10 رابین‌ هود برتر روی پرده سینما
گفته می‌شود كه راسل كرو در این فیلم بازی خارق‌العاده‌ای از خود به نمایش گذاشته است. این پنجمین همكاری راسل كرو با ریدلی اسكات است. كرو از بچگی عاشق شخصیت رابین هود بوده...

رابین هود، یاغی دوست‌ داشتنی در سینما

رابین هود یك قهرمان یاغی متعلق به فرهنگ فولكلور انگلیسی است. او یك شمشیرباز و كماندار برجسته و متبحر بود كه با اشراف مبارزه می‌كرد و حامی فقرا بود.

زندگی جذاب و جنجالی رابین هود بارها الهام‌بخش كارگردانان سینما شده و گاهی به بخش عاشقانه آن پرداخته‌اند و گاهی هم به مبارزاتش بیشتر بها داده‌اند.

راسل کرو

یکی از فیلم هایی كه زندگی رابین هود را به تصویر كشیده است فیلمی به همین نام و ساخته ریدلی اسكات و با بازی راسل كرو است. رابین راسل كرو البته نامش رابین هود نیست. او رابین لانگ‌استراید است. و كیت بلانشت هم نقش لیدی ماریان را بازی می‌كند. پیش از ریدلی اسكات، سام ریمی،‌ جان تورتلتاب و برایان سینگر نام‌ هایی بودند كه كمپانی یونیورسال برای كارگردانی این فیلم در نظر داشت. قبل از راسل كرو هم كریستین بیل و سام رایلی نامزدهای ایفای نقش رابین هود بودند. راسل كرو در این فیلم بازی خارق‌العاده‌ای از خود به نمایش گذاشته است. این پنجمین همكاری راسل كرو با ریدلی اسكات است. كرو از بچگی عاشق شخصیت رابین هود بوده است. درنتیجه با وجود اینكه در ابتدا از فیلمنامه رضایت چندانی هم نداشت، با زهم برای بازی در این فیلم ابراز آمادگی كرد. او 10 ماه را به خواندن كتاب‌های رابین هود و تحقیق درباره ریشه‌های تاریخی این داستان گذراند. از آن طرف چون برای فیلم «زنجیره دروغ‌ها» وزن اضافه كرده بود، كمپانی یونیورسال یكی از مربیان NBA را برای وی فرستاد تا با تمریناتی او را دوباره به وزن طبیعی‌اش بازگرداند.

برای راسل كرو، فیلم «رابین هود» ریدلی اسكات، یك اثر كاملا واقعگرایانه و رئالیستی است. رابین هود جدیدی كه راسل كرو نقشش را ایفا می‌كند، شلوار چرمی خاك‌گرفته را جایگزین مچ‌بند و ساق‌پوش كنفی كرده و خلاصه آن كماندار غیرطبیعی قدیمی را به صورت یك قهرمان امروزی تصویر كرده است. و به رابین خودش لهجه ناتینگهامی داده و برایش پیشینه‌ای ساخته و او را تبدیل به مرد شجاعی كرده كه در جنگ‌های صلیبی شركت كرده بوده و جسارت‌های فراوانی از خودش نشان داده است.

راسل كرو حتی نام رابین هود را هم تغییر داده است: «رابین را در واقع رابین هود صدا نمی‌زنند.» این هم جزو اسراری است كه كرو جدیدا فاش كرده: «این فقط یك اسم مستعار است و به همین دلیل هم شما نمی‌توانید ردی یا نامی از رابین هود در كتاب‌های تاریخ پیدا كنید.»

این رابین هود همه چیزش مبتنی بر واقعیات است. او برحسب وظایفی كه دارد،‌ در موقع مقرر وارد منازعه ریچارد اول، اشرافزاده شریف با برادر حریصش پرنس جان می‌شود یا در جنگ علیه نیروهای فیلیپ دوم، پادشاه فرانسه،‌ با دشمنان انگلستان می‌جنگد. اما مسئله‌ای كه در این میان وجود دارد این است كه دقت در واقعیت‌های تاریخی لزوما ماندگار شدن و دوست‌داشتنی بودن یك شخصیت را تضمین نمی‌كند. نزدیك 100 سال از حضور انواع و اقسام رابین هودها روی پرده سینما می‌گذرد (اولین حضور رابین هود روی پرده برمی‌گردد به یك فیلم كوتاه صامت محصول سال 1912).

وینسنت كسل

انیمیشـــن «شرك» (محصول 2001) اصلا به این قصد ساخته شد كه با اسطوره‌ها به چالش برخیزد. آن‌ها رابین را به شكل یك آدم متكبر فرانسوی به تصویر كشیدند و اسمش را هم «موسیو هود» گذاشتند. همین كه رابین هود فرانسوی است برای به یادماندنی شدنش كافی نیست؟ و آهنگ مخصوص خودش را هم دارد. وینسنت كسل‌، صداپیشگی این موسیو هود را برعهده دارد.

