بیوگرافی و عکس‌ های دیدنی «نورمن‌ ویزدوم»
سِر نورمَن جوزف ویزدوم Sir Norman Joseph Wisdom متولد ۴ فوریهٔ ۱۹۱۵ کمدین و بازیگر سینما و تلویزیون اهل انگلستان بود. وی در ۴ اکتبر ۲۰۱۰ در یک خانه سالمندان در ابوتس وود درگذشت 

زندگی نورمن ویزدوم، دلقک محبوب چارلی چاپلین

سرنورمن‌ جی ویزدوم "Sir Norman J Wisdom"، کمدین‌ صاحب نام و مشهور بریتانیایی‌، در 4 فوریه ‌ 1915در بخش مریلبون لندن‌ و در یک خانواده فقیر به‌ دنیا آمد. او دومین‌ فرزند خانواده‌ بود. والدینش‌ چندان با هم‌ رابطه‌ خوبی‌ نداشتند. مادر که از تنگدستی‌ به‌ ستوه‌ آمده‌ بود عاقبت خانه‌ را ترک‌ کرد و به دنبال زندگی ‌خود رفت و نورمن‌ 9 ساله و برادرش که دو سال‌ از نورمن بزرگتر بود را برای همیشه تنها گذاشت.

نورمن دیزدوم
نورمن ویزدوم 

اما نورمن و برادرش‌ مانند دو دوست‌ برای همیشه در کنار هم ‌ماندند. پدر نورمن که‌ راننده‌ کامیون‌ بود، او‌ را شاگرد خود کرد و نورمن با وجود سن‌ کم مجبور شد در سرما و گرما به‌ دنبال‌ پدر باشد.

بیشتر بدانید : مصاحبه «نورمن ویزدم» درباره مردم ایران

Norman J Wisdom
Norman J Wisdom

نورمن‌ برای‌ سیرکردن‌ شکم‌ خود، به‌پادویی‌، روزنامه‌ فروشی‌، پیشخدمتی‌ و ظرفشویی‌ در رستوران‌ها پرداخت. در کنار کار، به‌ مدرسه ‌رفت‌ و تا حدی‌ درس‌ خواند. وی در 13 سالگی‌ مدرسه‌ را ترک‌ و در یک‌ معدن‌ زغال‌ سنگ‌ کار پیدا کرد. او در جنگ جهانی دوم در یک پناهگاه زیرزمینی ارتباطات در لندن مشغول و کارش این بود که تماس‌ها با وینستون چرچیل نخست وزیر را برقرار کند. سپس‌ به‌ عنوان‌ یک‌ نظامی‌ در ارتش‌ انگلیس‌ استخدام‌ شد و به‌ هند رفت‌.

عکس های نورمن دیزدوم کمدین
عکس های نورمن ویزدوم کمدین

در هند بود که‌ نورمن‌ فهمید روحیه‌اش با محیط خشک‌ ارتش‌ همخوانی ندارد. او در همانجا متوجه‌ شد که‌ می‌تواند با حرکات‌ و رفتار هنرمندانه‌اش‌ مردم‌ را بخنداند. پس‌ ارتش‌ را ترک‌ گفت و در تئاتر مشغول‌ به‌ کار شد. او فعالیت در سینما را از سال ۱۹۴۸، زمانی‌ که‌ 32 ساله‌ بود با یک کار تلویزیونی با نام "قرار ملاقات با یک آدم رویایی" آغاز کرد. ‌او در بیشتر فیلم‌ها‌، از نام‌ اصلی‌ خود "نورمن" استفاده‌ می‌کرد. چارلی چاپلین او را "دلقک محبوب" خود می‌دانست و چند نسل از سینماروهای بریتانیایی نیز با تمام وجود با این حرف موافق بودند.

نورمن دیزدوم دلقک محبوب چارلی چاپلین
نورمن ویزدوم دلقک محبوب چارلی چاپلین

در سال ‌ 1953 با بازی‌ در فیلم‌ "جنجال در فروشگاه‌" به‌ شهرت‌ جهانی‌ رسید که‌ البته‌ اکثر فیلم‌ها به‌ طریقه‌ سیاه‌ و سفید پخش‌ می‌شد. او عاشق‌ خنداندن‌ مردم‌ بود. او همیشه ‌دلیل‌ سلامتی‌اش‌ را مصرف‌ نکردن‌ سیگار و مشروبات‌ الکلی‌ عنوان می‌نمود.

فیلم های نورمن دیزدوم
فیلم های نورمن ویزدوم

او گفته‌ بود‌ که‌ می‌خواهد بیش‌ از 100 سال‌ عمر کند. وی‌ همیشه‌ نقش‌ یک‌ مرد صادق‌ و ساده‌ را بازی‌ کرده‌ و با حرکات‌ فیزیکی‌ خود خنده‌ را به ‌لبان‌ همه‌ آورده است. او نه‌ تنها در انگلیس‌ به‌ اجرای‌ نمایش‌های‌ کمدی‌ پرداخته‌ بلکه‌ به‌ روسیه‌، آلمان‌، کشورهای‌ اروپایی‌، چین، آمریکا و ایران نیز سفر کرده‌ است‌.

 نورمن ویزدوم
نورمن

او با آن جثه‌ کوچک و چشمان آبی و نافذ، لباس‌ معروف‌ خود را به‌ تن ‌می‌کرد و همه‌ را می‌خنداند. او با کلاه پارچه‌ای و کت و شلوار گشاد معروف‌اش در بیش از ۲۰ فیلم به بازی پرداخت. ویزدوم کوچک‌قامت (قد او تنها 157 سانتی‌متر بود) بیش از همه برای بازی در نقش نورمن پیتکین، یک "مرد کوچک" نمونه‌ای شهرت داشت که ظاهرا در برابر دنیا قد علم می‌کند. شخصیت او با ظاهری شلخته (کلاه پارچه‌ای، کراوات کج و کت خیلی کوچک) و رفتار ناشیانه شناخته ‌شد.

