دیدنی‌ ترین فیلم های سینمای جنگ
کاپولا ثروت خود را پای این فیلم گذاشت. فیلمی ‌درباره جنگ ویتنام که موضع گیری فلسفی و روشنفکرانه ای است در قبال...

معرفی فیلم های جنگی سینما

 فیلم های بزرگ جنگی، آثاری هستند که جنگ را به عنوان پدیده ای زشت و خشن محکوم می‌کنند و به حمایت از مرگ انسان‌ های بی گناه برمی‌آیند. در این مطلب هم سعی شده است فیلم‌هایی انتخاب شوند که از این نوع باشند. انتخاب این فیلم ها از دید نویسنده این مطلب می‌باشد و ممکن است به آثار جنگی خوب دیگری اشاره نشده باشد که این دلیل بر بی ارزش بودن آنها نیست.

1- در جبهه غرب خبری نیست «لوئیس مایلستون» ۱۹۳۰

این فیلم ضد جنگ در مورد نسلی است که جنگ باعث نابودی آنها می‌شود. عده ای جوان آلمانی در جنگ جهانی دوم به جنگ می‌روند و با واقعیت هایی که از آن بی خبر بوده اند مواجه می‌شوند. آنها به تیرگی و تلخی می‌گرایند و مبتلا به ناامیدی می‌شوند. سکانس پایانی فیلم در یادها می‌ماند.

2- توهم بزرگ «ژان رنوار» ۱۹۳۷

یکی از معروف ترین فیلم های جنگی است که در آن صحنه های جنگی به چشم نمی‌خورد! فیلم درباره عده ای زندانی است که تشنه آزادی هستند. در این بین رویدادهای غم انگیزی رخ می‌دهد که تماشاگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

3- رم شهر بی دفاع «روبرتو روسلینی» ۱۹۴۵

این فیلم تقریبا بعد از آزادسازی رم به دست متفقین ساخته شد. فیلم در مکان های واقعی تصویربرداری شد و به همین دلیل شیوه ای مستند گونه دارد. فیلم پر از صحنه های تلخ و نگران کننده است و چهره ای واقعی به فیلم بخشیده است.

4- یک نسل، کانال، خاکستر و الماس ها. «آندره وایدا» ۱۹۵۵، ۱۹۵۷، ۱۹۵۸

این سه فیلم دارای شخصیت های مشترکی نیستند، بلکه از نظر مضمون نجابت، اصالت های خانوادگی، شجاعت و رنجی که لهستانی ها به هنگام اشغال کشورشان توسط نیروهای آلمانی در جنگ جهانی دوم متحمل شدند، با هم در ارتباطند. این سه گانه جنگی از بهترین نمونه های فیلم جنگی به شمار می‌آیند.

5- شیرهای جوان «ادوارد دمیتریک» ۱۹۵۸

فیلمی ‌تراژیک با فضایی غمناک. موفقیت فیلم مدیون فیلمنامه درخشان و حضور بازیگران بزرگی همچون، مارلون براندو و مونتگمری کلیفت است. بازی ها بسیار عالی اند و فیلمبرداری و موسیقی فیلم نیز قابل تحسین هستند.

6- پل «برنهارت ویکی» ۱۹۵۹

فیلم (پل) از بهترین های سینمای آلمان در دهه ۵۰ به شمار می‌رود. فیلمی ‌ضد جنگ و بر مبنای ماجرایی واقعی. فیلم شیوه ای مستند گونه دارد و ساختار آن به گونه ایست که بسیار به واقعیت نزدیک است.

7- صلیب آهنین «سام پکین پا» ۱۹۷۷

نمونه فوق العاده ای از فیلم های ساخته شده درباره جنگ جهانی دوم، که به پوچی جنگ و نابودی ارزش های اخلاقی و معصومیت ها می‌پردازد.

8- اینک آخرالزمان «فرانسیس فورد کاپولا» ۱۹۷۹

این فیلم با هزینه ای فراوان ساخته شد! کاپولا ثروت خود را پای این فیلم گذاشت. فیلمی ‌درباره جنگ ویتنام که موضع گیری فلسفی و روشنفکرانه ای است در قبال تقابل خیر وشر. صحنه پردازی و تصاویر فیلم فوق العاده است. فیلم نخل طلای جشنواره کن را از آن خود کرد. اما شکست تجاری بزرگی بود برای کاپولا.

9- جوخه «الیور استون» ۱۹۸۶

یکی از فیلم های شاخص سینمای جنگ و الیور استون که در اصل روایت خاطرات خود اوست که در جنگ ویتنام حضور داشت. استون در پرداخت و شکل دادن شخصیت ها در فیلم مهارت خود را نشان می‌دهد که نظیر آن کمتر دیده شده است.

10- غلاف تمام فلزی « استنلی کوبریک» ۱۹۸۷

فیلمی ‌دیگر درباره جنگ ویتنام، البته متفاوت و بدون نقص توسط کارگردانی بزرگ (کوبریک). غلاف تمام فلزی، فیلمی‌است تاثیر گذار، خوش ساخت با نگاهی ضد انسان گرایانه. فیلم نمایشی است از نابودی فردیت مردانه در یک پادگان آموزشی و تلاش عذاب آور و مرگبار عده ای سرباز است برای کشتن یک زن تک تیرانداز ویت کنگ.

11- خط باریک قرمز « ترنس مالیک» ۱۹۹۸

فیلمی‌تفکربرانگیز، عجیب و متفاوت با لوکیشن فوق العاده زیبا و البته اثری موفق از ترنس مالیک. یکی از نکات قابل توجه در فیلم این است که حداقل بیش از یک ساعت باید بگذرد تا تماشاگر اولین فرد ژاپنی را ببیند! (داستان فیلم در جنگ دوم جهانی روایت می‌شود.)

12- نجات سرباز رایان « استیون اسپیلبرگ » ۱۹۹۸

یک جنگ شاعرانه! سرگرم کننده ترین فیلم جنگی که تاکنون ساخته شده است. فیلمی ‌که معنای واقعی جنگ را باز می‌نماید. صحنه های نبرد فیلم شگفتی همگان را برمی‌انگیزد.

13- پشت دروازه های دشمن «ژاک ژان آنو» ۲۰۰۱

این فیلم با روایت داستانی واقعی از یک نبرد سرد در غالب یک فیلم فوق العاده با اکشن های زیبا یکی از برترین ها در رده فیلمهای جنگی میباشد. از نکات قابل توجه در این فیلم می‌توان به بازی (اد هریس) اشاره کرد که در یکی از بهترین نقش های سینمایی ظاهر می‌شود.

۱۴- پرچم پدران ما/نامه هایی از ایوجیما « کلینت ایست وود » ۲۰۰۷

دوگانه جنگی، ایست وود، درباره حمله نیروههای آمریکایی به منطقه سوریباچی در جزیره ایوجیمای ژاپن در جنگ جهانی دوم، از آثار تاثیرگذار جنگ‌اند. در نامه هایی از ایوجیما: جریان نبرد دو جبهه از دیدگاه دو سوی جنگ به تصویر درآمده است، البته در کمال بی طرفی، دردها، رنج ها و مصیبت های سربازان نشان داده می‌شود.
 
 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر ‌سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: movieland.ir