داستان نابینا شدن آهنگساز کازابلانکا، فردی که سینما را دیدنی تر کرد
او برای بیش از ۳۰۰ فیلم آهنگ ساخت، ۲۴ بار نامزد اسکار شد و سه بار برای موسیقی فیلم‌های "کینگ کونگ"، "بربادرفته" و "کازابلانکا" آن جایزه را برد

بیوگرافی خالق موسیقی کازابلانکا ماکس اشتاینر Max Steiner 

۴۹ سال پیش  ماکس اشتاینِر در لس‌آنجلس درگذشت. او می‌گفت: "موسیقی خوب فیلم آن است که آهنگساز بداند کجا باید آغاز و کجا ختم شود."

ماکس اشتاینِر (Max Steiner) در وین پایتخت اتریش زاده شد. پدرش سرپرست تئاتر شهر بود و دست خوشی در موسیقی داشت. ۱۲ ساله بود که در تئاتر پدرش رهبری ارکستر را به عهده گرفت و ۱۷ ساله بود که اپرِت "یونانی زیبا" را ساخت که با اقبال بسیار روبرو شد.

۱۸ ساله بود که یک سال در دانشکده موسیقی وین زیر دست آهنگسازان سرشناس گاوستاو مالِر و ریشارد اشتراوس آموزش دید. سپس به لندن رفت و ۱۰ سال برای نمایشنامه‌ها آهنگ می‌ساخت. بعد به نیویورک رفت و در تئاتر نامدار برادوِی به آهنگسازی پرداخت.

۴۱ ساله بود که به‌ هالیوود راه یافت و نخست برای آغاز و پایان فیلم‌های صامت آهنگ‌های کوتاهی می‌ساخت تا اینکه در ۴۴ سالگی برای نخستین فیلم صدادار آهنگ ساخت و نشان داد که با موسیقی فیلم می‌شود صحنه‌ها را همراهی و به صورت شنیداری تکمیل یا حتی بیان کرد.

او برای بیش از ۳۰۰ فیلم آهنگ ساخت، ۲۴ بار نامزد اسکار شد و سه بار برای موسیقی فیلم‌های "کینگ کونگ"، "بربادرفته" و "کازابلانکا" آن جایزه را برد.

او سبک سمفونی‌های اشتراوس و مالِر را چنان در موسیقی فیلم وارد کرد که شنوندگان امروزی گاه آثار این آهنگسازان را موسیقی فیلم می‌انگارند. ۵۰ ساله بود که پدر یهودی‌تبارش را به آمریکا آورد و از چنگ نازی‌ها رهانید.

آثار او سنجه‌ای برای موسیقی‌ فیلم‌‌های هالیوود شدند و برخی از آهنگ‌هایش مانند "فانفار" در بسیاری از فیلم‌ها به کار رفت.

۶۵ ساله بود که شرکت تولید موسیقی خود را گشود ولی رفته رفته سلیقه فیلم‌سازان تغییر کرد. آنها با روی آوردن به سبک راک‌اندرول دیگر تا مدتی از آثار او استفاده نمی‌کردند تا اینکه او برای چند سریال تلویزیونی آهنگ‌های موفقی ساخت.

۷۷ ساله بود که تقریبا نابینا شد و کار را کنار گذاشت. ماکس اشتاینر در ۸۳ سالگی در جنوب کالیفرنیا درگذشت.

بیشتر بدانید : حراج پیانوی نارنجی و دیگر یادگاری های فیلم 'کازابلانکا' در حراجی نیویورک

بیشتر بدانید : پیانوی فیلم «کازابلانکا» به حراج می رود

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: دویچه‌وله