در یك جایی بهرام رادان خطاب به من می‌گوید: تو نمی‌دانی كه برای من با زن‌های دیگر خیلی فرق داری و من در جواب می‌گویم، من اساسا به شما فكر نمی‌كنم. این دیالوگ را خیلی دوست داشتم و هر موقع كه فیلم را می‌دیدم.....
 
سینما فضای ناپایداری دارد
با بازی در فیلم‌های تهمینه میلانی دنیای سینما را تجربه کرد. اما بعدها كارگردانی دغدغه اصلی‌اش شد. السا فیروزآذر دنیای رنگارنگی دارد چون آرزوهای متفاوتی دارد. او تا به حال در فیلم‌های تسویه حساب، زن زیادی، نسكافه داغ داغ و ... بازی كرده است. هرچند از دنیای بازیگری رضایت چندانی ندارد. او این روزها فیلم یكی از ما دو نفر را با نقش سارا در مقابل بهرام رادان (در نقش بابك) روی پرده‌های سینما دارد. به این بهانه به سراغش رفتیم ولی او از بازیگری، فیلمنامه‌نویسی و كارگردانی‌اش برایمان حرف زد.

قصه بازیگر شدن السا فیروزآذر از كجا شروع شد؟
من از 5 سالگی و از طریق خاله‌ام (تهمینه میلانی)‌ وارد دنیای سینما شدم. آخرین فیلمم را هم در 10 سالگی بازی كردم كه فیلم كاكادو بود. آن زمان پیشنهادات زیادی برای بازی داشتم، اما خانم میلانی موافق نبودند و می‌گفتند نباید از درست عقب بمانی چون این‌طوری نه بازیگر خوبی هستی و نه آینده روشنی داری. بنابراین من از همان دوران دیگر بازی نكردم و وارد دانشگاه شدم. حال و هوای بازیگری هم از سرم افتاده بود. تا این كه وقتی ترم اول دانشگاه بودم خانم میلانی نقش مكمل فیلم «زن زیادی» را به من پیشنهاد كردند. خب من هم با كمال میل پذیرفتم، البته در ابتدا بازی در آن نقش برایم كمی دشوار بود چون سال‌‌ها از فضای سینما دور مانده بودم ولی كم‌كم توانستم خودم را با آن فضا هماهنگ كنم. بعد از فیلم زن زیادی هم در تقاطع بازی كردم و مسیرم را تا به امروز این‌گونه طی كرده‌ام.

برای بهتر بازی كردنت چه كردی؟
بعد از بازی در فیلم تقاطع فكر كردم كه برای آموزش‌های بیشتر به كلاس‌های بازیگری بروم. بنابراین به دانشگاه تهران رفتم و مدرك معادل بازیگری تئاتر را گرفتم كه آن آموزش‌ها تاثیر خوبی روی بازی‌های من در فیلم‌های بعدی‌‌ام داشت. البته این را هم بگویم كه بازیگری هیچ‌گاه دغدغه اصلی من نبود.

چرا؟
ببینید تا به امروز سینما درس‌‌های بزرگی به من داده است. به نظرم سینما فضای ناپایداری دارد و هیچ وقت این تضمین وجود ندارد كه تو در كارهای بعدی هم حضور داشته باشی و خیلی طول می‌كشد كه هم مردم تو را بشناسند و هم بتوانی حقوق خوبی دریافت كنی. اغلب نقش‌های پیشنهاد شده، نقش‌های خوبی نیستند و چه‌بسا كه خنده‌دار هم هستند. برای همین وقتی در فیلم سوپراستار بازی می‌كردم فكر كردم كه باید این شرایط را برای خودم تغییر بدهم.

