ادوارد دست قیچی
10 برتر سینمایی، درباره مشهورترین فیلم های فانتزی است که در آن هیجان حرف اول و آخر را می‌زند. البته همین ابتدا بگوییم اگر....
                                                         
جادو، وقایع فراطبیعی، موجود افسانه ای، سرزمین و دنیای خیالی و آدم هایی با خصوصیات عجیب نقطه مشترک فیلم هایی هستند که در ژانر فانتزی قرار می‌گیرند.
 10 برتر سینمایی، درباره مشهورترین فیلم های فانتزی است که در آن هیجان حرف اول و آخر را می‌زند. البته همین ابتدا بگوییم اگر اثری از هری پاتر، ارباب حلقه ها و دزدان دریایی کارائیب در این 10 مشهور نمی‌بینید، به این دلیل است که قبلا درباره آنها نوشته ایم.
پس همراه ما باشید تا با بهترین فیلم های فانتزی – هیجان انگیز سینما که توسط سایت موویز انتخاب شده اند، آشنا شوید. نکته جالب اینجاست که اسم تیم برتون کارگردان معروف سینمای هالیوود بارها در این فهرست ثبت شده است.

جادوگر شهر اوز
The Wizard of Oz

 
کارگردان: ویکتور فلمینگ
بازیگران: جودی گارلند، فرانک مورگان، ری بولگر، برت لار، جک هالی و...
به احتمال زیاد، اسم جادوگر شهر اوز را بارها شنیده اید. شهری که دوروتی دختر کوچکی به همراه سگش توتو بر اثر یک گردباد به آن سرزمین می‌روند. در شهر اوز همه چیز عجیب و غریب است.
شیرها بزدل، مترسک ها بدون مغز هستند و آدم آهنی ها هم قلب ندارند. این فیلم با برداشتی از کتابی به همین اسم ساخته شده است و هیجانی که دارد به ناشناخته های این شهر مربوط می‌شود.
درگیری جادوگر نیکوکار شمال و جادوگر بدجنس غرب که در پی انتقام مرگ جادوگر بدجنس شرق است، باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود.

هزارتوی پن
Pan’s Labyrinth


کارگردان: گییرمو دل تورو
بازیگران: ایوانا باکورو، سرگی لوپز، ماریبل وردو و...
19 میلیون دلار صرف شد تا دل تورو بتواند فیلم هزارتوی پن را در ژانر فانتزی – هیجان انگیز بسازد. این فیلم که توانسته نظر 96 درصد از مردم و منتقدان را به خودش جلب کند تا به حال جوایز زیادی از جمله اسکار را به دست آورده است.
 اوفلیا دختری است که بعد از یک اتفاق عجیب و البته برای فرار از ناپدری اش وارد دنیای خیالی می‌شود و مرز بین واقعیت و رویا را از بین می‌برد. در فیلم «افسانه هزارتوی پن» تماشاگر با دنیای واقعی و افسانه ای رو به رو است که به موازات هم در حرکتند. اگر دلتان می‌خواهد افسانه دیدن را یک بار به زیباترین شکل تجربه کنید، هزار توی پن را از دست ندهید.

بلور تاریک
The Dark Crystal

 
کارگردان: جیم هنسن و فرانک آز
بازیگران: فرانک آز، دیو گولز، استیو ویتمر، لیوس گل و...
تمام داستان این فیلم در یک سرزمین تخیلی روایت می‌شود. بلور مرموزی در آن وجود دارد که به «بلور حقیقت» معروف است. اما بلور حقیقت هزار سال قبل ترک بر دشته و دیگر نوری برای روشنایی ندارد و سرزمین تخیلی هم به همین دلیل در تاریکی فرو رفته است.
در این سرزمین نیروهای اهریمنی و نیروهای صلح جو با هم در جنگ هستند تا بالاخره یک گروه پیروز شوند و هدایت دنیا را در دست بگیرند و بلور تاریک را برای همیشه ترمیم کنند. جن اسم کسی است که باید بلور تاریک را ترمیم کند و زندگی را به مردم بازگرداند.

کرول
KRULL

 
کارگردان: پیتر ییتس
بازیگران: کن مارشال، لایست آنتونی، فردی جونز، فرانچسکا آنیس، آلن آرمسترانگ، دیوید باتلی، لیام نیسن و...
هیولا موجود اصلی این فیلم فانتزی – هیجان انگیز است. زمانی که دو شاهزاده با هم ازدواج می‌کنند این هیولا خودش را در معرض خطر می‌بیند و تصمیم می‌گیرد با برهم زدن مراسم، عروس را بدزدد.
همین مساله باعث می‌شود داماد با شمشیر سحرآمیزش به مبارزه با هیولا برخیزد و همسرش را نجات دهد. جنگی که بین این دو درمی‌گیرد صحنه های عجیب و هیجان انگیزی دارد.

داستان بی پایان
The Neverending Storyکارگردان: وولف گانگ پیترسون
بازیگران: بارت الیور، درام گرت، نیکولاس گیلبرت، توماس هیل و... داستان بی پایان پر از خیال پردازی های عجیب است و آن قدر پرمایه ساخته شده که تا به حال فیلمسازهای زیادی از داستان آن برداشت کرده اند.
اولین قهرمان داستان پسری به اسم آتریو است که توسط ملکه ماموریت یافته است دنیای رویاها را نجات دهد. دومین قهرمان باستیان است که در دنیای واقعی زندگی می‌کند اما همه چیز وقتی به هم می‌ریزد که کتابی را از فروشگاه می‌دزدد و با خواندن آن، وارد دنیای خیالی می‌شود و خودش تکه ای از داستان می‌شود.

