تتت

جوایز اسكار كه می‌توان آن را مهم‌ترین و پربیننده‌ترین مراسم اعطای جایزه فیلم در جهان دانست، طی هشت دهه برگزاری همواره مورد توجه علاقه‌مندان سینما بوده است. از رکوردهای جالب این مراسم می‌توان....

 
هشتادویكمین مراسم سالانه اعطای جوایز اسكار روز یكشنبه در لس‌آنجلس برگزار خواهد شد و آكادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریكا با اعطای معروف‌ترین جایزه سینمایی جهان، از برترین‌های هنر هفتم در سال میلادی گذشته تقدیر خواهد كرد.
جوایز اسكار كه می‌توان آن را مهم‌ترین و پربیننده‌ترین مراسم اعطای جایزه فیلم در جهان دانست، طی هشت دهه برگزاری همواره مورد توجه علاقه‌مندان سینما بوده است.
اولین مراسم اعطای جوایز اسكار روز ‌١٦ می ‌١٩٢٩ در هتل «روزولت» هالیوود برگزار شد تا برترین‌های سال‌های ‌١٩٢٧ و ‌١٩٢٨ برای فعالیت‌های چشم‌گیر در سینما مورد تقدیر قرار بگیرند.
آكادمی اسكار از ‌٥ هزار و ‌٨٣٠ عضو تشكیل شده است كه با آراء خود، برندگان هرساله بخش‌های مختلف این جایزه معتبر را انتخاب می‌كنند. در این میان، بازیگران با هزار و ‌٣١١ نفر، بیشترین حضور را دارند.
نام رسمی مجسمه اسكار، «نشان لیاقت آكادمی» است كه یك تندیس طلایی بر روی یك پایه فلزی مشكی‌رنگ است كه ‌٣٤ سانتی‌متر بلندی و ‌٣/٨٥ كیلوگرم وزن دارد. تا پیش از برگزاری دوره هشتادم اسكار، مجموعا دو هزار و ‌٦٨٧ جایزه‌ اسكار اعطا شده است و بیش از ‌٢٩٠ بازیگر موفق به دریافت آن شده‌اند كه ‌١٤١ تن از آنان هنوز در قید حیات هستند.
در این میان، برخی بازیگران، فیلم‌ها و كارگردانان هستند كه هر یك به دلیلی، حائز ركوردی جالب در كسب جوایز اسكار هستند.
 
در ذیل نگاهی به ركوردهای جاودانه جوایز اسكار طی ‌٨٠ دوره برگزاری آن می‌اندازیم:
**تاكنون پیرترین كارگردانی كه موفق به كسب جایزه اسكار شده است، «كلینت ایست‌وود»، كارگردان سرشناس آمریكایی است كه سال ‌٢٠٠٤ در سن ‌٧٤ سالگی موفق شد برای فیلم «دختر میلیون دلاری» جایزه اسكار را دریافت كند.
پس از او، «رومن پولانسكی» قرار دارد كه سال ‌٢٠٠٢ در سن ‌٦٩ سالگی توانست برای فیلم «پیانیست» این جایزه ارزشمند را به‌دست آورد. «جورج كوكور»، «مارتین اسكورسیزی» و «جان فورد» دیگر ركوردداران این عرصه هستند.
**در سوی مقابل، جوان‌ترین كارگردان برنده اسكار «نورمن تاروگ» است كه در سال ‌١٩٣٠ درحالی‌كه تنها ‌٣٢ سال داشت، برای فیلم «Skippy» توانست برنده اسكار نام بگیرد كه تا به‌امروز نیز ركورد او پابر‌جا مانده است. پس از او، «لویس میلستون» قرار دارد كه سال ‌١٩٢٧ در سن ‌٣٣ سالگی برای فیلم «دو شاهزاده عرب» توانست این جایزه را كسب كند.

**
ركورد پیرترین بازیگر مرد برنده اسكار، متعلق به «هنری فوندا» است كه سال ‌١٩٨١ در سن ‌٧٦ سالگی برای فیلم «در بركه طلایی» موفق به كسب اسكار شد. «جان وین»، بازیگر مطرح هالیوود نیز كه در سن ‌٦٢ سالگی برای فیلم «True Grit» جایزه اسكار گرفت، رتبه دوم را در اختیار دارد. «پل نیومن»، «جك نیكلسون»، «پیتر فینچ» و «آنتونی هاپكینز» دیگر ركوردداران این عرصه هستند.

**
ركورد جوان‌ترین بازیگر مرد برنده اسكار، در اختیار «آدرین برودی» است كه سال ‌٢٠٠٢ برای فیلم «پیانیست» توانست جایزه اسكار را در سن ‌٢٩ سالگی كسب كند. «مارلون براندو» و «نیكلاس كیج» نیز در این فهرست حضور دارند.

**
پیرترین برنده جایزه افتخاری اسكار هم «مارینا لوی» است كه در سال ‌١٩٩٠ در سن ‌٨٥ سالگی این جایزه را كسب كرد. «چارلی چاپلین»، كمدین بزرگ سینما هم سال ‌١٨٨٩ در سن ‌٨٢ سالگی توانسته بود اسكار افتخاری را به‌دست آورد.
ركوردهای جاودانه در ‌٨٠ سال برگزاری جوایز اسكار، تنها به پیرترین و جوان‌ترین‌ها محدود نمی‌شود. بازیگران و كارگردانانی كه با تداوم درخشش خود، توانسته‌اند بیش از یك دهه، پای ثابت كسب نامزدی و حتی جوایز اسكار شوند، در ذهن علاقه‌مندان به سینما باقی خواهند ماند.

