در بهار 88، آهنگ‌هایی بودند که بیشتر از همه شنیده شدند و در نظر سنجی‌های مختلف، نبض دنیای موسیقی را به خود اختصاص دادند؛ آهنگ‌هایی که این طرف و آن طرف شنیده شدند و ترانه شان ته ذهن آدم می‌ماند....
 
حرفای خوب دارم باهات و ... 
10 ترانه پاپی که اول سالی بیشتر از بقیه بر سرزبان‌ها افتادند
روی گوش جوان‌ها حسابی نیست؛ معلوم نیست با چه موسیقی ای حال کنند. یکهو می‌بینید یک آهنگ پاپ، حال جوان‌ها را تکان اساسی می‌دهد و بلافاصله بعد از آن، یک سنتی اسمی ‌سر زبان‌شان می‌افتد. اما در بهار 88، آهنگ‌هایی بودند که بیشتر از همه شنیده شدند و در نظر‌سنجی‌های مختلف، نبض دنیای موسیقی را به خود اختصاص دادند؛ آهنگ‌هایی که این طرف و آن طرف شنیده شدند و ترانه‌شان ته ذهن آدم می‌ماند. در این میان، بعضی از این آهنگ‌ها با این که اواخر سال 87 روانه گوش مخاطبان شده بودند اما در بهار 88 بیشتر به گوش رسیدند و بیشتر گل کردند. در این میان، «بنیامین 88» با اختلاف درصدر فهرست محبوب‌های بهار قرار داشت. ترجیح دادیم تا هوا از اینی که هست، گرم تر نشده، نسیم خنک بهاری را با آهنگ‌هایی که با خود آورد، به یاد بیاوریم بلکه حال و هوایمان عوض شود. آهنگ‌های محبوب این بهار داغ نشان دادند که جوان‌ها ریتم‌های تند و ترانه‌های متفاوت را گوش نمی‌دهند ... می‌خورند! فهرست محبوب‌های فصل هم که روی شاخ عاشقانه‌ها و از عشق گفتن‌ها می‌چرخد. حالا یا جوان‌ها خیلی عاشقند یا عاشق‌ها خیلی جوانند!

بنیامین (آروم آروم می‌شه عاشق)
بعد از سه سال بالأخره بنامین آلبوم دیگری روانه بازار کرد. و با این که خیلی‌ها می‌گفتند نسبت به قبلی خوب نبوده اما آن قدری گرفت که توی تاکسی و خانه رفیق و سر کار و روی زنگ موبایل‌ها، آهنگ‌هایش را بشنوید. از میان 17 آهنگ آلبوم بنیامین 88، سه _ چهارتایی نقل محافل شد و از سر و کول باندهای ماشین جوان‌ها بالا رفت. با این که تقریبا ً همه آهنگ‌های آلبوم بهاره بنیامین شنیده شدند اما سه تا از آهنگ‌هایش آن قدر طرفدار پیدا کردند که بنیامین را با حداقل سه آهنگ خوب، در فهرست بهترین‌های بهار 88 قرار دادند. با این که از نظر خیلی‌ها بنیامین با یک بار گوش دادن چنگی به دل نمی‌زد اما کافی بود دو _ سه باری با گوش خریداری آلبوم را می‌شنیدید تا به قطعه‌ها عادت کنید و دیگر گیر بدهید به آلبوم؛ یک آلبوم عاشقانه از خواننده ای که انگار نمی‌خواهد دست از سر عشق بردارد. برای این که بی انصافی نباشد. قطعه‌های «عشق آدمکش» و «عاشقی با تو» را هم گوشه ذهن تان داشته باشید.

1. کجای دنیای:
قطعه دوم آلبوم 88 مثل یک مسابقه است؛ مسابقه ای که بنیامین برای مخاطب‌هایش گذاشته. خودش تند و پشت سر هم ترانه خوب فرید احمدی را ادا می‌کند و حالا نوبت خواننده است تا آن قدر قطعه «کجای دنیای» را گوش بدهد تا بتواند پا به پای بنیامین پیش برود. برای همین است که «کجای دنیای» این قدر شنیدنی است. ریتم تند این آهنگ و تکرار «آی و وای و آهای ...» آن قدری خوب از آب درآمده که بهترین آهنگ بهار 88 باشد.
گل قطعه: عاشقم بیا ای گل بد قلقم/ غم تو داره می‌کشدم/ دم مرگمو/ رو می‌کنم واسه تو/ که دارم می‌بازم همه زندگیمو/ به تو می‌دم و می‌میرم آسوده می‌شم از عشق تو ... .

