كارآگاه‌ هایی كه از دنیای ادبیات به تلویزیون پا گذاشتند
 نكته‌ ی جالب این كه اگر سیر داستانی رمان‌ های كریستی را دنبال كنیم و بخواهیم سن هركول پوآرو را محاسبه كنیم‌، به عدد 125 می‌رسیم!....

حقایقی درباره خانم مارپل، پوآرو و شرلوک هلمز 

ادبیات جنایی همیشه یكی از پرطرفدارترین گونه‌های ادبی بوده‌ است؛ اما در صحنه‌ی وسیع ادبیات تعداد محدودی كارآگاه داستانی وجود دارند كه با درخشش خود در اذهان خوانندگان سرتاسر دنیا ماندگار شده‌اند. «هركول پوآرو»‌، «خانم مارپل» و «شرلوك هلمز» از معروفترین این كارآگاهان رمان‌ های جنایی هستند كه سریال‌ های تلویزیونی جذابی نیز براساس داستان‌ ماجراجویی‌های هوشمندانه‌شان ساخته شده است.

در ادامه گزارشی از این سه شخصیت داستانی معروف و سریال‌ هایی كه با محوریت آن‌ها به روی آنتن رفته‌، را تهیه كرده ایم.

«خانم مارپل»، پیرزن كنجكاو و دوست‌ داشتنی

آگاتا كریستی، نویسنده‌ی معروف انگلیسی بود كه به «ملكه‌ی جنایت» شهرت داشت. شاهكار ادبی او، مجموعه 12 رمان «خانم مارپل» بود كه به یكی از پرطرفدارترین شخصیت‌های كارآگاهی تبدیل شد. خانم مارپل همچنین در 20 داستان كوتاه كریستی شخصیت اصلی بود.

كریستی، همسر دومش را در پروژه‌های باستان‌شناسی خاورمیانه همراهی كرد و همین سفر اطلاعات بسیاری برای نوشتن برخی داستان‌هایش از جمله «مرگ در نیل»‌ فراهم آورد. در بزرگی این نویسنده همین بس كه بدانیم تنها كتابی كه بیش از آثار او به فروش رفته، انجیل است.

ماجراجوهای خانم مارپل تاكنون دستمایه‌ی آثار مختلف سینمایی و تلویزیون قرار گرفته است. در معروفترین این اقتباس‌ ها «مارگارت رادفورد» نقش مارپل را ایفا كرده است.

«بی.بی.سی» تلویزیون دولتی انگلیس، نیز از سال 1984 تا 1992 تمام 12 جلد رمان كریستی را با محوریت این شخصیت دوست‌ داشتنی به روی آنتن برد. «خوآن هیكسون» در این سریال نقش اصلی را ایفا كرد.

«شرلوك هلمز»، كارآگاهی كه از دنیای مردگان برگشت

پرآوازه‌ترین كارآگاه داستانی است كه سریال تلویزیونی آن مردم سرتاسر جهان را به خود جذب كرد. داستان‌های شرلوك هلمز در واقع ماجراهای كارآگاهی خصوصی متولد یوركشایر انگستان در اواخر قرن 19 و اوایل قرن 20 را روایت می‌كند.

«آرتور كانن دویل» نویسنده‌ی اسكاتلندی خالق این شاهكار ادبی است. هلمز برای اولین‌بار در سال 1887 راهی بازار كتاب شد. كانن دویل چهار رمان و 56 داستان كوتاه خود را براساس این شخصیت بازكاوت و جذاب نوشت.

اولین اثر برجسته‌ی كانن دویل با نام «پرونده‌ی اسكارلت» در سال‌نامه‌ی «بیتون كریسمس» به چاپ رسید و برای اولین‌بار شخصیت شرلوك هلمز را، كه برگرفته از یكی از استادان سابق دانشگاهش به نام «جوزف بل» بود خلق كرد؛ كارآگاهی كه اگرچه وجود خارجی نداشت؛ اما طرفداران بسیاری در سراسر دنیا پیدا كرد. داستان‌های كوتاه بعدی كانن دویل درباره‌ی هلمز در مجله‌ی انگلیسی «استرند» منتشر شدند. كانن دویل در داستان «مسأله‌ی نهایی»، شرلوك هلمز و موریارتی را با انداختن از بالای آبشار به پایین، می‌كشد؛ اما اعتراضات مردم و مخاطبان موجب شد تا او دوباره شخصیت‌هایش را به زندگی برگرداند.