شاهزاده موناکو
Princess Mononoke


کارگردان: هایائو میازاکی
بازیگران: بیلی کرادوپ، بیلی باب تورنتو، کلاری دنس و...
وقتی اسم میازاکی در جایگاه کارگردانی یک انیمیشن به میان می‌آید، شک نکنید که با یک اثر خوش ساخت و البته دلهره آور رو به رو خواهید شد. به محض شروع داستان، موسیقی انتخاب شده شما را به سمت ماجراهای درهم تنیده شده راهنمایی می‌کند.
داستان درباره ارواح و دیوارهایی است که سال ها از آنها خبری نبود اما به یک باره تمام آنها زندگی شان را دوباره از سر می‌گیرند. مخاطبان این انیمیشن فقط بزرگسالان هستند و ترسی که در پلان های آن وجود دارد. این انیمیشن را جذاب تر می‌کند.
این انیمیشن بدون افکت های خاص ساخته شده است و نزدیک به 15 سال قبل عنوان پرخرج ترین انیمیشن تاریخ را به دست آورد. فراموش نکنید. این داستان پر از غول های مشمئزکننده است که دیدنش دلتان را می‌لرزاند.

بیتل جوس
BEETLE JUICE


کارگردان: تیم برتون
بازیگران: الک بالدوین، جینا دیویس، مایکل کیتن، کاترین اوهارا، وینونا رایدر، سیلویا سیدنی و...
«آدام میتلند» و همسرش، «باربارا» در یک تصادف می‌میرند اما روح شان بعد از مدت ها به زمین برمی‌گردد تا کسانی که در خانه شان ساکن شده اند را بترسانند و فراری شان بدهند. آنها در این راه با بیتل جوس که روح شروری است آشنا می‌شوند...
بیتل جوس یکی از نمونه های درخشانی است که تیم برتون توانسته در فضای سوررئال آن را بسازد. ارواح در این فیلم در کنار هم زندگی می‌کنند و مخاطب احساس می‌کند آنها هیچ وقت نمرده اند.

ماجرای بزرگ پی وی
PEE-WEE’S BIGADVENTURE

 
کارگردان: تیم برتون
بازیگران: پی وی هرمن، الیزابت دیلی، مارک هالتن، دایان سالینجر، جاد اومن، اروینگ هلمن، مانتی لندیس و...
«فرانسیس»، دشمن قدیمی «پی وی»، دوچرخه محبوب او را می‌دزدد. پی وی تصمیم می‌گیرد با پیشگویی صحبت کند تا مکانی که دوچرخه اش در آنجاست را پیدا کند اما این پیشگویی بدجنس او را به زیرزمینی در قلعه آلامو در تگزاس روانه می‌کند تا دوچرخه اش را پیدا کند.
فیلم با روایت پی وی درباره دوچرخه اش آغاز می‌شود و به پایان می‌رسد. سرک کشیدن به دنیای فانتزی، اتفاقی است که با دیدن این فیلم شما مهمانش می‌شوید.

ادوارد دست قیچی
Edvard Seissor hand

 
کارگردان: تیم برتون
بازیگران: جانی دپ، وینونا رایدر، دنی ویلست، آنتونی مایکل هال، کتی بیکر، رابرت اولی بریو،وینسلت پرایس و...
اگر بخواهیم کارگردان فیلم های فانتزی و هیجان انگیز را انتخاب کنیم، قطعا کسی برازنده تر و واردتر از تیم برتون نیست. ادوارد دست قیچی یکی از بهترین فیلم های این ژانر است که داستان زندگی پسری است که دستانش قیچی است. این فیلم سکوی پرتابی برای جانی دپ و تیم برتون بود تا خودشان را به دنیای فانتزی سازها وارد کنند.
فضای فیلم کاملا فانتزی است و یک نفر آن را روایت می‌کند. ادوارد که دستانش، قیچی های تیز و برنده ای دارد وارد شهر می‌شود و ماجراهایی برایش به وجود می‌آید.
تاریکی، قلعه های بلند، دانه های برف و صدای هیجان انگیز راوی، تمام چیزی است که این فیلم برای واردشدن به دنیای هیجان انگیز فیلم های فانتزی لازم داشت.

افسانه روز دوم ژانویه
Groundhog Day

 
کارگردان: هارولد رامبز
بازیگران: کریس الیوت، استیفن توبولوسکی، آنجلا پاتون و...
همه شهر منتظر هستند تا موش خرمایی به اسم «فیل» از خانه اش بیرون بیاید و اعلام کند که زمستان تمام شده یا 6 هفته دیگر ادامه دارد. خبرنگاری که برای گزارش گرفتن از این اتفاق راه یگراند هاگ شده در کولاک گیر می‌کند و وقتی از خواب بیدار می‌شود، می‌بیند همان روز قبل تکرار شده است آن هم بدون هیچ تغییری.
این روز مدام برای او تکرار می‌شود تا اینکه تصمیم به خودکشی می‌گیرد، اما خودکشی هم پایان ماجرا نیست، چون روزها برای او در حال تکرار شدن هستند.گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
  
منبع: همشهری سرنخ

مطالب پیشنهادی:
10 شهر خیالی سینمایی که دوست دارم به آنجا بروم!! (+عکس)
10 صحنه ماندگار فیلم‌های هالیوودی در 40 سال گذشته!! (+عکس)
10 بازی برجسته و شاهکار از بازیگران مسن هالیوود!
تصاویر اعجاب آور از بدلکاری‌های ستاره هالیوودی!!
بهترین جلوه های ویژه تاریخ سینمای جهان +عکس