تابستان امسال قطعا ً یکی از فصل‌های شلوغ برای موسیقی پاپ کشور خواهد بود. انتخابات و فضای سیاسی در چند ماه اخیر، باعث شد که خواننده‌ها و شرکت‌های سرمایه گذار، صبر کنند و...
 
چه آواهایی که می‌آیند
منتظر یک تابستان داغ باشید خواننده‌های پاپ با دست پر می‌آیند.
تابستان امسال قطعا ً یکی از فصل‌های شلوغ برای موسیقی پاپ کشور خواهد بود. انتخابات و فضای سیاسی در چند ماه اخیر، باعث شد که خواننده‌ها و شرکت‌های سرمایه گذار، صبر کنند و برای عرضه و انتشار آثار تولیدی‌شان عجله نکنند و بی گدار به آب نزنند. انتشار آلبوم در این شرایط خاص بدون شک می‌توانست شکست سنگین تجاری را برای خواننده و شرکت مربوطه رقم بزند و کاری کند که بهترین آلبوم از لحاظ کیفی و محتوایی، به خاطر جو عجیب و غریب حاکم بر جامعه، به هیچ وجه دیده و شنیده نشود، و همه زحمت‌های تیم کاری اثر به باد فنا برود. اما با آرام‌تر شدن اوضاع و سیاست‌های جدید و مهربانانه‌تر مسؤولان در قبال خواننده‌های وطنی، خوانندگان با فراغ خاطر بیشتری دست به تولید آثارشان می‌زنند و به نظر می‌آید که کارها از لحاظ محتوایی هم صعودی قابل توجه را دارا خواهند بود. اما سوای همه این بحث‌ها، تعدادی از آلبوم‌های چهره‌های شاخص موسیقی کشور قرار است که در تابستان روانه بازار شوند و بدون شک می‌توانند نقشی بزرگ را در تأمین اوقات فراغت تابستانی علاقه‌مندان به موسیقی داشته باشند.

رضا یزدانی
« آلبوم نگران خودمم ...»
عشق راک‌ها بشتابند؛ یزدانی می‌خواهد با یک آلبوم خاص، تکه ای دیگر از پازل شخصیتی خودش را به نمایش بگذارد و لذت یک «راک» واقعی و عصیانی را به طرفداران دو آتشه هدیه کند. قرار است که در این آلبوم، «کارلوس سانتانا» به تکنوازی بپردازد که در صورت عملی شدن این اتفاق دیگر شک نکنید که دوز «خاص شدن» این آلبوم صد برابر خواهد شد و نمی‌شود که برای انتشار این آلبوم بیقراری نکرد ... . قطعه «خلیج فارس» که یزدانی در بیشتر کنسرت‌هایش آن را به عنوان حسن ختام برنامه اجرا می‌کند تا همه با احساسی فوق‌العاده سالن را ترک کنند هم در این آلبوم گنجانده شده و از همین حالا می‌شود روی این قطعه شرط بست که حتما ً در جامعه رواج پیدا خواهد کرد و سر از رسانه ملی هم در خواهد آورد. رضا در این آلبوم باز هم «یغما گلرویی» را به عنوان ترانه سرای همه قطعات انتخاب کرده و بهروز پایگان هم برایش قطعات را تنظیم کرده است. مثل همیشه هم خود رضا کار آهنگسازی آلبوم را بر عهده داشته است.

