کدام بازیگران بالیوود پولسازترین هستند؟
آمیتا باچان در حال حاضر بعد از گذشت ۷9 سال از زندگی اش، یکی از پرمشغله ترین بازیگران و خواننده های مرد بالیوود به حساب می آید. کسی که روزنامه ساندی تایمز او را تلفیقی از شون کانری، تام کروز و کلینت ایستوود می داند

پولسازترین ستارگان سینمای هند

ستاره های بالیوود در قیاس با هالیوودی ها درآمد بسیار کمتری دارند، دقیقا همچون فیلم های بالیوودی که نسبت به رقبای هالیوودی ارزان تر تمام می شوند و کمتر هم می فروشند. اما این سبب نمی شود که از خیر توجه به درآمد ستاره های بالیوود بگذریم.

آنها هر چقدر هم در قیاس با ستاره های بین المللی دنیا کمتر بگیرند، باز هم درآمدشان در هند و برای مردم هند سرسام آور تلقی می شود. چیزی که البته برای ما هم صدق می کند و برخی از دریافتی های این بازیگران برای بعضی فیلم ها، برق از سرمان می پراند. در ادامه مروری کرده ایم بر پولسازترین بازیگران بالیوود.

امیرخان

وقتی پنج ساله بود وارد بالیوود شد. در آن زمان کوچک ترین عضو بالیوود به حساب می آمد. مدرسه را که ادامه داد به تنیس علاقه مند شد و بعدها نفر اول تنیس «ماهاراشترا» شد. مثل خیلی از هندی ها زود عاشق شد، عاشق دختری که در همسایگی شان زندگی می کرد. پیشنهاد ازدواج او از طرف دختر پذیرفته شد، اما مثل همه داستان های رمانتیک دنیا خانواده های طرفین، مخالف این ازدواج بودند.

به همین دلیل، آنها با هم فرار کردند و زندگی مشترک خود را تشکیل دادند. زندگی هنری امیرخان بعد از ازدواج جدی تر شد. او به واسطه روابطی که در سینما با دوستانش داشت، همیشه سفارش کار زیادی در دسترسش بود. استعداد او در همه ژانرهای بازیگری مثل طنز، اکشن و... باعث شد به یکی از بازیگران پولساز بالیوود تبدیل شود. او از آن دسته بازیگرانی است که برخلاف خیلی از بازیگران هندی، سفارش دو فیلم را به طور همزمان نمی پذیرد و این مشخصه ای است که او را از دیگر پولسازهای بالیوود جدا می کند.

از آنجا که به وسواس در پذیرفتن پیشنهادها مشهور است، تهیه کننده ها از پرداخت هیچ مبلغی برای نگهداشتن وی فروگذار نیستند، حتی اگر این مبلغ ۱۴ـ۱۳ کرور (چیزی حدود دو میلیون دلار) باشد!

آمیتا باچان

شاید زمانی که بعد از تحصیل به بمبئی آمد، نمی دانست آشنایی او با راجیو گاندی اینچنین زندگی او را تغییر می دهد و باعث ورودش به بالیوود می شود. بازیگر مشهور هندی که در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد، در اولین کار بالیوودی اش اصلا دیده نشد و فقط صدایی به عنوان دوبلور از او پخش شد.

او پسر شاعر بزرگ هندی «هریوانش رای باچان» بود، اما خیلی زود سعی کرد از خانواده جدا شود و ازدواج کند. ثمره ازدواج او دو فرزند بود؛ شوتا و آبیشک. استعداد هنری باچان ها راه آبیشک را هم تغییر داد و او را هم وارد بالیوود کرد.آبیشک با آیشواریا رای، دیگر بازیگر فوق مشهور بالیوودی ازدواج کرد و زایمان جنجالی آیشواریا و چاقی او باعث شد عکس این بازیگر سرشناس دست به دست شود و باز هم خانواده باچان در صدر خانواده های جنجالی بالیوود قرار بگیرد.