چطوری؟
در فیلم سوپراستار نقشی وجود داشت به نام ساقی كه آن را خیلی دوست داشتم. نقش یك دختر لوس و از خودراضی بود كه لیلا زارع آن را بازی می‌كرد. من خیلی مایل بودم آن نقش را بازی كنم، ولی خانم میلانی گفتند كه این نقش به صورت تو نمی‌خورد و بعد گفتند برو و برای خودت یك كاراكتر خلق كن. این حرف تلنگری برای من بود. با خودم فكر كردم نمی‌توانم چشم‌انتظار بمانم تا یك نقش ایده‌آل به من پیشنهاد شود. بنابراین شروع به نوشتن كردم و در عرض 3 ماه یك فیلمنامه نوشتم، البته این را هم بگویم كه من تا به‌حال 2 فیلم كوتاه ساخته‌ام كه مورد استقبال هم قرار گرفته است، چون اساسا علاقه اصلی من به مقوله كارگردانی است. به هر حال شروع به نوشتن كردم و اصلا هم درست نبود كه خانم میلانی هر نقشی كه دارند به من بدهند.

كارگردانی كردی كه به شهرت برسی؟
خیر. من كارگردانی را دوست دارم. بازیگری ثبات ندارد اما در كارگردانی حداقل می‌توانی خودت خالق اثر باشی. من در دوره دبیرستان به شدت مطالعه می‌كردم و می‌دانستم كه برای خوب نوشتن باید خوب می‌خواندم. چندین داستان كوتاه هم نوشتم كه آنها را بسیار دوست دارم. به هر حال برای كارگردانی باید اطلاعات خوبی می‌داشتم.

الان نقش‌هایت را خودت انتخاب می‌كنی یا انتخاب می‌شوی؟
بهتر است بگویم الان خودم بیشتر می‌نویسم. چون از بازی در نقش‌های دلخواهم ناامید شده‌ام. درست 4 سال است كه دارم فیلمنامه‌های مختلف را می‌نویسم و كاراكترهای متفاوتی را خلق می‌كنم؛ از دختر مظلوم گرفته تا دختر سر به هوا. به هر حال به جز فیلمنامه‌های خانم میلانی، امیدی به قصه‌های دیگر ندارم.

فكر می‌كنم بیشتر اهل بازی در نقش‌های هیجان‌انگیز هستی؟
بله. اصلا متفاوت بودن را دوست دارم. مثلا كاراكترم را در فیلم تسویه‌حساب دوست داشتم. در آن فیلم نقش یك دزد را داشتم. به هر حال به نظرم یك بازیگر باید بتواند خودش را در نقش‌های مختلف محك بزند.

بازیگر محبوب شما؟
رابرت دنیرو. به نظرم یك اسطوره واقعی است.

در دوره دبیرستان بیشتر چه كتاب‌هایی می‌خواندی؟
كتاب‌های میلان كوندرا و هرمان هسه‌ را زیاد می‌خواندم و توانستم لابه‌لای این نثرها، نثر خودم را پیدا كنم.

رمان محبوب شما؟
شوخی، میلان كوند‌را و آهستگی.

چقدر در مورد نقش‌هایت تحقیق می‌كنی؟
خیلی زیاد. البته هر چقدر كه كارگردان دست بازیگرانش را باز بگذارد، بازیگر هم اشتیاق بیشتری پیدا می‌كند. مثلا در مورد نقشم در فیلم تسویه‌حساب با یكی از این دختران فراری هم‌صحبت شدم و آیتم‌های خوبی را از او گرفتم.

و اما یكی از ما دو نفر، چه شد كه در این فیلم بازی كردی؟
وقتی خانم میلانی فیلمنامه را نوشتند آن را خواندم و عاشق متن شدم و هیچ وقت فكر نمی‌كردم كه نقش اول فیلم را به من واگذار كنند. به هر حال نقش سارا نقش دوست‌داشتنی‌ای بود.

پیش تولید این كار چقدر زمان برد؟
حدود 4 ماه. چون آقای بهرام رادان مشغول بازی در فیلم آقای بزرگ‌نیا بودند و كار از این نظر عقب افتاد ولی من در طول این مدت تمام فیلمنامه را حفظ كرده بودم چون قصه آن را بسیار دوست داشتم.

از آن دسته بازیگرانی هستی كه هیچ‌گاه از تصویر خودشان راضی نیستند یا برعكس؟
برعكس. همیشه از بازی‌ام لذت می‌برم و به قول خانم میلانی یك‌جورهایی خودشیفته هستم.

