گوهر خیراندیش که بعد از مجموعه "میوه ممنوعه" ساخته فتحی دیگر در مجموعه‌های تلویزیونی بازی نکرده بود، با بازی در مجموعه‌ای دیگر از فتحی به تلویزیون بازگشته و...

 

شبکه‌های مختلف تلویزیون برای نوروز امسال شش مجموعه تهیه کرده‌اند که در فاصله حدود دو هفته مانده به نوروز هنوز تصویربرداری هیچکدام پایان نیافته و تولید هر یک حاشیه‌هایی به همراه دارد.
مجموعه‌های "اشک‌ها و لبخندها"، "ماه عسل"، "مرد دو هزار چهره"، "عیار 88" و "عید امسال" نوروز امسال به ترتیب از شبکه‌های یک، دو، سه، چهار و تهران روی آنتن می‌رود.
 
* شبکه یک مجموعه تلویزیونی "اشک‌ها و لبخندها" را به کارگردانی حسن فتحی و تهیه‌کنندگی اسماعیل عفیفه برای نوروز امسال تهیه می‌کند. در این مجموعه مهدی هاشمی، گوهر خیراندیش، شهره لرستانی، برزو ارجمند، لیلا اوتادی، هومن برق‌نورد، کیانوش گرامی، مهشاد مخبری و محسن نقیبیان به ایفای نقش می‌پردازند.

خلاصه داستان:

داستان مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" درباره زنی به نام شمسی است که برای سر و سامان دادن به زندگی پسر خلافکار خود 15 روز از زندان مرخصی می‌گیرد. او پس از آزادی، به خواستگاری دختر برادرش می‌رود و ...


حاشیه‌ها:
ـ  شبکه یک ابتدا قصد داشت مجموعه نوروزی امسال را به سیروس مقدم بسپارد. او سال گذشته هم مجموعه "پیامک از دیار باقی" را برای این شبکه ساخته بود، اما معادله به طور ناگهانی تغییر کرد و زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه امسال فتحی مجموعه‌ نوروزی شبکه یک را می‌سازد، شنیده شد و بعد از مدتی هم شایعات رنگ حقیقت به خود گرفت. با توجه به اینکه چند سالی است سیروس مقدم مجموعه‌های مناسبتی شبکه یک را می‌سازد، دور از ذهن بود امسال او از گردونه رقابت جا بماند.

- فتحی تا یک روز پیش از کلید خوردن مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" حاضر به دادن خبری از پروژه نبود و مرتب اعلام می‌کرد چون فیلمنامه در حال نگارش است و هنوز چیزی قطعی نشده، بهتر است خبری داده نشود. او حتی بعد از کلید خوردن این مجموعه نیز خبری در اختیار خبرنگاران قرار نداد. البته این امر طبیعی است و نمی‌توان به سازندگان فیلم گلایه کرد، چرا که انگار این روزها ندادن خبر از پروژه‌های مهم در تلویزیون مد شده است!

ـ فتحی بعد از ساخت مجموعه نوروزی "شب دهم" که نوروز 81 مقارن با ماه محرم پخش شد، با کارگردانی مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" دومین مجموعه نوروزی خود را تجربه می‌کند. او در مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" بازیگرانی را انتخاب کرده که در مجموعه‌های قبلی‌اش همچون "میوه ممنوعه" موفق بودند. با نگاهی به ترکیب بازیگران "اشک‌ها و لبخندها" می‌توان پیش‌بینی کرد این مجموعه نیز بازتاب خوب در میان مخاطبان داشته باشد.

ـ گوهر خیراندیش که بعد از مجموعه "میوه ممنوعه" ساخته فتحی دیگر در مجموعه‌های تلویزیونی بازی نکرده بود، با بازی در مجموعه‌ای دیگر از فتحی به تلویزیون بازگشته و پیش بینی می‌شود او در این مجموعه همچون "میوه ممنوعه" نقشی متفاوت داشته باشد.

- گروه نویسندگان "میوه ممنوعه" بار دیگر در مجموعه "اشک‌ها و لبخندها" کنار هم قرار گرفته‌اند و همچون آن مجموعه علیرضا کاظمی‌پور قصه‌ و علیرضا نادری دیالوگ‌ها را می‌نویسند. با توجه به موفقیت این گروه پیش‌بینی می‌شود فیلمنامه "اشک‌ها و لبخندها" هم به قوت "میوه ممنوعه" باشد.
 

پورصمیمی، اسدی و معصومی در نمایی از مجموعه "ماه عسل"
 

* شبکه دو مجموعه تلویزیونی "ماه عسل" را به کارگردانی شاهد احمدلو، نویسندگی فلورا سام و تهیه‌کنندگی مجید اوجی برای ماه نوروز امسال تهیه می‌کند. در این مجموعه سعید پورصمیمی، محمد مطیع، پروانه معصومی، افسر اسدی، امیرحسین صدیق، خاطره حاتمی، یوسف تیموری، سحر ولدبیگی، کمند امیرسلیمانی، فلورا سام، نفیسه روشن، علیرضا اشکان و شاهرخ استخری به ایفای نقش می‌پردازند.


 خلاصه داستان:

مجموعه "ماه عسل" درباره زندگی امیر و شیرین، دختر و پسری جوان است که می‌خواهند با هم ازدواج کنند، اما برای آنها مشکلاتی پیش می‌آید که لحظه‌های تلخ و شیرین را رقم می‌زند.