 نورمن ویزدوم
نورمن ویزدوم

نورمن ویزدوم بازیگر کمدی
نورمن ویزدوم بازیگر کمدی

فیلم های کمدی نورمن
فیلم های کمدی نورمن 

بیوگرافی نورمن
بیوگرافی نورمن

 نورمن در سال‌ 1941 با "دورن بوریت" ازدواج‌ کرد و پس از 6 سال زندگی مشترک از او جدا شد. او مجددا در سال 1947 با "فردا سیمپسون" ازدواج کرد که ثمره‌ این‌ ازدواج‌ دو فرزند به‌ نام‌های ژاکلین و نیکولاس‌ است‌.

نورمن در کنار فرزندانش ژاکلین و نیکولاس
نورمن در کنار فرزندانش ژاکلین و نیکولاس

نورمن‌ در سال‌ 1961 میلادی به‌ ایران‌ آمد؛ زیرا در ایران‌، فیلم‌های‌ او طرفداران‌ زیادی‌ داشت ‌و دارد. نورمن در سال ‌1976 ترانه‌ معروف ‌"به‌خاطر این‌ که‌ احمقم‌، به‌ من‌ نخند" را اجرا کرد. وی‌ در سال‌ 1978 جایزه‌ "بفتا" را بدست‌آورد...

نورمن در کنار ملکه انگلستان
نورمن در کنار ملکه انگلستان

در سال‌ 2000 برای‌ یک‌ عمر فعالیت‌ در زمینه‌ سرگرمی‌، از سوی‌ دربار ملکه انگلستان، به‌ مقام‌ شوالیه‌ و لقب "سر" دست‌ یافت‌.‌ در این‌ مراسم‌ ملکه‌ انگلیس‌ گفت‌: از حرکات‌ عجیب‌ و غریب‌ ویزدوم‌ سال‌ها ‌لذت‌ می‌برده است.

 عکس نورمن Norman J Wisdom
عکس نورمن Norman J Wisdom

نورمن دیزدوم
نورمن دیزدوم

فیلم های نورمن Norman J Wisdom
فیلم های نورمن Norman J Wisdom

 نورمن ویزدم Norman J Wisdom
نورمن ویزدم Norman J Wisdom

فیلم‌های کم‌هزینه و در عین حال بسیار محبوب ویزدوم به صنعت سینمای بریتانیا کمک بسیار کردند و موفقیت تجاری آنها از بعضی فیلم‌های اول جیمز باند هم بیشتر بود. با این حال، سر نورمن توانایی حضور در نقش‌های حساس‌تر را هم داشت.

نورمن دیزدوم
نورمن دیزدوم

از معروفترین کارهای نورمن ویزدوم می‌توان به "نورمن در فضا"، "سر بزنگاه"، "شیشه پاک‌کن"، "آدم ناجور"، "شیر فروش"، "به دنبال یک ستاره"، "آدم نادرستی بود"، "جاده صاف کن"، "جنجال در فروشگاه"، "سحرخیز"، "آخرین شراب تابستانى" و "مرد روز" که اکثرا به فارسی دوبله شده اند، نام برد.

جوانی نورمن ویزدم
جوانی نورمن ویزدم

ویزدوم در نودمین سالروز تولدش، (۴ فوریه ۲۰۰۵) از فعالیت هنری کناره گرفت، از سینما خداحافظی کرد و به بیش از نیم قرن حضور در عرصه سینما و تلویزیون پایان داد. با این وجود او در سال ۲۰۰۷ در یک فیلم کوتاه به نام اسپرسو در نقش یک کشیش بازی کرد و سود حاصل از فروش دی‌وی دی این فیلم به یک موسسه حمایت از بیماران سرطانی تعلق گرفت.

عکس نورمن ویزدم
عکس نورمن ویزدم

مرگ نورمن دیزدوم

نورمن ویزدوم در شش ماه آخر عمرش چندین بار دچار سکته مغزی شد که باعث تحلیل قوای جسمی و ذهنی وی گردید. سرانجام او در ساعت ۶:۴۶ عصر دوشنبه ۴ اکتبر ۲۰۱۰ (به وقت گرینویچ) در آسایشگاه سالمندان در سن 95 سالگی درگذشت. نورمن ویزدوم در زمان مرگش، دو فرزند و دو نوه داشت و خاطراتی از بهترین های سینمای کمدی را برای دوستدارانش بر جای گذاشت.

نورمن و همسر دومش فردا سیمپسون و فرزندانش ژاکلین و نیکولاس‌ در سال 1956
نورمن و همسر دومش فردا سیمپسون و فرزندانش ژاکلین و نیکولاس‌ در سال 1956

 نورمن با همسرش فردا سیمپسون
نورمن با همسرش فردا سیمپسون

نورمن با فرزندانش ژاکلین و نیکولاس
نورمن با فرزندانش ژاکلین و نیکولاس

نورمن ویزدوم با استن لورل و اولیور هاردی در سال 1952
نورمن ویزدوم با استن لورل و اولیور هاردی در سال 1952

 

بیشتر بدانید : نورمن، بازیگری که خنده را غنیمت می‌دانست!

بیشتر بدانید : وداع با «نورمن ویزدم» (+عکس)

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
ارسالی کاربران