آمیتا باچان در حال حاضر بعد از گذشت ۷۰ سال از زندگی اش، یکی از پرمشغله ترین بازیگران و خواننده های مرد بالیوود به حساب می آید. کسی که روزنامه ساندی تایمز او را تلفیقی از شون کانری، تام کروز و کلینت ایستوود می داند. هر چند مردم هند او را تلفیقی از کرورهای هند و دلارهای آمریکا می دانند.

سلمان خان

اغلب به عنوان بدمن بالیوود شناخته شده است، درک بالایی از بازیگری دارد و نقش های منفی را خیلی خوب بازی می کند. خیلی ها می گویند او قلبی ساخته شده از طلاست. او می تواند نقش های مخرب، احساسی و طنز را به شکلی هوشمندانه ایفا کند. سلمان خان که پسر سلیم خان، نویسنده معروف رمان است به شکار علاقه مند بود. در سال ۱۹۹۸، پلیس محلی در پشت صحنه فیلم «ما متحد می مانیم» او را به جرم شکار حیوانات محافظت شده دستگیر کرد. سلمان به مدت یک هفته در زندان ماند. او را پولساز بدشانس سینمای هند لقب داده اند، چرا که در سال ۲۰۰۲ با لندکروزش تصادف کرد و این تصادف به مرگ یک مرد و صدمه دیدن چند نفر منجر شد.سلمان را معجزه فیلم ها هم نام می نهند، چرا که با ورودش به یک صحنه آن را زیر و رو می کند. او جزو قهرمان هایی است که گروه پرشماری از زنان هندی طرفدارش هستند. درآمد ۱۰ ۸ کروری این بازیگر برای هر فیلم باعث نشده است دست از کارهای خیریه بردارد. سلمان خان در حال حاضر در یک NGO برای بیماران ایدزی کارهای خیریه می کند.

هریتیک روشن

با بیشتر از ده کرور بابت یک فیلم و البته آن چشم های سبزش، خودش را تا سطح بالاترین های بالیوود بالا کشیده است. روشن حالا با بازی در انواع فیلم های طنز، اکشن و رمانتیک توانسته قلب طرفداران بسیاری را به تسخیر درآورد. بازی در چند فیلم پرفروش حتی شایعاتی را در مورد دستمزد رویایی ۳۰ کروری این بازیگر سر زبان ها انداخت. پدربزرگ هریتیک در زمینه موسیقی فیلم های مختلف فعالیت می کرد، اما کمی بعد با ورود پدرش به صنعت بالیوود قرار شد پسر کوچک خانواده هم وارد عرصه بازیگری شود تا ادامه راه پدر را برود. پدر هریتیک بازیگری بود که صنعت فیلم های خانوادگی را گسترش داد.بعد از اتمام دوره لیسانس در رشته بازرگانی، پسر خانواده دوباره به سینما بازگشت و این بار به دلیل خصوصیات فیزیکی اش قهرمان دوست داشتنی بالیوود شد. او در این بین، نقش های جنجالی زیادی بازی کرد، اما بزرگ ترین جنجال زندگی اش ازدواج با نامزد چندساله اش سوزان خان، دکوراتور داخلی و تاجر صنعت فیلمسازی بود.

شاهرخ خان

در قیاس با دیگر پولسازهای بالیوود، شاهرخ خان شاید دستمزد فضایی نگیرد، اما با احتساب فعالیت های تجاری غیرسینمایی و درآمدهای نجومی اش حتما می توان او را در زمره ثروتمندترین های هند به حساب آورد. شاهرخ خان در یک خانواده متوسط و البته سیاسی به دنیا آمد. او درحال حاضر بابت بازی در هر فیلم چیزی حدود ۱۲ کرور پول می گیرد؛ اما چیزی که او را در رده ثروتمند ترین های هندوستان قرار داده است، فعالیت های غیرسینمایی او مانند ایجاد خانه سرگرمی به نام فلفل قرمز و تیم کریکت است.شاید کمتر کسی بداند که او قبل از رفتن به دانشگاه و گرفتن مدرک فوق لیسانس کارگردانی، کاپیتان تیم ملی کریکت بوده است. آن طور که یکی از نشریات معتبر هندی گزارش کرده، شاهرخ خان ثروتی بیش از ۲۳۸ کرور دارد، هر چند به قول همین نشریه هندی، این البته فقط بخش قابل رویت ثروت شاهرخ خان است، میزان واقعی دارایی او شاید رقم سرسام آوری باشد.