2. آهای تو:
در این قطعه با یک ترانه عجیب و یک تنظیم خیلی خوب طرفیم. صدای بنیامین روی این آهنگ خیلی خوب نشسته و ملودی انگ همین ترانه است؛ همین‌هاست که قطعه پنجم بنیامین 88 را جزء بهترین‌های بهار می‌کند؛ ترانه ای که سر زبان‌هاست. اشاره زیرکانه به یکی از آهنگ‌های محبوب آلبوم قبلی هم یکی دیگر از ترفندهایی است که این قطعه را محبوب کرده: مگه آلبوم، گریه، نامه، عاشق نمی‌خوای تو؟!
گل قطعه: تو رو من/ من تو رو / تو رو خدا خود خدا می‌دونه که من تو رو/ تو رو من/ من تو رو دوست دارمت ...

3. صدای قلب تو:
قطعه نهم آلبوم بنیامین از آنهایی بود که جان می‌داد لا به لای حرف آدم‌ها تکرار شود. ترانه خودمانی و ملودی باریتم تند، خوب توانست «صدای قلب تو» را محبوب کند. تکرار «آخ عزیزم ...» سر زبان خیلی‌ها ماند. بنیامین در این قطعه با صدایش خوب بازی کرد. این قطعه خیلی عاشقانه است؛ آن قدر که جوان‌ها را یاد درختی و تکیه ای و مدتی گریه کردن می‌اندازد!
گل قطعه: آخ عزیزم ... ضربان قلب من/ با صدای قلب تو می‌زنه/ ضربان قلب تو/ ضربان قلب منه ...

سیروان خسروی (خسته ام من از رنگ تکرار)
«ساعت نه» سیروان خسروانی درست همان روزی به فروشگاه‌های محصولات فرهنگی راه پیدا کرد که بنیامین هم منتشر شد. اصلا ً اردیبهشت 88 برای جوان‌ها ماه خوبی بود. میان قطعه‌های ساعت نه، دو _ سه تایی جان بیشتری داشتند و گوش به گوش جوان‌ها چرخیدند؛ آلبومی‌ که سیروان با کمک برادرش زانیار بیرون داد.
4. تکرار: شروع خوب قطعه هفتم آلبوم که استفاده از صدای تار در فضای موسیقی دیجیتالی است. آن را از دیگر آهنگ‌های ساعت نه متفاوت می‌کرد؛ تفاوتی که به گوش مخاطب‌ها هم آمد و برای همین شنیدنی‌ترین قطعه آلبوم سیروان لقب گرفت.
گل قطعه: آخر قصه تلخ و سیاهه / دیگه حتی عشق هم گناهه....

5. چه حالی داره...:
اولین قطعه آلبوم ساعت نه با ریتمی ‌تند و تیز برای جوان‌ها شنیدنی شد. البته ترانه خوب زانیار، برادر کوچک‌تر هم روی ملودی این آهنگ خوب نشسته.
گل قطعه: با تو بدون/ تو رو دیدن/ به روی غم‌ها خندیدن/ نمی‌دونی چه حالی داره....

احسان خواجه امیری (تو قهوت فال من نیستو)
با این که آلبوم «فصل تازه» بهمن سال قبل روانه بازار شد اما تا گل کند، یک ماهی طول کشید. در اصل با تحویل سال 88، آلبوم جدید احسان خواجه امیری رو آمد و آدم‌ها توی سفرهای نوروزی روی آلبوم پسر محجوب موسیقی، زوم کردند. از این آلبوم نسبت به «سلام آخر»، استقبال کمتری شد.

6. نمی‌دونی:
بار عمده این قطعه خیلی خوب بیشتر روی ترانه قوی امیر پیرنهان، ترانه سرای جوان است که با ردیف «نیستو» خیلی خوب بازی کرده. صدای گرم خواجه امیری برای این ترانه و روی این ملودی آن قدر خوب جا افتاده که با یک قطعه قابل محبوب شدن طرف باشیم. این قطعه به تنهایی انگار بار همه آلبوم «فصل تازه» را کشید.
گل قطعه: تو قلب تو دیگه جایی واسه امثال من نیستو/ به ذره دلخوشی توی اقبال من نیستو/ بهارش این جوری باشه/ نه امسال سال من نیستو ... .

گروه سون (خوندن من یه بهانه است)
همین که گروه سون توانست بی‌خیال کلیپ‌های ماهواره ای شود و با تمام محبوبیتی که برای خودشان دست و پا کرده بودند، مجوز بگیرد، با آلبوم «با تو می‌مونم ...» رو آمد؛ آلبومی ‌که اسمش را از روی آهنگی برداشته بودند که همه بچه‌های سون را با آن می‌شناختند، کاور آلبوم «با تو می‌مونم» هم یادآور کلیپ‌های این گروه بود و همین‌ها باعث شد خیلی از جوان‌ها این بار با نسخه جدید سون حال کنند؛ این آلبوم اسفند 87 آمد.

7. با تو می‌مونم:
یک قطعه آرام و عاشقانه؛ از آنهایی که می‌توانید گوش بدهید و مثل فیلم‌ها پای پنجره به دوردست و افق خیره بشوید. ملودی «با تو می‌مونم» آرامش خوبی دارد و ترانه‌اش از آن ماندگارهاست. آن قدر که ریمیکس آن با ریتمی ‌تندتر هم در ماشین خیلی از جوان‌ها به گوش می‌رسد.
گل قطعه: خطرات تو رو/ چه خوب چه بد حک می‌کنم/ توی تنهاییام فقط به تو فکر می‌کنم/ با تو می‌مونم/ واسه همیشه ... .

مهرشاد غلامی ‌(OK):
آلبوم Ok اولین آلبوم مهرشاد غلامی ‌است. البته خیلی‌ها معتقدند که قطعه‌های این آلبوم کپی برداری از آهنگ‌های دیگری هستند که با تغییرات خیلی جزئی روانه گوش ملت شده اند. این آلبوم هم همزمان با ساعت نه سیروان و بنیامین 88 آمد و البته به جز یک دو تا آهنگ که ریتمی‌ تند و شاد دارند، بقیه اش زیاد شنیده نشدند.

8. باشه ...:
یک آهنگ با ریتم تند شاد که جان می‌ده برای توی ماشین جوان‌ها. ردیف‌های ترانه این قطعه هم چندان در شنیده شدنش بی‌تأثیر نبوده اند. در این قطعه در کنار فضاسازی دیجیتال، از گیتار هم استفاده شده و البته تم آهنگ احتمالا ً چیزی را توی ذهن‌تان زنده می‌کند؛ یک چیزی توی مایه‌های آن ور آب و اینها ...
گل قطعه: حالا از کلاس عاشقی ما رو بذار بیرون/ شکستن منو دلم برات شده آسون/ باشه/ یه روزم نوبت ما شه ...

امیر یگانه (ستم پنجره روحم )
«بی تو تنهام» هم اسفند 87 منتشر شد؛ آلبومی‌که چهره یک خواننده جوان را روی خد داشت و البته به نسبت هم خوب هم فروخت. اما بیشتر آهنگ‌های این آلبوم درست در بهار 88 دل جوان‌ها را برد. این آلبوم هشت قطعه دارد که تنظیم آنها را هم سیروان خسروی انجام داده. در روزهای انتشار این آلبوم خیلی‌ها معتقد بودند که به اندازه ای که باید و شاید دیده نشد. توی این آلبوم از صدای زانیار هم به عنوان Back Vocal استفاده شده.

9. گفتم نرو:
یک قطعه با ریتم تند و ترانه جانسوزی که تنظیمش خوراک تنظیم‌های سیروان است. این قطعه از «بی تو تنهام» به نظر می‌رسد که بیشتر از بقیه دیده شد؛ یک آهنگ ریتمیک که تکرار ردیف‌هایی در آن، آن را جذاب کرده است.
گل قطعه: گفتم نرو / سنگدل نشو / آخه دلم / می‌خواد تو رو / خندید و رفت ...

بابک جهانبخش (ببخشید یه قولی بود میون ما)
 با این که آلبوم «بی اسم» بابک جهانبخش آبان 87 آمد اما در بهار امسال زیاد شنیده شد. یکی از قطعه‌های این آلبوم البته بیش از بقیه خودش را نشان داد و در بهار امسال همچنان از پر شنونده‌ها بود. در این آلبوم تقریبا ً همه هنرنمایی‌ها با خود جهانبخش بوده، به غیر از ترانه‌ها که دستپخت چند تا از ترانه سراهاست.

10. تازگیا:
از آن آهنگ‌هایی که ملودی و ترانه اش چفت و بست خیلی خوبی با هم پیدا کرده اند. بابک جهانبخش با قطعه «چی شده اون همه احساس» خیلی محبوب شد. بهار امسال اگر چه تازگیا خیلی تازگی نداشت اما خیلی‌ها همچنان آن را گوش دادند؛ آهنگی که پیش از مجوز گرفتن «بی اسم» هم دست به دست و گوشی به گوشی می‌چرخید.
گل قطعه: تازگیا / ببخشیدا / ببخشیدا / تازگیا / حس می‌کنم یکی داره سد می‌ذاره میون ما/ شاید اصلا ً درس می‌گی/ شما کجا و ما کجا/ ببخشیدا/ تازگیا/ کارم شده  خدا خدا ... . 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: هفته نامه همهشری جوان/ شماره 221/ هدی ایزدی
بازنشر اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
از آلبوم‌های جدید تابستانی ستاره‌های موسیقی چه خبر؟!!
دوباره تابستان و فصل داغ کنسرت‌های تابستانی
همه می‌خواهند ساسی مانکن بشوند!!
کالبدشکافی آلبوم‌های دوم ستاره‌های موسیقی ایران!
صد خواننده برتر تاریخ موسیقی
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X