تام و جری
سرانجام «جان كر» كه خود انیماتوری ماهر بود، نام «تام و جری» را پیشنهاد داد و برنده مسابقه شد. او از اصطلاحات جنگ جهانی اول استفاده كرد. در این دوران هر سرباز انگلیسی...

معرفی انیمیشن تام و جری

این انیمیشنی كه در نظر داریم معرفی كنیم برای بیشتر گروه‌های سنی و اقشار آشنا بوده و با شخصیت‌های آن بزرگ شده‌اند.

این فیلم انیمیشنی «تام و جری و مسابقه بزرگ» نام دارد. این فیلم با عنوان اصلی «تام و جری؛ سریع و خشن» در سال 2005 ساخته و برای نمایش خانگی آماده شده است. این فیلم و فیلم دیگر «تام و جری؛ پرواز به مارس» در همین سال ساخته شدند و نسخه‌های دی وی دی آن‌ها به مناسبت شصت و پنجمین سال تولد «تام و جری» روانه بازار شد.

داستان هر دو فیلم را «جوزف باربارا» (از خالقان این شخصیت‌ها) نوشته است.

داستان فیلم «تام و جری و مسابقه سرعت» درمورد مسابقه رالی می‌باشد، فیلم، تام و جری را نشان می‌دهد كه می‌خواهند در مسابقات رالی شركت كنند. این مسابقات را یك شبكه تلویزیونی برگزار می‌كند. برای برنده این مسابقات یك خانه گران قیمت به عنوان جایزه اختصاص یافته است.

در حال حاضر كمپانی «برادران وان» كه حق پخش تام و جری را در اختیار دارد، می‌خواهد فیلم دیگری را براساس این دو شخصیت بسازد. این فیلم به نخستین برخورد تام و جری می‌پردازد و ریشه‌های شكل گیری دشمنی این‌ها را نشان می‌دهد.

كارتون جذاب تام و جری از سوی زبده‌ترین انیماتورهای آن زمان، یعنی «ویلیام‌ هانا و جوزف باربارا» خلق شد. ساخت این كارتون از سال 1940 آغاز شد و تا سال 1958، یعنی درست زمانی كه استودیوی «مترو گلدن مایر» تعطیل شد ادامه داشت.

نخستین ساخته آن‌ها به نام «داد و بیدادهای داخل پوتین» در سال 1940 شكل گرفت. در این كارتون گربه ای خاكستری به نام «جاسپر» دائما در حال تعقیب یك جونده بی‌نام بود و تمام سعی او این بود كه در خلال این تعقیب و گریز، كمتر چیزی را بشكند.

مامی‌ صاحب «جاسپر» او را تهدید می‌كرد اگر دوباره چیزی بشكند او را از خانه بیرون خواهد كرد.

موش هم از این موقعیت استفاده می‌كرد و اقدام به شكستن بلورهای ظریف و زیبا، بشقاب‌های سرامیكی، قوری چای و خلاصه هر چیز شكستنی در منزل می‌كرد. بنابراین جاسپر آواره و سرگردان می‌شود. این كارتون بسیار مورد توجه قرار گرفت و محبوب بچه‌ها و بزرگ‌ترها شد. (داستان اولین «تام و جری» ساخته شده)

چگونگی نام گذاری این شخصیت‌های جنجالی


(وقتی كه این دو كاراكتر هویت پیدا می‌كنند) بعد از سری اول،‌ هانا و باربارا مسابقه‌ای برای انتخاب نام این موش و گربه برگزار كردند و سرانجام «جان كر» كه خود انیماتوری ماهر بود، نام «تام و جری» را پیشنهاد داد و برنده مسابقه شد. او از اصطلاحات جنگ جهانی اول استفاده كرد. در این دوران هر سرباز انگلیسی تامی ‌و سرباز آلمانی جری نامیده می‌شدند. بنابراین با استفاده از این مسئله نام تام و جری برای گربه و موش این كارتون جذاب انتخاب شد.

پله‌های ترقی

در اواخر دهه 1960 شركت «هانا- باربارا» تبدیل به موفق‌ترین شركت در زمینه ساخت مجموعه‌های پویانمای تلویزیونی شد.

با مجموعه‌هایی مانند خانواده فیلینت استون (یا همان مهاجران خودمان)، «جانی كوئیست» و «اسكوبی رو» و «تو كجایی؟» این شركت موفق به دریافت هفت جایزه «امی» (معادل اسكار برای تلویزیون) شد.

سیزده كارتون «تام و جری» از جمله «داد و بیداد داخل پوتین» نامزد دریافت جایزه اسكار برای بهترین فیلم كوتاه شدند و هفت تا از این فیلم‌های كارتونی برنده جایزه اسكار شدند و به این ترتیب در میان انیمیشن‌ها، بیشترین جایزه را به دست آوردند.

از فیلم‌هایی كه نامزد دریافت جایزه اسكار شدند می‌توان به: «داد و بیدادهای داخل پوتین» (محصول 1940)، «شب قبل از كریسمس» (محصول 1941)، «دكتر جكیل و مستر‌هاید» (محصول 1947)، «پسر عموی جری» (محصول 1951) و... اشاره كرد.

سرنوشت سازندگان «تام و جری»

«جوزف رولاند باربارا»، بیست و چهارم مارس 1911 از پدر و مادری سیسیلی در محله ایتالیایی منهتن آمریکا به دنیا آمد. او یك نویسنده، متحرك ساز، نقاش، طراح كارتون، كارگردان و تهیه كننده بود و به همراه «ویلیام‌هانا» شركت‌هانا- باربارا را تاسیس كرد.

عمده شهرت آن‌ها به خاطر «تام و جری»، «یوگی و دوستان»، «عصر حجر»، «اسكوبی دو» و «تارشارلوت» است.

جوزف باربارا در هجدهم دسامبر 2006 در سن 95 سالگی بر اثر كهولت سن، در لس آنجلس چشم از دنیا فرو بست و به هفتاد سال فعالیت موفقیت آمیز در زمینه پویانمایی پایان داد.

ویلیام‌هانا در سال 1910 به دنیا آمد. در سال 1936 نخستین پویانمایی خود را با نام «به سوی بهار» كارگردانی كرد.

در سال 1937،‌ هانا ارتقا یافت و كارگردان ارشد شد. در همان سال بود كه شركت، «جوزف باربارا» را استخدام كرد و در سال 1937 همكاری موفقیت آمیز آن‌ها شروع شد. او در بیست و دوم مارس سال 2001 بر اثر سرطان حنجره در نود سالگی چشم از دنیا فرو بست.

هم اكنون تمام حقوق ساخت فیلم و كارتون «شخصیت تام و جری» را شركت «تایم وارنر» بر عهده دارد.

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khorasannews.com