چند سال پیش محققان اعلام كردند، بنا بر بررسی‌هایی كه انجام داده‌اند، كانن دویل از بیماری روان‌گسیختگی رنج می‌برده است. دكتر «آندره نورمان»، عضو مؤسسه‌ی پزشكی GP انگلیس كه این مطالعه را انجام داده است، اعلام كرد كانن دویل در ماورای داستان‌های جنایی‌اش، به مشكلات روانی مبتلا بوده است. نتایج این مطالعه نشان ‌داده است آشفتگی‌های روانی این نویسنده‌ی مشهور كه احتمالا ریشه‌ی ارثی داشته، تا حدی بوده كه كانن دویل ادعا می‌كرده كه می‌تواند صداهایی را از دنیای دیگر بشنود.

مجموعه‌ی تلویزیونی شرلوک هلمز تولید شبكه‌ی «گرانادا» بود كه در آن «پیتر هاگینز» بازیگر فقید انگلیسی در نقش هولمز، و دیوید برک و ادوارد هاردویک به ترتیب در نقش دکتر واتسن ایفای نقش کرده اند. برک فقط در سری اول این سریال حضور داشت.

تهیه‌کنندگی این مجموعه‌ را كه پخش آن از 1984 تا 1994 به طول انجامید، عمدتا «جان هاوکسورث» انجام داده است. این سریال به صورت متناوب از تلویزیون پخش شده و حتی افرادی که کتاب‌های كریستی را نخوانده‌اند و نمی‌دانند نویسنده‌ی داستان‌های شرلوک هلمز چه کسی بوده است، به دلیل پخش این سریال تلویزیونی با وی و کارهایش آشنایی پیدا کرده‌اند.

از سال 2009 نیز این مجموعه‌ی جنایی بار دیگر مورد اقتباس قرار گرفت. این‌بار «رابرت داونی جونیور» و «جود لاو» نقش‌های اصلی هلمز و واتسون را بر عهده گرفتند. «گای ریچی» كارگردان این نسخه‌ی جدید و پرطرفدار شرلوك هلمز است.

«هركول پوآرو » كارآگاهی 125 ساله

بی‌دلیل نبوده كه آگاتا كریستی را ملكه‌ی جنایت خوانده‌اند‌، زیرا او خالق یكی دیگر از مشهورترین شخصیت‌های كارآگاهی است. هركول پوآرو در بیش از 30 داستان بلند و 50 داستان كوتاه كریستی نقش اصلی را ایفا كرد. پوآرو كارآگاهی بلژیكی است كه قبلا عضو نیروی پلیس بوده، اما بعد از آمدنش به انگلیس كارآگاهی خصوصی می‌شود.

نكته‌ی جالب این كه اگر سیر داستانی رمان‌های كریستی را دنبال كنیم و بخواهیم سن هركول پوآرو را محاسبه كنیم‌، به عدد 125 می‌رسیم!

رمانی‌های پوآرو تاكنون بارها مورد اقتباس سینمایی و تلویزیونی قرار گرفته‌اند و بازیگرانی همچون «دیوید ساچت»، «آلبر فینی»‌، «پیتر یوستینف» و «دیوید سوشی» از جمله هنرپیشگانی بوده‌اند كه نقش وی را ایفا كرده‌اند.

سریال تلویزیونی 60 قسمتی هركول پوآرو بین سال‌های 1991 تا 1989 از شبكه‌ی انگلیسی «LWT» به روی آنتن رفت و مخاطبان بسیاری را در كشورهای مختلف دنیا به دنبال خود كشاند.

معروف‌ترین اقتباس تلویزیونی داستان‌های جنایی كریستی از سال 1989 روی آنتن شبكه‌ی «ITV» انگلیس رفته است. ساچت كه در این فیلم‌ها نقش پوآرو را ایفا كرده، پیش از این اعلام كرده بود قصد دارد تا سال جاری میلادی تمام داستان‌های پوآرو را به تلویزیون بیاورد. 

 

بیشتر بدانید : خاطره انگیزترین سریال های پلیسی جنایی تلویزیون + عکس

بیشتر بدانید : مروری بر سریال‌ های خارجی تلویزیون از دهه 60 تا امروز

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir