی را به وجود آورد.به گزارش برترین ها سه فیلم اول از لحاظ جلوه های ویژه کاملاً بی عیب و نقص است، اما  The Prequels(سه فیلم دوم که در ادامه ی سه فیلم اول تولید شدند)، در بعضی قسمت ها نقاط ضعفی دارند.  مثلاً پس زمینه های کامپیوتری به خصوص در قسمت دوم کاملاً واقعی به نظر نمی‌رسند.
 
(Avatar) آواتار

 به خاطر وجود پاندورا، که دارای تصاویر واقعی است،  آواتار نیز در این فهرست قرار می‌گیرد. جنگل پاندورا، و تمامی‌ چیزهایی که درآن وجود دارند، مثلاً هریک از ساقه های علف، تصاویری کامپیوتری هستند. تمامی‌ صحنه ها به وسیله‌ی کامپیوتر طراحی شده اند، ولی بیننده تصور می‌کند که تنها دو شخصیت آواتار و ناوی تصاویری کامپیوتری هستند.

(Transformers Trilogy) فیلم های سه گانه‌ی ترانسفورمر

در این فیلم روبات های کامپیوتری غول پیکربه شدت  با هم برخورد دارند و در فیلم سوم، شیکاگو را تقریباً با خاک یکسان می‌کنند. این فیلم یکی دیگر از کارهای کم نظیر کمپانی نور و جلوه های دیداری است. حتی افسانه هایی وجود دارد مبنی براینکه در فیلم دوم جلوه ها انقدر شدید بودند که بعضی ماشین های کمپانی در حین ایجاد جلوه های مربوط به جنگ مصر ذوب شدند!

(Lord of the Rings) ارباب حلقه ها

 کار WETA (شرکتی که مسئول جلوه های ویژه ی ارباب حلقه ها بود) از جهاتی مورد انتقاد قرار گرفت؛ به عنوان مثال ترکیب دو قلعه و لیز خوردن لگولاس (یکی از شخصیت های این فیلم که با یاران حلقه همراه شد) روی خرطوم فیل با اشکالاتی همراه است.  ولی این امر مانع کسب جایزه‌ی اسکار نشد و در کل می‌توان گفت  این  سه فیلم فیلم هایی بسیار موفق بوده اند. شخصیت گالوم (از حمل کنندگان سابق حلقه که اکنون چهره اش تغییر یافته است) زمینه را برای آواتارو فیلم های شبیه به آن فراهم کرد.

 (Blade Runner ) تیغ رو

تیغ رو زمانی تولید شد که  شخصیت های سه بعدی با استفاده  از روش مدل سازی ساخته می‌شدند. این فیلم که تا به امروز مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است، با صحنه های طولانی و آهسته و ارائه ی تصویری از آینده‌ی لس آنجلس می‌تواند یکی از فیلم های موفق در زمینه‌ی طراحی و اجرا محسوب شود.  در ورژن دیگر تیغ رو، یعنی (برش نهایی)، از جلوه های ویژه استفاده‌ی چندانی نمی‌شود، مگر تمیز کردن بعضی خطوط وThe Final Cut سیم ها که به صورت کامپیوتری طراحی شده است.

(War of the Worlds) جنگ دنیاها

اسپیلبرگ که تصمیم داشت فیلمی‌ در مورد حمله  آدم فضایی ها بسازد از آکادمی‌ نور و جلوه های دیداری کمک گرفت. اولین سه پایه و تخریب بزرگراه در این فیلم بیننده را شگفت زده می‌کند و با اینکه اکثر جلوه های ویژه در در پس زمینه نشان داده می‌شوند، بسیار واقعی  به نظر می‌رسند.

(Independence Day) روز استقلال

 ID4 یا روز استقلال زمانی ساخته شد که دوران مدل ها رو به پایان بود و جای خود را به نسل جدید تصاویر کامپیوتری می‌داد. بنابراین هرچند این فیلم از مدل ها نیز تا حد زیادی استفاده می‌کند، اما می‌توانیم تأثیراستفاده از کامپیوتر را هم در آن مشاهده کنیم. ترکیبِ این دو روش، فیلمی‌ موفق را به وجود آورد که تا سال ها بعد همچنان موردتوجه مخاطبان بود.

(Terminator 2: Judgment Day) نابودگر 2: روز جزا
 
این فیلم همان فیلمی‌ است که به همراه مغاک ) توانست کمپانی نور و جلوه های تصویری را به ساختن دایناسورهای کامپیوتری تشویق کند.The Abyss(جیمزکامرون (کارگردان فیلم) و کمپانی نور و جلوه های دیداری توانستند با استفاده از تصاویر کامپیوتری چیزهایی را به بینندگان نشان بدهند که قبل از این هرگز دیده نشده بود. تی هزار یا پاتریک که روباتی انسان مانند است و می‌تواند به هرشکلی دربیاید نمونه ای از جلوه های ویژه ی کلاسیک است.گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture   
منبع: زندگی ایده آل


مطالب پیشنهادی:
اشیاء خاطره‌انگیز و به یادماندنی ستارگان هالیوود در فیلم‌ها! (+عکس)
تصاویر 33 زوج دوست‌داشتنی سینما‍‍!!
عجیب ترین لحظه‌های فرش قرمز جشنواره کن (+عکس)
بچه‌هایی که در نقش کودکی بازیگران هالیوود بازی کردند! (+عکس)
ترسناک‌ترین گریم‌ها/ زنان زیبایی که خون آشام و هیولا شدند!! (+عکس)