اما جدا از این برنامه‌ها، هیئت سینمایی آمریکایی فردا نخستین دیدار جمعی با سینماگران ایرانی را در قالب یک برنامه نهار خواهد داشت. قرار است در این دیدار جمعی از چهره‌های شناخته...
  
جمعه ۴ صبح، سید گانیس به عنوان رئیس آکادمی علوم و فنون سینمایی (اسکار) همراه اعضای هیئت مدیره این آکادمی شامل چهره‌های جهانی شناخته شده‌ای چون آنت‌بنینگ، جیمز لانگلی و تام پولاک به فرودگاه امام خمینی (ره) تهران رسیدند تا مهم‌ترین سفر یک هیئت سینمایی آمریکایی به ایران را بعد از انقلاب اسلامی شکل دهند. در این سفر ۹ شخصیت سینمایی معتبر و شناخته شده سینمای آمریکا در قالب اعضای هیئت رئیسه آکادمی اسکار به دعوت خانه سینما به تهران آمده‌اند تا ضمن برگزاری چند نشست تخصصی و دیدار با سینماگران ایرانی، گام جدیدی از مبادلات فرهنگی میان ایران و آمریکا را بردارند.

فرهنگ به سیاست

هنوز از آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، شخصیتی که با شعار «تغییر» زمام امور محوری‌ترین کشور دنیا را به دست گرفت، ۲ماه نمی‌گذرد که در قالب یک حرکت رسمی و عمومی، هیئتی پرشمار از چهره های مهم سینمایی آمریکا به ایران سفر می‌کنند. این هیئت در حالی به تهران سفر می‌کنند که همین ۳ روز پیش سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در صحبت‌های بی‌سابقه‌ای هالیوود را متهم به برنامه‌ریزی تولید فیلم‌های ضد ایرانی کرده بود. اما حالا ۹ نفر از چهره‌های مهم هالیوود در تهران هستند تا بزرگترین تبادل سینمایی میان دست‌اندرکاران سینمایی ایرانی و آمریکایی را در تهران شکل بدهند. شخصیت های حاضر در این هیئت، جدیدترین چهره‌های سینمایی معروف جهانی هستند که در این سال‌ها به تهران می‌آیند. ژولیت بینوش، شان پن، مایکل وینترباتم و ویگو مورتنسن از جمله سینماگران معروف جهانی هستند که این سال‌ها به تهران آمده‌اند اما همه در قالب سفرهای فردی و برای موضوعات غیر سینمایی بار سفر به تهران بسته‌اند. وجه تمایز سفر هیئت سینمایی آمریکایی به تهران در همین نکته است. آیا سفر فرهنگی این هیئت به شکل رسمی می‌تواند نشانگر گام‌های تازه‌ای در حوزه سیاسی باشد؟

هتل

هتل محل اقامت ‌اعضای آکادمی، عصر دیروز وضعیت متفاوتی نسبت به روزهای قبلش نداشت. ملاحظات معمول درباره حضور چهره‌های معروف جهانی به ویژه سینماگران شناخته شده با تجربه اتفاقات مربوط به حضور «‌شان پن» در تهران باعث شده بود تا نهادهای مسئول زمان دقیق حضور هیئت سینمایی آمریکایی در تهران را اعلام نکنند. این چنین بود که دیروز بعد از ظهر سید گانیس و دوستانش بعد از یک استراحت چند ساعته در اتاق‌هایشان، فارغ از کنجکاوی‌های معمول ر‌سا‌نه‌ها و علاقه‌مندان سینما در لابی هتل، به معاشرت با ایرانی‌ها پرداختند. گانیس را در این سفر چهره‌های معروف زیر همراهی می‌کنند:

