کیهان کلهر،آهنگساز و نوازنده ایرانی کمانچه سوم آذر ماه 1342 در خانواده‌ای کرمانشاهی و موسیقی دوست در تهران به دنیا آمد. کلهر مدتی کوتاه با گروه «شیدا» در مرکز هنری «چاووش» همکار بود. در هفده سالگی...

درباره کیهان کلهر هنرمندی که حرف هایش را با سازش می زند

کیهان کلهر نوازنده چیره دست کمانچه که تاکنون آثار فاخری را به دنیای موسیقی ارائه داده است امروز 57 ساله شد. در پیامی که از سوی دوستانش در صفحه فیسبوک این هنرمند در یکی از سال های تولدش منتشر شده است آمده است:

به مناسبت چهل و نه ساله شدنش :

حرف هایش را با سازش می زند ،
نغمه هائی از دوردستی ناشناخته که آشنا می نماید ،
گاه غم ،
گاه ابهام ،
و گاه حرف هائی که فقط شنیدنیست ، نه گفتنی .

عکس نوجوانی کیهان کلهر
عکس نوجوانی کیهان کلهر

بیوگرافی کیهان کلهر

کیهان کلهر،آهنگساز و نوازنده ایرانی کمانچه سوم آذر ماه 1342 در خانواده‌ای کرمانشاهی و موسیقی دوست در تهران به دنیا آمد.

وی کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد. دوازده ساله بود که به صورت حرفه‌ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد.

کلهر مدتی کوتاه با گروه «شیدا» در مرکز هنری «چاووش» همکار بود. در هفده سالگی مقیم ایتالیا شد و سپس به نیت ادامه تحصیل راهی کانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا فارغ‌التحصیل شد.

کیهان کلهر در چند سخنرانی و مصاحبه انگیزه و الگو خود را در نوازندگی کمانچه استاد علی اصغر بهاری نام برده‌است. برای شناساندن موسیقی ایرانی به غیر ایرانی‌ها تلاش بسیاری کرده‌است، همکاری وی با هنرمندان هندی از جمله «شجاعت حسین خان» (غزل) و یا با کوارتت کرونوس (Kronos Quartet) (جاده ابریشم)، یویوما و ارکستر فیلارمونیک نیویورک وی را به هنرمندی جهانی تبدیل کرده‌است و شنوندگان زیادی در بین غیرایرانی‌ها دارد. او معتقد است: «موزیسین، موسیقی‌دان یا موسیقی‌شناس باید به ریاضیات، تاریخ و ادبیات آشنا باشد.» وی مدتها عضو گروه دستان بود و در کنسرتهای این گروه به همراه استاد شهرام ناظری به نوازندگی و تنظیم پرداخت. از میان این آثار می‌توان به سفر به «دیگر سو» و دو اثر دیگر که در ایران انتشار نیافته‌اند اشاره کرد. وی پس از جدایی از گروه دستان و آغاز فعالیت های مستقل با موسیقی دانهای خارجی، با همکاری اساتید موسیقی سنتی ایران محمد رضا شجریان و حسین علیزاده آثاری را پدید آورد که شامل شش آلبوم «زمستان است»،«بی تو به سر نمی‌شود»،«فریاد»،«ساز خاموش»، «شب»، «سکوت»،« کویر» و «سرود مهر» می‌شوند.

آلبوم مشترک کیهان کلهر و اردال ارزنجان که یکی از نوازندگان باقلاما از ترکیه است، توانست از سوی نشریه بین‌المللی «سانگ لاینز» عنوان یکی از آثار برگزیده را از آن خودکند.

در چهارمین جشن سالانه موسیقی ما که در تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۹۶ در تالار وحدت تهران برگزار شد، از کیهان کلهر به پاس یک عمر فعالیت هنری تقدیر به عمل آمد. او نخستین نوازندهٔ ایرانی است که برندهٔ جایزهٔ معتبر جهانی «وومکس» در سال ۲۰۱۹ شد. کیهان کلهر، جایزهٔ هنرمند برتر سال ۲۰۱۹ در فستیوال جهانی موسیقی وومکس را در تاریخ ۵ آبان ۱۳۹۸ در کشور فنلاند دریافت کرد. او این جایزه را به محمدرضا شجریان تقدیم نمود.

این مطلب به روز رسانی شد

 

بیشتر بدانید : کیهان کلهر هنرمند سال 2020 شد + جزئیات

بیشتر بدانید : کیهان کلهر جایزه مرد سال موسیقی جهان را دریافت کرد + عکس

بیشتر بدانید : کیهان کلهر برنده یک جایزه جهانی شد

بیشتر بدانید : گزارش و عکس های کنسرت کیهان کلهر

بیشتر بدانید : فوری/گروه کیهان کلهر برنده جایزه گرمی شد!


گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir/ویکی پدیا


 
 

پربیننده های این بخش

 
X