رضا صادقی
«آلبوم چقد سخته» 
 آقای مشکی پوش به قدری در نهایی کردن کارهای آلبوم جدیدش این دست و آن دست کرد که شرکت صاحب امتیاز کار تصمیم گرفت آلبوم یکی دیگر از ستاره‌های طرف قراردادش یعنی احسان خواجه امیری را قبل از رضا صادقی روانه بازار کند و بنابراین، همه امتیازهای تبلیغاتی‌ای که قرار بود برای آلبوم صادقی در بازار موسیقی صرف شود، برای آلبوم خواجه امیری خرج شد. برای همین «ایران گامی‌ها» تصمیم گرفتند که آلبوم صادقی را با فاصله ای چند ماهه از انتشار آلبوم «فصل تازه» روانه بازار کنند، چون حضور توام  2 آلبوم از 2 چهره شاخص موسیقی کشور در بازار موسیقی، فروش هر دو آلبوم را هم تحت تأثیر قرار می‌داد و به فروش‌شان ضربه می‌زد. همین جریانات باعث شد که «چقد سخته» رضا صادقی سر از تابستان در بیاورد. این اتفاق اگر چه چندان به مذاق خود صادقی و البته هوادارانش خوش نیامد ولی از این جهت که آلبوم‌های ارائه شده در تابستان همیشه جریان‌ساز بوده اند و حسابی سر و صدا به راه انداخته اند، احتمالا ً ماجرا به نفع اقای آرتیست تمام خواهد شد و آلبوم او اگر رکورد هم نزند، پیش بینی می‌کنیم که حتما ً یکی از پر فروش‌ترین‌های پاپ در سال 88 خواهد بود. در «چقد سخته» خود صادقی بیشتر ملودی ا را ساخته و بازیگر اصلی بخش آهنگسازی کار است. در قسمت ترانه هم به جز تک قطعاتی که «مهدی زنگنه» ترانه‌هایش را سروده، باقی ترانه‌ها دستپخت خود صادقی است و به نظر می‌رسد که مثل آلبوم‌های قبلی این خواننده، ترانه‌های حسی و عاشقانه حرف اول را در این آلبوم خواهند زد. این آلبوم به همه کسانی که طرفدار موسیقی ملایم هستند پیشنهاد می‌شود. هر چند خود صادقی به اندازه کافی طرفدار دارد که اصلا ً نیازی به این پیشنهاد نباشد.

حمید حامی
«آلبوم آی خدا» 
 آلبوم قبلی او یعنی «فقط نگاه می‌کنم» ضمن این که استقبال خوب مخاطب عام و مردم را در پی داشت، مورد توجه کارشناسان موسیقی هم قرار گرفت و این آلبوم با این که در زمره آلبوم‌های خاص قرار داشت، به خوبی، هم مورد استقبال قرار گرفت و هم خوب فروخت. صدای قوی و تکنیکی حامی، سطح کار را بیش از آن چیزی که خودش فکرش را می‌کرد بالا برده بود و از مخاطب ایرانی که بیشتر کارهای سطحی و ریتمیک را پسند می‌کرد، کمتر این انتظار می‌رفت که تا این حد از آلبوم استقبال کند و نسبت به آن واکنش مثبت نشان دهد. حالا حامی ‌با گذشت حدود 2 سال از آن اتفاق تصمیم گرفته که بار دیگر در همان قالب به دنیای موسیقی پاپ برگردد و به ملاقات مخاطبانش بیاید. آلبوم جدید او «آی خدا» نام دارد و شامل مجموعه ای از کارها و قطعاتی است که برای اجراهای تئاتر و تیتراژهای تلویزیونی داشته و حالا تصمیم گرفته است که آنها را یک جا و به صورت یک آلبوم روانه بازار کند. حامی ‌در این آلبوم آهنگساز بیشتر قطعات است و ترانه سراهایی مثل بابک صحرایی و یغما گلرویی هم بار کلامی‌ کار را بر عهده دارند.