آیشواریا رای

در اوایل جوانی اش وارد دنیای مدلینگ شد. دیده شدنش در تبلیغات شرکت پپسی باعث شد اولین پله های شهرت را طی کند. در این بین پیشنهادهای مختلفی برای بازی داشت، اما هیچ کدام را قبول نکرد. بعد از این که پایش به دنیای بازیگری و صنعت بالیوود باز شد. استعداد عجیبش در بازیگری نشان داد او یک دختر باهوش است که در کل جهان هم به چهره ای شناخته شده بدل شده است.آیشواریا رای برای هر فیلمی که بازی می کند شش کرور دستمزد می گیرد. او دیگر یک دختر بیست ساله و در جستجوی نام نیست.طبق یک نظرسنجی در هندوستان آیشواریا به عنوان محبوب ترین زن شناخته شده است. البته پس از ازدواج با آبیشک باچان، بازیگر مشهور هندی و زایمان جنجالی اش ـ که این زوج هنرمند را به صدر اخبار نشریات هندی کشاند ـ شاید نظرها کمی عوض شده بود. با این اوصاف آیا این زن باز هم می تواند در زمره پولسازهای بالیوود قرار بگیرد؟ آینده به این سوال پاسخ خواهد داد.

 آکشی کومار

هنگامی که در بانکوک خدمتکار بود، هیچ گاه فکر نمی کرد وقتی به هند برگردد می تواند بالیوود را به هم بریزد و یکی از پولسازترین ها شود. او برای تحصیل به بانکوک رفته بود. پیشنهاد مدلینگ را یکی از شاگردان خصوصی اش به او داد. خیلی سریع به دلیل چهره خوبی که داشت در مدلینگ شناخته شد و مدتی نگذشت که به او پیشنهاد بازیگری دادند. دوستی او با سلمان خان باعث شد این زوج دوست داشتنی در دو فیلم با هم بازی کنند.

ازدواج آکشی کومار از آن دسته ازدواج های جنجالی هندوستان است که هر بار به دلیلی سر نمی گرفت تا این که آکشی و تونیکل خانا (بازیگر سابق بالیوود) با هم آشنا شدند و طولی نکشید ازدواج کردند.آکشی کومار در حال حاضر برای هر فیلمی که بازی می کند، حدود ۱۵ کرور پول می گیرد، خودتان حساب کنید این فیلم ها احتمالا چقدر فروش دارند! باورپذیری را از مشخصه های اساسی بازی او دانسته اند، او کسی است که براحتی می تواند در قالب یک کاراکتر با مردم صادق باشد؛ حالا چه کمدی باشد، چه اکشن یا رومانس. این یکی از چند ویژگی اوست که باعث می شود تهیه کننده ها سر کیسه را شل کنند.

بی پاشا باشو

این دختر بنگلادشی به دلیل مهارت های فوق العاده اش در بازیگری و چهره خاصش خیلی زود شناخته شد. قبل از ورود به عرصه بازیگری در هفده سالگی به عنوان سوپرمدل شرکت فورد معرفی شد. اما بعد از یک دوره به همراه دو خواهر دیگرش تصمیم گرفت درس بخواند. بی پاشا باشو در رشته بازرگانی درس خود را تمام کرد و خیلی زود به بالیوود راه پیدا کرد. زردنویس های هندی می گویند او در هر فیلمی مانند یک بمب عمل می کند تا جایی که او را به نام بمب بنگلادشی می شناسند. بی پاشا به سه زبان هندی، بنگلادشی و انگلیسی تسلط دارد.شهرت او باعث شده برای هر فیلم خود دو کرور دستمزد بگیرد؛ دستمزدی که نسبت به بقیه بازیگرهای پولساز بالیوود شاید کم به نظر برسد، اما برای یک زندگی عالی در هندوستان حتما کافی است.

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: aftabir.com