اسرار فراعنه مصر 2
آیا می‌دانید چرا مجسمه ابوالهول بینی ندارد؟ مومیایی‌ها چگونه مومیایی‌ شدند؟دزدان مقبره‌های فراعنه.......

آیا می‌ دانید چرا مجسمه ابوالهول بینی ندارد؟

برخی‌ها معتقدند ارتش ناپلئون برای تمرین‌های نظامی خود بینی ابوالهول را نشانه می‌گرفته‌اند اما حقیقت آن است كه 500 سال قبل‌تر از حضور ناپلئون "محمد ثائیم الدهر" از صوفیان متعصب آن عصر اقدام به تحریب بینی ابوالهول كرده است.

در سال 1800 بسیاری از مردم می‌پنداشتند كه اهرام توانایی نشان دادن آینده و پیشگویی دارند و می‌توانند اجساد مرده‌ها را حفظ كنند و حتی باعث تیز شدن تیغ‌های كند ریس‌تراش‌ها ‌شوند.
در حقیقت اهرام همیشه همه چیز را به همراه داشته‌اند و كاربرد آنها از ستاره‌شناسی و ریاضیات بوده تا حفظ اجساد و داشتن نقش گورستان شاهانه.

براساس روایتی ناپلئون پس از خارج شدن از اهرام صورتی رنگ پریده داشته و تمام بدن او می‌لرزیده اما سخنی نمی‌گفت و این درحالی است كه او از آینده خود مطلع شده بوده است.

یونانیان عهد باستان معتقد بودند اهرام در مدت 10 سال توسط 10 هزار برده ساخته شده اند اما اكنون معتقدند این اهرام به كمك 25 هزار مرد آزاد كه هر روز با گوشت و نوشیدنی تغذیه می‌شدند ساخته شده اندآن هم در مدت 5 سال!

دزدان مقبره‌ های فراعنه:

تقریباً تمام اهرام كشف شده در مصر و مقبره فراعنه بارها مورد سرقت قرار گرفته‌اند به همین دلیل كشف مقبره سنگی توت‌آنخ‌آمون از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مقبره توت‌آنخ‌آمون كمی بعد از مرگ او مورد سرقت قرار گرفت و دزدانی كه قصد ربودن اشیا قیمتی مقبره را داشتند كیفی مملو از حلقه‌های طلا را در میانه تونل كنده شده به جا گذاشتند.

"لرد كارناروون" كه در سال 1922 برای حفاری مقبره توت‌آنخ آمون سرمایه‌گذاری كرده بود یك سال بعد از این طرح فوت كرد كه به گفته شاهدان بعد از مرگ او در قاهره سگ دست‌آموزش فریادكشان به سمت خانه بازگشته بود كه این برای همه تعجب‌آور و باورنكردنی بود و آن را نفرین اهرام می‌خوانند.

در سال 1944 تعدادی از دزدان برای ربودن اشیا طلای داخل تابوت وارد مقبره شدند اما بعد از باز كردن در تابوت ناگهان در با ضربه بسته شد و آنها را پرتاب كرده و پس از آن با فرو افتادن سقف كشته شدند.

به گفته كارشناسان بسیاری از تابوت‌ها و مومیایی‌ها یافت شده در سال 1800 قبلاً هم مورد سرقت و حفاری قرار گرفته بودند چرا كه هیچ شئی ارزشمندی همراه آنها نبوده و این خلاف آئین مصریان باستان بوده است.

مومیایی‌ها چگونه مومیایی‌ شدند؟

مومیایی‌های مصری در خانه‌ها و مكان‌های خاصی كه به خانه زیبایی شهرت داشتند به‌وجود می‌آمدند كه البته این نامی آرامش‌بخش برای چنین قصابی‌هایی به شمار می‌رفته.

بیشتر راهبان كودن و دست‌پاچلفتی هنگامی كه انگشتان دست یا پای خود را از دست می‌داند آنها را با نمونه‌های مصنوعی كه از چوب ساخته می‌شدند جایگزین می‌كردند.

برای اجسادی كه مومیایی می‌شدند به جای چشم از سنگ‌های سیاه و یا پیازهای كوچك استفاده می‌كردند و بدن آنها را برای پاك و مطهر شدن در پودرهایی خاص می‌غلتاندند علاوه بر آنكه مغز آنها توسط لوله‌های فلزی بلند از داخل سوراخ‌های بینی خارج می‌شده است.

فراعنه و اسرار ناگفته

بسیاری از مورخان می‌پندارند اولین فراعنه مهاجمان و متجاوزانی از شرق بوده‌اند و همین فراعنه در طول دوران حكومت خود با تمام پرنسس‌های سلطنتی ازدواج می‌كردند تا از تولد رقیبی جدید برای خود جلوگیری كنند.

شاه "پپی" دوم كه در نه سالگی به سلطنت رسید تا 100 سالگی حكومت كرد و توانست عجیب‌ترین سیستم دفع حشرات را بسازد! او برده‌‌ها و زندانیان محكوم را با عسل می‌پوشاند و حشرات را به سمت آنها هدایت می‌كرد و بدین ترتیب خود در آرامش استراحت می‌كرد.

بد نیست بدانید: فرعون "هتچپسوت"، یك زن بوده كه برای سلطنت و مخفی نگه داشتن هویت زنانه خود ریش مصنوعی می‌گذاشته و نام خود ر بر روی بسیاری از آثار به جا مانده حك كرده است.

آیا می‌دانید: فرعون "تاتموس" دوم كه بزرگترین فرعون مصر بوده و دشمنان بسیاری را نابود كرده است، خود در سوریه در زیر لگدهای فیل‌های وحشی از دنیا رفته است.

و یا اینكه كلئوپاترا، ملكه زیبا و مشهور مصر یك یونانی بوده است. یا اینكه فرعون آخناتون هنگامی كه با خواهرش اختلاف پیدا كرد حكم اعدام او را صادر نمود و با قطع كردن دستان او امكان سفر او به دنیای دیگر را از بین برد.

كشاورزان مصری:

آیا تاكنون شنیده بودید كه كشاورزان مصری هیچگاه اجازه نداشتند فراعنه را به اسم صدا كنند و حتماً باید با لقب خدایگان و یا فرعون كه معنای "خانه بزرگ" كه با توجه به اعتقاد آنها كه بدن فرعون را جایگاه خدا می‌دانستند می‌خواندند.

مصریان صاحبان نخستین نانوایی‌های دنیا بودند و حدود 2 هزار سال قبل از میلاد مسیح اولین نانوایی‌ها را راه‌اندازی كردند.

كشاورزان مصری برده نبودند اما همانند گله‌های گاو و گوسفند جزیی از ثروت زمین‌داران به شمار می‌رفتند و آن دست از كشاورزانی كه تنبل بودند برای مجازات انگشتان پا و یا دستشان قطع می‌شده است.

فرزندان كشاورزان از زمانی كه قادر به حركت كردن و راه رفتن می‌شدند باید در زمین كار می‌كردند و یا به‌عنوان مترسك در میان زمین استفاده می‌شدند.

 

بیشتر بدانید : اسرار فراعنه مصر 1

 

گردآوری : گروه فرهنگ وهنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: afsaneha.ir