ریچارد تاد

ریچارد تاد در نقش افسر سابق ارتش بریتانیــــا و مردان شرافتمند دوروبرش كه همه جا حضور داشتند، شاید چالش‌برانگیزترین رابین هود تاریخ سینما را تصویر كرده است. تاد در فیلم «رابین هود و مردان شرافتمندش (محصول سال 1952)» كاملا با چهره مرسوم این قهرمان محلی متفاوت است. شانه‌هایش عریان است و لهجه بسیار بدی هم دارد.

ارول فلین

فلین با آن لباس سبز تنگ در فیلم «ماجراهای رابین هود(محصول 1938)» پرده را منفجر می‌كند. یكی آدم لاابالی شیك‌پوش. فلین چهار سال بعد از بازی در نقش رابین هود شرافتمند به جرم تجاوز دستگیر و محاكمه می‌شود. رابین هود فلین هم تاحدی این لاابالی‌گری را در خودش دارد.

برایان بدفورد

بازیگر دوره‌دیده سینما كه بیشترین شهرت و اعتبار را برای صداپیشگی شخصیت رابین در انیمیشن «رابین هود» (محصول سال 1973 كمپانی دیزنی) به‌دست آورده است. تن صدای شیرین و ملیح وی به سادگی رمانتیك‌ترین رابین هود تاریخ سینما را در یك انیمیشن پدید آورد. همان‌طور كه تیرها روی آسمان و بالای سرش پرواز می‌كردند او از لیدی ماریان خواستگاری كرد: «ماریان عزیز، بانوی بزرگ، با من ازدواج می‌كنید؟»

شان کانری

بعد از بازی در آخرین فیلم باندش، كه دیگر دوره رخوت و كسادی بازار جیمز باند بود، كانری در عجیب‌ترین برداشت از داستان رابین هود و ماریان بازی كرد. «رابین و ماریان» (محصول 1976) عجیـــــب و غریب‌ترین فیلم از سری فیلم‌های رابین هود است. فیلم، قهرمانان محبوب ما را در سنین میانسالی نشان می‌دهند و داستان زندگی آن‌ها را بعد از این همه سال دنبال می‌كند. رابین هود شان كانری ساده‌ترین و بی‌ملاحت‌ترین رابین تاریخ سینما تا به امروز است .با ریش نامنظم و صورت كثیف و شكم گنده، كانری ظاهری پیدا كرده كه رابین را در هیات یك ولگرد اسكاتلندی تصویر كرده است.

جان کلیس

یكی از برجسته‌ ترین راهزنان همه تاریخ سینما، در فیلم «راهزنان زمان» (محصول 1981) كاراكتر رابین هود است كه جان كلیس نقش‌اش را بازی می‌كند. این رابین‌ هود به طرز جذاب و فوق‌العاده‌ای هم خوفناك است و هم بامزه.

مایکل پرید

برای بینندگان دائم تلویزیون در دهه 80، پرید نمونه مشخص و مثال‌زدنی كاراكتر رابین هود بود. «رابین جنگل شروود» با بازی مایكل پرید در نقش قهرمان از سال 1984 تا 1986 پخش شد.

فرانک سیناترا

«رابین و هفت هود» فیلمی محصول 1964 بود كه افسانه رابین‌هود را به روز كرد. رابین هود این فیلم از یك كماندار قدیمی تبدیل به یكی از اعضای گروه موسیقی rat pack(گروه موسیقی كه متشكل از فرانك سیناترا و دین مارتین و سه نفر دیگر بود) در دوران تحریم‌های شیكاگو شد. سیناترا هم در نقش قهرمان باهوش ماجرا در این فیلم بازی می‌كرد. بازی سیناترا بسیار هوشمندانه و ترسناك بود. او سر دین مارتین فریاد می‌زد: «لعنتی تو خیابان مرا بند آورده‌ای!»

کری الوس

الوس در فیلم «رابین هود: مردی در زنجیر» ظاهر شد كه یك كمدی از روی داستان رابین هود و محصول 1993 بود. او با بازی در این فیلم توانست كوین كاستنر را در «رابین هود: پادشاه دزدان» (محصول 1992) پشت سرش بگذارد و یاد او و فلین و رابین هود دیزنی را از خاطره‌ها پاك كند. این رابین خیلی سركش‌تر بود و قلب هالیوود را نشانه گرفت.

کوین کاستنر

درست مثل فلین، كاستنر هم «رابین هود: پادشاه دزدان» را در اوج دوره كارش ساخت. فیلم توانست 400میلیون دلار فروش كند. لهجه كالیفرنیایی كاستنر، حالت یكنواختی را انتقال می‌داد. رابین هود كاستنر یك سخنرانی پرشور و الهام‌برانگیزش را با این جمله شروع كرد: «آن‌ها ما را یاغی می‌خوانند اما به شما می‌گویم كه ما آزاد هستیم.»

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: tehrooz.com