همایون شجریان چطور خواننده شد؟
امروز 31 اردیبهشت ماه، به بهانه سالروز تولد همایون شجریان، نگاهی به مسیری که او تا به این‌جا طی کرده است، می‌اندازیم

داستان جالب خواننده شدن همایون شجریان 

اگر در موسیقی به دنبال ژن خوب‌ ها بگردیم، همایون شجریان یکی از آن‌ هاست. همایون، پسر بزرگ استاد شجریان، از کودکی در خانه‌ پدر که می‌توان آن را یک دانشگاه خصوصی درجه یک دانست، رشد کرد.

حنجره توانای پسر و اهتمام پدر، باعث شد تا همایون از کودکی قدم در راه موسیقی بگذارد، ساز کوک کند و در محضر استادان ساز که همگی از دوستان و نزدیکان پدر بودند، بنوازد. او در جوانی به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد. در نهایت، بعد از گذشت چند سال، وقت آن شد که همایون به روی صحنه بیاید، نغمه آواز سر دهد و فعالیت‌های جدی او آغاز شود. امروز به بهانه سالروز تولد این خواننده، نگاهی به راهی که او تا به این‌جا طی کرده است، می‌اندازیم.

دهه هفتاد، دهه درس پس دادن

همایون در محضر پدر بود. او در این سال‌ها به همراه استاد شجریان در کنسرت‌های اروپا و آمریکا روی صحنه می‌رفت و با تنبک‌نوازی، عوامل روی صحنه را همراهی می‌کرد. شاید اگر سرماخوردگی پدر و تصمیم او برای لغو کنسرتش نبود، سرنوشت همایون جور دیگری رقم می‌خورد؛ اما این اتفاق باعث شد تا او روی صحنه در کنار پدر همخوانی کند و خیلی زود همه آموخته‌هایش را به نمایش بگذارد.

آوازخوانی همایون در دهه هشتاد رنگ ‌و ‌بوی جدیدی گرفت و او در سال ۸۲، «نسیم وصل»، اولین آلبوم رسمی خود را منتشر کرد. این آلبوم سرآغازی بر اجرای کنسرت‌ها و انتشار آلبوم‌های مستقل وی شد. او در دهه هشتاد چند آلبوم درخشان، از جمله «شوق‌ نامه» را که بازیابی تصانیف منسوب به عبدالقادر مراغه‌ای بود، منتشر کرد که همه این آلبوم‌ها، در چارچوب موسیقی کلاسیک قرار می‌گیرد. یک همکاری پر سرو صدا همایون شجریان آهنگ‌سازی برای خواننده‌های دیگر را، از جمله تصنیف «دل‌ستان» علیرضا افتخاری، تجربه کرده است.

او طی سال‌ های فعالیتش با آهنگ‌ سازان زیادی برای تولید آلبوم‌ هایش همکاری کرد، اما هیچ‌ کدام به اندازه همکاری او با برادران پورناظری (تهمورس و سهراب) پر سروصدا نبوده است. برخی معتقدند همکاری همایون با این آهنگ‌ سازها که به انتشار آلبوم‌ هایی نظیر «نه فرشته‌ام نه شیطان» و «ایران من» منجر شد، او را از وادی آواز اصیل ایرانی دور و وارد دنیای موسیقی تجاری کرده است. البته این نظریه، مخالفان سرسختی نیز دارد. به هر حال همایون شجریان جزو خوانندگان محبوب سبک کلاسیک است که با وجود انتقاداتی که از آن گفتیم همگی به آینده او چشم دوخته‌ایم؛ خواننده‌ای که امروز 47 ساله می‌ شود.

 

بیشتر بدانید : فعالیت هنری همایون شجریان از ابتدا تا امروز

بیشتر بدانید : گواهینامه درجه یک آواز، برای همایون شجریان + عکس

بیشتر بدانید : بهترین اتفاقاتی که همایون شجریان در زندگی اش تجربه کرده است! + عکس

بیشتر بدانید : راه متفاوتی که همایون شجریان در پیش گرفته و عواقب احتمالی آن

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه خراسان