۱-
آنت بنینگ (بازیگر معروف فیلم‌هایی چون درباره هری (۱۹۹۱)، باگزی (۱۹۹۲)، ریچارد سوم (۱۹۹۵)، مریخ حمله می‌كند (۱۹۹۶)، در رویاها (۱۹۹۹)، زیبایی آمریكایی (۱۹۹۹)، جولیا بودن (۲۰۰۴) زنان (۲۰۰۸)، ۳ بار نامزد اسکار بهترین بازیگر زن برای فیلم‌های جیب برها، زیبایی آمریکایی و جولیا بودن و برنده ۲۳ جایزه بین المللی)
۲- ویلیام هوربرگ (ازاعضای هیئت رئیسه آكادمی علوم و فنون سینمایی، تهیه كننده مستقل و از تولیدكنندگان فیلم‌های آقای ریپلی با استعداد (۱۹۹۹)، آمریكایی آرام (۲۰۰۲)، كوهستان سرد (۲۰۰۳) بادباك‌باز (۲۰۰۷)).
۳- فرانك پیرسون (عضو هیئت رئیسه آكادمی علوم و فنون سینمایی، نویسنده فیلمنامه‌های بالو(۱۹۶۵)، لوك خوش‌دست(۱۹۶۷) بعدازظهر سگی (۱۹۷۵)).
۴- جیمز لانگلی (مستندساز معروف و سازنده مستندهای تصویر پسری با سگ (۱۹۹۴)، غزه(۲۰۰۱)، عراق تكه‌تكه (۲۰۰۲)، مادر ساری(۲۰۰۶)).
۵- فیل رابینسون (عضو هیئت رئیسه آكادمی علوم و فنون سینمایی، نویسنده و كارگردان فیلم های تمام من (۱۹۸۴)، سرحال (۱۹۸۷)، سرزمین رویاها (۱۹۸۹)).
۶- آلفر وودارد (بازیگر فیلم‌های نام مرا به خاطر بسپار(۱۹۷۸)، سلامتی (۱۹۸۰)، شهر متقاطع(۱۹۸۳)، پائین رودخانه(۱۹۹۸)، عشق و بسكتبال(۲۰۰۰) )
۷- الن هرینگتون (مدیر اجرایی نمایشگاه‌ها و رویدادهای ویژه آكادمی علوم‌وفنون سینمایی و از موسسان برنامه آموزش رسانه‌ای آكادمی).
۸- تام پولاك (تهیه‌كننده و رئیس موسسه یونیورسال پیكچرز كه در مدت تصدی‌اش بیش از ۲۰۰ فیلم در آن موسسه ساخته شد كه در میان آنها می‌توان به فیلم‌های پارك ژوراسیك(۱۹۹۳)، متولد چهارم ژوئیه (۱۹۸۹)، به نام پدر(۱۹۹۳)، آپولو۱۳ (۱۹۹۵) اشاره كرد).
 
