دخترانی که شاگرد استاد شجریان بودند + عکس
علیرغم آن که برخی معتقدند محمدرضا شجریان از زنان خواننده حمایت نکرده است اما خسروی آواز ایران بارها در مصاحبه‌ هایش از ممنوعیت زنان موزیسین انتقاد کرده و در اواسط دهه هشتاد برای بانوان کلاس آواز نیز برگزار کرد

دختران در کلاس آواز استاد شجریان 

بهار موحد، خواننده و از شاگردان استاد محمدرضا شجریان تصویری دیده نشده از شاگردان محمدرضا شجریان در کلاس آواز وی منتشر کرد و توضیحاتی را درباره این کلاس‌ها ارائه داد.

فریبا جزایری، زری داوودی، ملیحه مرادی، مائده طباطبایی، مریم مهربانو، سولماز بدری، هما روح‌افزا، شایان‌دخت عابدینی‌منش و بهار موحد از جمله شاگردان شجریان هستند که در این تصویر در کنار خسروی آوز ایران دیده می‌شوند.

استاد محمدرضا شجریان
استاد محمدرضا شجریان

موحد درباره این تصویر و کلاس‌ های آواز شجریان نوشت:
"فکر‌ می‌کنم سال ۱۳۸۵ بود که‌ فراخوان کلاس آواز استاد شجریان از طریق رسانه‌ها به اطلاع عموم مردم رسید. بیشتر از هزار نفر فرم پر کردند و رزومه فرستادند که توسط جمعی از داوران اولیه حدود چهارصد نفر انتخاب شدن. بعد مثل امریکن آیدل این چهارصد نفر خانم و آقا چندین و چند بار امتحان دادند و آدیشن شدند. فکر می کنم در آخر چهل پنجاه نفر به‌ کلاسهای‌ استاد‌ راه‌ پیدا کردند.

استاد یک سال به این گروه‌ درس دادند و هر هفته این‌ گروه تمرین می‌کردند و درس جواب می‌دادند. بعداز یک سال استاد عده‌ای رو از این جمع حذف کردن و نهایتا ده یا پانزده نفر از هر گروه خانمها و آقایون شدند شاگردان‌ نهایی استاد شجریان. این پروسه چهار سال طول کشید و بسیار پر استرس بود برای عاشقانی که می‌خواستند از اسطوره‌ای مثل شجریان درس یاد بگیرند.

احساس خوشبختی می‌کنم که در زمان شجریان‌ زندگی کردم، به دیدن کنسرتهاشون رفتم و‌ جزء ترکیب نهایی شاگردان ایشون موندم. کمی بعد از اینکه‌ کلاس برای گروه نهایی تشکیل شد به آمریکا مهاجرت کردم و کلاس هم حدود شش‌ ماه بعد به دلیل سفرهای استاد کنسل شد و بعد هم به دلیل مداواشون هرگز ادامه پیدا نکرد."

شاگردان استاد شجریان در کلاس آواز
شاگردان استاد شجریان در کلاس آواز

 

بیشتر بدانید : شجریان از نگاه خودش! شجریان از نگاه دیگران

بیشتر بدانید : خاطره خواندنی خواننده مشهور از استاد شجریان

بیشتر بدانید : راز ماندگاری استاد شجریان چیست؟

بیشتر بدانید : زندگینامه محمدرضا شجریان

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: iranart.news