10 فیلم اقتباسی که بهتر از کتاب هایشان درآمدند! + عکس
اما در برخی موارد نادر هم دیده شده که بعضی از فیلم ها تاثیری بسیار عمیق حتی بیشتر از کتابشان بر انسان گذاشته اند. یک نمایشنامه نویس باهوش، یک کارگردان خلاق یا یک بازیگر حرفه ای عواملی هستند که...

فیلم هایی که از کتاب ها موفق تر بودند!

هالیوودی‌ها وقتی که رمان‌های معروف نویسندگان را به فیلم تبدیل می‌کنند از قانون خاصی تبعیت نمی‌کنند و خیلی از آنها تبدیل به فیلم‌هایی معمولی و سرگرم کننده می‌شود. اما در برخی موارد نادر هم دیده شده که بعضی از فیلم‌ها تاثیری بسیار عمیق حتی بیشتر از کتابشان بر انسان گذاشته اند. یک نمایشنامه نویس باهوش، یک کارگردان خلاق یا یک بازیگر حرفه ای عواملی هستند که می‌توانند یک اثر ادبی را به شاهکار سینمایی تبدیل کنند.

10- بلید رانر

بلید رانر

فیلمی ‌ساخته شده بر اساس شاهکار فیلیپ کی. دیک به نام “Do Androids Dream of Electric Sheep,”. ریدلی اسکات از این سرزمین علمی ‌تخیلی اثر سینمایی عالی ساخت.

9- ترس و نفرت در لاس وگاس

ترس و نفرت در لاس وگاس

تری گیلیام کارگردان به طور اتفاقی با رمان ‌هانتر اس تامپسون آشنا شد یعنی دقیقا همان چیزی که بهش نیاز داشت: چیزی بیشتر از یک داستان معمولی. او داستان را به فیلم تبدیل کرد و بازیگر نقش اول آن یعنی جانی دپ بازی قابل ملاحظه ای از خود با یادگار گذاشت.

8- درخشش

درخشش

اقتباس داستانی اسنتلی کوبریک از رمان معروف استفان کینگ. استنلی کوبریک فیلمی ‌با مضوع روح و یکی از ترسناک‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را خلق کرد. داستانی تاثیرگذار که نمایانگر دیوانه بازی‌های یک مرد در مکانی دورافتاده است.

7- آخرین موهیکن

آخرین موهیکن

کتاب قرن نوزدهمی ‌جیمز فنیمور کوپر برای خوانندگان معاصر می‌تواند مثل یک سیلی باشد. اما مایکل مان وقتی آن را به فیلم تبدیل کرد نه تنها از ارزشش کاسته نشد بلکه بیشتر هم شد. با یک طرح عالی شامل شرارت حق به جانب دانیل دی لوئیس این حماسه تاریخی فیلم اکشن بسیار عالی نادری شد.

6- پل های مدیسون کانتی

پل‌های مدیسون کانتی

این فیلم اقتباسی از رمان پرفروش رابرت جیمز والر بود. شاید‌هالیوودی‌ها فکر نمی‌کردند کلینیت ایستوود بتواند به کمک هنر بازیگری مریل استریپ این کتاب برنده جایزه مونت کلاب را تبدیل به فیلم عاشقانه ای تحسین برانگیز کند.

5- پدرخوانده/ پدرخوانده قسمت 2

پدرخوانده

ماریو پوزو یکی از بزرگ ترین کتابهای گانگستری تمام دوران را به نگارش درآورد. فرانسیس فورد کاپولا این کتاب را مثل نمایشنامه‌های شکسپیر تبدیل به فیلمی‌ چند قسمتی پیچیده و غمناک و روح نواز کرد. این فیلم مثل کتابش فقط درمورد مافیا نیست، بلکه درمورد جنبه‌های تاریک رویای آمریکایی نیز می‌باشد.

4- سه گانه ارباب حلقه‌ها

ارباب حلقه ها

کتاب قطور افسانه شمشیر و جادوگری جی.آر.آر تالکین در صدها صفحه اش لحظات درخشان زیادی دارد که از نغمه‌های دودمان شیطان و جزئیات سراسر منطقه جغرافیایی منطقه میانی کره زمین بهره برده است. در ساختن این اثر کلاسیک مدرن سینمایی، پیتر جکسون از صفحات این چنینی صرف نظر کرد و روی داستان تمرکز کرد- مخصوصا روی بخش انسانی داستان در مورد خوبی، شیطان، و قدرت دوستی.

3- شاهین مالتی

شاهین مالتی

سم لسپید یکی از بزرگترین کارآگاهان داستان‌های جنایی است. این کتاب او بسیار عالی است، اما وقتی اسطوره ای مثل همفری بوگارت در فیلم اقتباسی نقش آفرینی می‌کند عجیب نیست که انتظار فیلم بهتری را داشته باشیم.

2- باشگاه مشت زنی

باشگاه مشتزنی

فیلم باشگاه مشت‌زنی فیلمی‌است به کارگردانی دیوید فینچر اقتباس شده از داستانی با همین نام به قلم چاک پالانیوک. بازی براد پیت در این فیلم فراموش نشدنی است.

1- دیوانه آمریکایی

دیوانه آمریکایی

تریلر برت ایستون الیز درباره قاتل سریالی به خاطر صحنه‌های خشونت شوکه کننده و روابط جنسی خیلی سریع به شهرت رسید. منتقدان به خاطر توصیفات رمان از فساد و هرزگی به آن اعتراض کردند. اما قسمت عمده ضعف رمان مربوط به این توصیفات نبود بلکه مربوط به ابهامات آن بود- آیا پاتریک بتمن یک روانی واقعی است یا نوعی وهم و خیال؟ ماری ‌هارون کارگردان از سبک و تیزهوشی‌اش استفاده کرده و این مشکل را حل کرد او مستقیما به ما گفت که پاتریک بتمن چه کسی است.

 

تهیه و ترجمه: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