میزبانی این هیئت را خانه سینما به عهده دارد و خبر حضور آنها را دیروز روابط عمومی خانه سینما به نقل از محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل این نهاد صنفی اعلام کرد. بنابرآنچه خانه سینما اعلام کرد این هیئت در راستای برنامه توسعه علمی - آموزشی و ارتقا شغلی اعضا جامعه اصناف سینمای ایران، برای برگزاری سمینارهای تخصصی در گرایش‌های فیلمنامه‌نویسی، کارگردانی، بازیگری، مستندسازی، تهیه و تولید، بازاریابی، پخش و توزیع به تهران آمده اند.
برنامه
سفر هیئت سینمایی آمریکایی به تهران چندان کوتاه نیست. این هیئت ۸ روز در ایران خواهند بود و در این مدت برنامه های مختلفی خواهند داشت. سمینارهای این هیئت در روزهای یکشنبه (فردا) و سه شنبه برگزار خواهد شد. همچنین به گفته عسگرپور این هیئت با هیئت مدیره و روسای صنوف خانه سینما و اعضا كار گروه تدوین آئین‌نامه جشن بزرگ سینمای ایران جلسه مشترك خواهند داشت و در برنامه‌ای تنظیم شده از یك دانشكده سینمایی، موزه سینما و برخی اماكن سینمایی بازدید به عمل خواهند آورد.
برنامه نشست مطبوعاتی و رسانه‌ای میهمانان خانه سینما هم برای هفته آینده ۱۷ اسفند ماه در تالار اجتماعات خانه سینما برنامه ریزی شده است.
اما جدا از این برنامه‌ها، هیئت سینمایی آمریکایی فردا نخستین دیدار جمعی با سینماگران ایرانی را در قالب یک برنامه نهار خواهد داشت. قرار است در این دیدار جمعی از چهره‌های شناخته شده سینمای ایران حضور داشته باشند. برنامه سمینارهای این هیئت هم به شرح زیر است:
یکشنبه ۱۱/۱۲/۸۷: سمینار بازیگری با حضور آنت بنینیگ و آلفر‌وودارد.
دو بازیگر نامزد جایزه‌ اسکار همراه با حضار به بحث در زمینه‌هایی چون خواندن و انتخاب فیلمنامه، مرحله‌ انتخاب بازیگر، آماده شدن برای ایفای نقش، پروسه‌ تمرین نقش، کار با کارگردان، کار با دیگر هنرپیشه‌ها، تاثیر دیگر عوامل و ... خواهند پرداخت.
سمینار نویسندگی و کارگردانی با حضور فرانک پیرسون و فیل رابینسون: دو نامزد و برنده‌ اسکار همراه با حضار به بحث در زمینه‌های زیر می‌پردازند:
مراحل نگارش فیلمنامه، تفاوت خلق یک داستان تازه و اقتباس از یک داستان، ساختار فیلمنامه، خلق شخصیت‌ها، لحن، عناصر داستانی، دیالوگ‌نویسی، چطور متوجه می‌شویم زمان مناسب برای پایان نگارش و آغاز فیلمبرداری فرارسیده است.
سمینار مستندسازی با حضور جیمز لانگلی: مستندساز نامزد جایزه‌ اسکار همراه با حضار به بحث درباره‌ مسائلی چون انتخاب قصه یا موضوعی که بتواند فیلم مستند جذابی را به بار آورد، انتخاب عوامل و همکاران، تحقیق و نگارش برای فیلم مستند، مشکلات تولید، اهمیت انتخاب از میان گزینه‌ها در روند تولید مستند، رابطه‌ کارگردان با افراد حاضر در فیلم و ... می‌پردازد.
سه شنبه ۱۳/۱۲/۱۳۸۷: سمینار تولید و تهیه‌ فیلم با حضور سیدگانیس، ویلیام هوربرگ و تام پولاک
تهیه‌کنندگان حاضر در این سمینار تجربه‌ سال‌ها فعالیت در سیستم استودیویی فیلمسازی آمریکا و خارج از آن را دارند و بسیاری از فیلم‌های‌شان نامزد و برنده‌ جایزه‌ اسکار شده‌اند. آنها با همراهی حاضران بحث‌های زیر را مطرح خواهند کرد.
سمینار بازاریابی و پخش فیلم با حضور سیدگانیس، ویلیام هوربرگ و تام پولاک:‌هر سه‌ این تهیه‌کنندگان تجارب زیادی در تولید فیلم در استودیوهای آمریکا دارند که بحثی را با محورهای زیر با حضار خواهند ََداشت:
ایجاد برنامه‌ بازاریابی برای فیلم‌ها، راهبردهای تبلیغاتی در روزنامه‌ها و مجلات، تبلیغات اینترنتی، نمایش‌های جشنواره‌ای، انتخاب پخش‌کننده، الگوهای مختلف پخش و سینماهای مختلف، مذاکره با پخش‌کنندگان و صاحبان سینماها، بازار پس از اکران فیلم‌ها مانند تلویزیون،دی‌ودی‌دی‌و...،مسائل مربوط به حق پخش و حقوق معنوی آثار.
هنوز به‌طور رسمی اعلام نشده است حاضران در هرکدام از این نشست‌ها را چه کسانی تشکیل می‌دهند. جدا از این سمینارها، سفر به دو شهر اصفهان و شیراز و دیدار از مناطق تاریخی این شهرها هم در برنامه سفر این گروه قرار گرفته است.
 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: aftab.ir
 
مطالب پیشنهادی:
بازتاب سفر هالیوودی‌ها به ایران در خبرگزاری فرانسه
معرفی 10 ستاره کوچک اما پر نور هالیوود
وقتی هالیوود مردم ایران را سنگسار می‌كند
یهودیان هالیوود را اداره می‌كنند خوب كه چی!
بشردوستی از نوع هالیوودی!
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
X