دیالوگ محبوب‌ات در فیلم یكی از ما دو نفر؟
در یك جایی بهرام رادان خطاب به من می‌گوید: تو نمی‌دانی كه برای من با زن‌های دیگر خیلی فرق داری و من در جواب می‌گویم، من اساسا به شما فكر نمی‌كنم. این دیالوگ را خیلی دوست داشتم و هر موقع كه فیلم را می‌دیدم رادان به من می‌گفت: خوشحال باش، دیالوگ‌ات آمد.

آیا تو هم فمینیست هستی؟
به آن معنا خیر. اما ناراحت می‌شوم از این كه حقوق زن‌ها نادیده گرفته شود. من خودم را زیاد نقد می‌كنم و گاهی از این كه بعضی خانم‌ها بر این باورند كه جنس دوم‌هستند ناراحت می‌شوم. من هیچ وقت اجازه نمی‌دهم كسی به من زور بگوید.

بازیگر نقش مقابل چقدر برایت اهمیت دارد؟
خیلی زیاد. وقتی در فیلم یكی از ما دو نفر بازی كردم متوجه شدم كه چقدر بازی بازیگر نقش روبه‌رو در بازی من تاثیرگذار است. بهرام رادان بسیار حرفه‌ای و ظریف بازی می‌كرد و بسیار هم به من كمك كرد.

دستمزد چقدر برایت مهم است؟
خب خیلی مهم است، ولی به نظرم دستمزد معنوی مهم‌تر از دستمزد مالی است. وقتی در فیلمی بازی می‌كنی كه زیاد باب میلت نیست طبیعتا باید دستمزدت بالا باشد ولی وقتی فیلمنامه و كارگردان خوب هستند حتی اگر دستمزد هم پایین باشد باز هم باید بازی كرد چون در آن فیلم حتما دیده می‌شوی و در آن شرایط دستمزد واقعی‌ات را از مردم دریافت خواهی كرد.

از بازیگران هم‌نسلت بازی چه افرادی را بیشتر قبول داری؟
بازی نگار جواهریان و ترانه علیدوستی را خیلی دوست دارم. همچنین بازی الناز شاكردوست را در فیلم در میان ابرها و باران كوثری در فیلم حیران را بسیار پسندیدم.

برنامه آینده‌ات؛ كارگردانی یا بازیگری؟
دوست دارم یك كارگردان موفق شوم؛ كارگردانی كه صاحب سبك است. دوست دارم نوشته‌هایم را مردم بپسندند و تهیه‌كنندگان آنها را از من بخرند.

فكر می‌كنی این اتفاق در چند سالگی‌ات می‌افتد؟
شاید در 30 سالگی‌ام.

سراغ چه نوع فضاهایی برای نوشتن می‌روی؟
قصه‌های تخیلی را خیلی دوست دارم. البته نه تخیلی صرف. فضایی مثل فیلم دیگر چه خبر. به نظرم این جور قصه‌ها جای كار زیادی دارد و آدم می‌تواند از آرزوهایش در این قصه‌ها حرف بزند.

نقشی كه به خودت خیلی نزدیك بود؟
نقش سارا در فیلم یكی از ما دو نفر. باورهای سارا را خیلی قبول داشتم.

و در نهایت وقتی دلت می‌گیرد چه می‌كنی؟
فكر می‌كنم ببینم چه شده كه این حس به من دست داده. به هر حال غصه می‌خورم ولی اشكم دیر می‌آید.

 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir/ محبوبه ریاستی
 
مطالب پیشنهادی:
 گفتگو با «تهمینه میلانی» به بهانه «یکی از ما دو نفر»
27 عکس ديدنی از «يكی از ما دو نفر» فیلم تهمینه میلانی
کیارستمی و فرهادی از دو مسیر مختلف به یک هدف می‌رسند/ ابتدا قرار بود من نادر باشم
مهناز افشار: از جایگاه خودم راضی نیستم! 
گفتگو با روحانی سه‌گانه «اخراجی‌ها» 
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X