حمید عسگری
«آلبوم کما 2» 
 او دیگر در مصاحبه‌هایش به سؤالاتی که بحث تشابه صدا و لحن او را با یکی از خواننده‌های لس آنجلسی پیش می‌کشند، جواب نمی‌دهد و خیلی محترمانه می‌گوید بریم به سوال بعدی ...! همین اتفاق و همین بحث‌ها باعث شده که عسگری برای آلبوم جدیدش اولین اولویت را فاصله گرفتن از فضای کارهای همان خواننده بداند و به شدت از آن دوری کند. او که در آلبوم قبلی‌اش با تلفیق موسیقی تند و کلام عاشقانه به خوبی توانسته بود قاپ جوانانی را که در تجربه‌های عاشقانه‌شان شکست را تجربه کرده اند، بدزدد، این بار هم تصمیم گرفته که همان راه را ادامه بدهد و قصه همان انسان به کما رفته از شکست عشقی را تعریف کند و اینکه گذشت زمان ذره ای از عشق و علاقه یک عاشق واقعی را کم نمی‌کند پی بگیرد و دنبال کند. عسگری با انرژی مثبتی که در کنسرت‌هایش از طرف مخاطبان خود دید، به این نتیجه رسید که نباید جواب انتظار این همه هوادار را با یک آلبوم معمولی و پیش پا افتاده بدهد و تمام سعی و تلاشش را برای ارائه یک کار ویژه و متفاوت به کار گرفته بود. حتی اوضاع به حدی جدی شده بود که این اواخر او حدود 3 ماه موبایلش را خاموش کرده بود و جواب هیچ کس را نمی‌داد و تمام سعی و تلاشش را برای بهتر شدن آلبومش به خرج می‌داد که مبادا «کما 2» همان چیزی نشود که هوادارانش از او انتظار داشتند. در آلبوم جدید عسگری، همه بار ترانه سرایی و آهنگسازی را خود او بر دوش گرفته و یار غار عسگری، یعنی نیما وارسته هم کلیه تنظیم‌ها را بر عهده دارد. گفته می‌شود نیما به خاطر رفاقت چند ساله اش با حمید، برای به موقع آماده شدن آلبوم، بسیاری از پیشنهادات خوب مالی را رد کرده و به همه آنها جواب منفی داده است. «کما 2» خوراک همه آنهایی است که از شکست‌های عشقی جانشان به لب رسیده است.

علی لهراسبی
«آلبومی ‌به شدت عاشقانه» 
 لهراسبی کمتر حاضر می‌شود راجع به آلبوم جدیدش اطلاعات بدهد و بیشتر در سکوت و انزوا کار می‌کند تا بتواند مخاطبانش را راضی نگه دارد. او بعد از کنسرت‌های موفقش در جشنواره موسیقی سال قبل و تور کنسرت‌هایش در اروپا، در داخل کشور کمتر روی صحنه رفت و بیشتر وقتش را صرف حرفه اصلی‌اش یعنی کارشناس تبلیغلاتی کرد و در کنار این بیزینس پر سود، به رتق و فتق کارهای آلبوم جدیدش پرداخت. او اصرار دارد هر وقت بحث آلبوم جدیدش به میان کشیده می‌شود، حتما ً واژه «به شدت عاشقانه» هم برای آلبوم جدیدش به کار برود تا مخاطبانش با یک پیش زمینه قبلی به سمت کار جدید او بیایند. مدیریت هنری آلبوم جدید لهراسبی را «بهروز صفاریان» بر عهده دارد؛ کسی که لازم نیست خیلی راجع به نبوغ ذاتی و استعداد فوق‌العاده‌اش در موسیقی سخن به میان آورد. برای پی بردن به این نبوغ کافی است فقط یک بار آلبوم «بی خوابی» سعید شهروز را به دقت گوش کرد تا هر چه بیشتر به این استعداد پی برد. روزبه بمانی هم نقش عمده ای را در بخش ترانه سرایی بر عهده دارد و مهدی یراحی و خود لهراسبی هم در بخش‌های مختلف کار نقش داشته اند. لهراسبی تحت هیچ شرایطی حاضر نمی‌شود که اسم آلبوم جدیدش را لو دهد ولی برای بار چندم اصرار دارد که حتما ً بحث «به شدت عاشقانه» در کلیت مطلب آورده شود.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
 منبع: هفته نامه همشهری جوان/ شماره 217/ بهمن بابازاده
بازنشر اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
کالبدشکافی آلبوم‌های دوم ستاره‌های موسیقی ایران!
گفت و گو با حمید حامی
همه مصائب آقای مشکی پوش موسیقی ایران!!
لطفا درگوشی بشنوید! (گفت و گو با رضا یزدانی و یغما گلرویی)
ناشنیده‌های بسیار جالب از ستاره‌های موسیقی!
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X