گلشیفته فراهانی: دختر خوبی نبودم؛ از همسرم جدا شدم + عکس
آنچه در ادامه می‌آید گفتگوی گلشیفته فراهانی با روزنامه نیویورک تایمز است. گلشیفته فراهانی از فیلم سنگ صبور گفته و از اینکه یک دختر خوب نبوده و با دم شیر بازی کرده

گلشیفته فراهانی: تبعید قدرت من است...

به بهانه فیلم «سنگ صبور» ساخته عتیق رحیمی که گلشیفته فراهانی نقش اصلی آن را ایفا می کرد و نقش او برای هموطنانش تابوشکنانه بود، نیویورک تایمز گفت وگویی را با این بازیگر ایرانی تبار انجام داده که بخش هایی از این گفت وگو را می‌خوانید. نیویورک تایمز گلشیفته را این طوری معرفی می کند: 

گلشیفته که در ایران بزرگ شده، یک شورشی بود. او همکلاسی های خود را به اعتصاب واداشت چراکه مدرسه شان سرویس گرمایشی نداشت. او به والدینش دروغ می گفت تا خواهرش بتواند با نامزد خود بیرون برود.

او در اعتراض به روسری سرکردن (حجاب) سرش را تراشید، نشانه های زنانگی خود را پنهان کرد مانند پسران لباس برتن کرد و اطراف تهران را با موتورسیکلت گشت. در سن هفده سالگی آرزوی والدنیش را نقش برآب کرد که در پایتخت اتریش وین پیانو بخواند و در عوض بازیگری را پی گرفت.

او در گفت وگوی خود با خبرنگار نیویورک تایمز که به زبان انگلیسی پاسخ می داد،چنین گفت: «اصطلاحی در فارسی است با این مضمون با دم شیر بازی کردن، و من آنچه جامعه ایران می خواست باشم، یک دختر خوب، نبودم. من با دم شیر بازی کردم.»...

بیشتر بدانید : گلشیفته فراهانی: همیشه از هر محدودیتی فرار می کنم + عکس

فیلم "سنگ صبور" هم بیانیه شورشی است، شاید برخی آن را با مناقشه ای مقایسه کنند که به محکومیت گلشیفته در ایران انجامید.

گلشیفته فراهانی در سنگ صبور
گلشیفته فراهانی در سنگ صبور

نقش آفرینی گلشیفته فراهانی در سنگ صبور با تحسین منتقدان روبه رو شد. منتقد هالیووذ ریپرتر نقش آفرینی او را ستود و منتقد ورایتی بازی او را یک «تور دوفورس/استثنایی» خواند.

گلشیفته در 14 سالگی نخستین نقش خود را بازی کرد در سن 20 سالگی ازدواج کرد و در سال 2008 ایران را با همسرش ترک کردو به پاریس رفت . و آنجا از همسرش جدا شد. او بیش ازبیست و پنج فیلم در کارنامه اش دارد. گلشیفته در سال گذشته در استودیوی کوچکی در طبقه پایین خانه ای در شهر پاریس زندگی کرده که به ژان-کلود کریر(نویسنده و فیلمنامه نویس) و همسر ایرانی اش نهال تجدد(رمان نویس) تعلق دارد.

بیشتر بدانید : یک تصویر جدید از همسر دوم گلشیفته فراهانی!

عتیق رحیمی نخستین بار او را برای ایفای نقش اصلی فیلمش رد کرد.

رحیمی فکر می کرد من زیادی جوان زیبا و شادمان هستم. اما من پافشاری کردم و به رحیمی گفتم که اگر نقش را به من ندهد با دلم نقش را یاد خواهم گرفت و در خیابان های پاریس آن را اجرا خواهم کرد. ولی دو سال و نیم طول کشید که عتیق رحیمی سرمایه ساختن فیلم را جمع کند و ان را بسازد.

گلشیفته برای یک عکاس مشهور دنیای مد پائولو روورسی برهنه شده است.

برهنه شدن گلشیفته فراهانی
برهنه شدن گلشیفته فراهانی

وقتی پائولو این ایده را مطرح کرد به حرف های او گوش دادم اما مشکلات زیادی داشته ام. پس نخواستم این کار را انجام بدهم. ولی بعد با خودم گفتم اگر این عکس ها را پائولو نگیرد، کدام عکاس خواهد گرفت؟ گویی که پائولو از من عبور کند و روح من را عکاسی کند.»

خروج /تبعید او از ایران کامل شده است. وی با زندگی جدیدش کنار آمده و می گوید: «ایرانی که من در رویای خود دارم شاید دیگر اصلا وجود نداشته باشد.»

«دو نوع ادم تبعیدی وجود دارد. کسانی که قربانی اند و خودشان را در رود سن می اندازند و خودشان را می کشند و افرادی که سلحشور می شوند،از غم های خود استفاده می کنند تا موتوری با دوبال برای پرواز بسازند.. تبعید قدرت من است

پی نوشت: این گفتگو و مصاحبه مربوط به سال 1392 است.


بیشتر بدانید : گلشیفته فراهانی: همیشه زندگی برایم تصمیم گرفته! کمی دیر به دنیا آمده ام!

بیشتر بدانید : گلشیفته: نام هنرستان موسیقی در زمان نوجوانی من تحریک آمیز بود! + عکس

بیشتر بدانید : جدیدترین عکس های گلشیفته فراهانی و کریس همسورث در فیلم Extraction 2020

بیشتر بدانید : گلشیفته فراهانی با خبری که همه را شوکه کرد! + عکس

بیشتر بدانید : گلشیفته فراهانی، از ازدواج در استرالیا تا همبازی شدن با کریس همسورث

 


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: caffecinema.com