**
نمونه بارز این بازیگران، «مریل استریپ» است كه امسال با فیلم «تردید» توانست برای پانزدهمین‌بار نامزد بهترین بازیگر زن شود و ركوردی بی‌نظیر را به ثبت برساند. او طی این سال‌ها، دو بار در سال‌های ‌١٩٧٩ (بازیگر مكمل زن) و ‌١٩٨٢ (نقش اول) جایزه اسكار را كسب كرده است.

**
در میان بازیگران مرد نیز «جك نیلكسون» با ‌١٢ بار نامزدی، ركورددار بی‌رقیب است. از این تعداد نامزدی، او دو بار اسكار بهترین بازیگر نقش اول (‌١٩٩٧ و ‌١٩٧٥) و یكبار اسكار نقش مكمل مرد (‌١٩٨٣) را دریافت كرد.

**
از دیگر ركوردداران جوایز اسكار، می‌توان از «جیسون روبردز» نام برد كه در سال ‌١٩٧٧ اولین بازیگری نام گرفت كه طی دو سال متوالی، (‌١٩٧٧ و ‌١٩٧٦) جایزه اسكار بهترین نقش مكمل مرد را كسب كرد كه البته این ركورد همچنان در اختیار اوست.

**
ركورد بیشترین تعداد جوایز اسكار كه تاكنون به یك فیلم تعلق گرفته، برای اولین‌بار «بن هور» در سال ‌١٩٥٩ به‌دست آورد كه توانست ‌١١ جایزه اسكار را كسب كند. این ركورد در سال ‌١٩٩٧، توسط فیلم «تایتانیك» و در سال ‌٢٠٠٣ توسط «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» تكرار شد.

**
بیشترین تعداد نامزدی یك فیلم در بخش‌های مختلف جوایز اسكار، ‌مربوط به سال ‌١٩٥٠ است كه فیلم «همه‌چیز درباره ایو» توانست در ‌١٤ بخش نامزد جوایز اسكار شود. این ركورد را «تایتانیك» در سال ‌١٩٩٧ تكرار كرد. البته امسال هم «ماجرای عجیب بنجامین باتن» در ‌١٣ رشته نامزد جوایز شده است.

**
فیلم «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» ركورد بی‌نظیر دیگری نیز در اختیار دارد. این فیلم در سال ‌٢٠٠٣ در تمامی ‌١١ بخشی كه نامزد جوایز اسكار شده بود، ‌جوایز را به‌دست آورد و تاكنون ركورد آن شكسته نشده است.

**
اولین و تنها بازیگری كه توانست هم‌زمان در یك سال در دو بخش بهترین بازیگر نقش اول و نقش مكمل نامزد شود، «باری فیتزجرالد» بود كه در سال ‌١٩٤٤ برای «Going My Way» توانست این افتخار را كسب كند. هرچند او تنها در بخش بهترین بازیگر نقش مكمل مرد جایزه اسكار را كسب كرد.

*
اولین فیلم‌سازی كه توانست طی دو سال متوالی،‌ جایزه اسكار بهترین كارگردانی را كسب كند، «‌جان فورد» بود كه در سال ‌١٩٤٠ برای «خوشه‌های خشم» و در سال ‌١٩٤١ برای «دره من چه سبز بود» اسكار بهترین كارگردانی را كسب كرد. البته «جان مالكویویچ» در سال‌های ‌١٩٤٩ و ‌١٩٥٠ این ركورد را تكرار كرد.

**
در میان تمامی كارگردانانی كه كسب اسكار را تجربه كرده‌اند، «فدریكو فلینی»، كارگردان بلندآوازه ایتالیایی توانست چهاربار جایزه اسكار بهترین فیلم غیرانگلیسی را كسب كند و از این حیث همچنان ركورددار است.
وی در سال‌های ‌١٩٥٦ برای «جاده»، ‌١٩٥٧ برای «شب‌های كابیریا»، ‌١٩٦٣ برای «هشت‌ونیم» و در سال ‌١٩٧٤ برای «آماركورد» چهار اسكار بهترین فیلم غیرانگلیسی را برای سینمای ایتالیا به‌همراه آورد.
 
با وجود گذشت ‌٨٠ سال از برگزاری جوایز اسكار، این رویداد سینمایی همچنان جذاب‌ترین مراسم اعطای جوایز فیلم در جهان است كه میلیون‌ها بیننده هرساله انتظار آن را می‌كشند. باید تا ‌٢٢ فوریه منتظر ماند تا برندگان هشتادویكمین دوره‌ این جوایز مشخص شوند؛ هرچند به‌نظر نمی‌رسد ركوردهای به‌جای مانده از ادوار قبل، تا سال‌ها شكسته شوند.

 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir 
 
مطالب پیشنهادی:
ای اسکار تو کجایی؟!!
پوچی رؤیای آمریكایی
قیمت جدید مجسمه های اسکار؛ یک دلار!!
 10  فیلمی ‌که امسال می‌توانند فاتح اسکار باشند
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X