حاشیه‌ها:

ـ مجید اوجی همراه همسرش فلورا سام سال گذشته تهیه‌کنندگی و نویسندگی مجموعه نوروزی "نشانی" را به عهده داشتند و امسال هم با ارائه طرح "ماه عسل" در گردونه رقابت حضور دارند. شبکه دو از میان چهار طرح مجموعه تلویزیونی به کارگردانی مسعود کرامتی، جواد رضویان، شاهد احمدلو و مجید صالحی برای پخش در نوروز سال 88 در نهایت طرح فلورا سام را پذیرفت.

- اوجی در مجموعه "ماه عسل" از ترکیب بازیگران "نشانی" همچون پورصمیمی، معصومی و صدیق بهره برده است. او قصد دارد تجربه موفق سال گذشته خود را تکرار کند. این تهیه‌‌کننده در گفتگو با خبرنگار مهر این مجموعه را متفاوت از "نشانی" دانست و گفت: این پروژه هم شبیه سایر مجموعه‌های من زندگی واقعی را به تصویر می‌کشد و نوع قصه و فضاسازی آن متاثر از زندگی است. "ماه عسل" یک مجموعه مفرح و شیرین است و قصه‌ای روان و یکدست دارد که می‌تواند برای مخاطب جذاب باشد.

ـ فلورا سام معتقد است فیلمنامه‌هایش همیشه پرتعلیق است، اما این تعلیق هرگز برای مخاطب آزاردهنده نیست و علاقه‌ای ندارد به بیننده استرس وارد کند.

ـ  "ماه عسل" نخستین مجموعه‌ نوروزی امسال بود که خیلی زود تکلیف تولید آن مشخص و تصویربرداری آن نسبت به دیگر مجموعه‌ها زودتر آغاز شد. این مسئله نشان می‌دهد امسال شبکه دو برنامه‌ریزی خوبی برای مجموعه‌های مناسبتی داشت، چرا که این تجربه را در ماه رمضان تکرار کرده بود.

ـ اوجی برخلاف برخی تهیه‌کنندگان که حاضر نیستند خبر بدهند و مرتب برای خبرنگاران تعلیق ایجاد می‌کنند، با خبرنگاران ارتباط خوبی دارد و به راحتی خبر و عکس‌های مجموعه نوروزی "ماه عسل" را در اختیار خبرنگاران قرار داد.

ـ شاهد احمدلو جوانترین کارگردان مجموعه‌های نوروزی است و او با ساخت "ماه عسل" نخستین تجربه کارگردانی مجموعه تلویزیونی را کسب می‌کند. او ساخت فیلم‌های "چند می‌گیری گریه کنی؟" و "موش" و فیلم‌های تلویزیونی "پسرها سرباز به دنیا نمی‌آیند" و "بهار قبل و بعد" را در کارنامه دارد.

 

* شبکه دو مجموعه "کلاه قرمزی 3" را به کارگردانی ایرج طهماسب، تهیه‌کنندگی حمید مدرسی و بر مبنای فیلنامه طهماسب و حمید جبلی برای نوروز تهیه می‌کند. در این مجموعه دو عروسک جدید به نام‌های گی گی لی و  پسر عمه زا، کلاه قرمزی و پسرخاله را همراهی می‌کنند.

همچنین بازیگرانی همچون ایرج طهماسب، حمید جبلی، باران کوثری، امین حیایی، علیرضا خمسه، شهرام قائدی، رضا شفیع جم، منوچهر آذری، پانته آ بهرام، آتیلا پسیانی، و ... بازی می‌کنند.


 خلاصه داستان:

 "کلاه قرمزی 3" درباره نوروز و بچه‌هاست و با محتوایی شاد به موضوعات مختلف از جمله مسائل آموزشی می‌پردازد.


 حاشیه‌ها:

ـ طهماسب بعد از ساخت مجموعه "صندوق پست" که در دهه 70 در تلویزیون گل کرد، دو فیلم سینمایی با عناوین "کلاه قرمزی و پسر خاله" و "کلاه قرمزی و سرو ناز" را ساخت که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. همچنین سی دی کلاه قرمزی که شامل آیتم‌های تلویزیونی بود مورد توجه قرار گرفت.

ـ تولید  مجموعه "کلاه قرمزی 3" در سکوت خبری آغاز شد و عوامل مجموعه در تماس خبرنگاران برای تهیه خبر متذکر شدند مهدی فرجی مدیر شبکه دو دادن هر گونه خبر را ممنوع کرده است. در واقع مدیر شبکه دو اصرار داشت ارائه اطلاعات درباره این مجموعه تنها از طریق روابط عمومی شبکه دو باشد.

- در این مجموعه دو عروسک جدید هم به جمع کلاه قرمزی و پسرخاله اضافه شدند که با توجه به کارهای پرمخاطب طهماسب بیش‌بینی می‌شود "کلاه قرمزی 3" نه تنها مورد توجه کودکان، بلکه بزرگترها هم قرار بگیرد.

 
مدیری در نمایی از مجموعه "مرد دو هزار چهره"

*شبکه سه
مجموعه تلویزیونی "مرد دو هزار چهره" را به کارگردانی مهران مدیری و تهیه‌کنندگی مجید و حمید آقاگلیان برای نوروز امسال تهیه می‌کند. در این مجموعه مدیری، بروز ارجمند، سپند امیرسلیمانی، دریا امینیان، سیامک انصاری، پژمان بازغی، مریم بخشی، رضا برزگر، بیژن بنفشه‌خواه، فلامک جنیدی، شقایق جودت، صدرالدین حجازی، نوید خداشناس، امید روحانی، بهاره ریاحی، سحر زکریا، امید زندگانی، محمود سالاروند، ژاله شعاری، فلور نظری، کیهان ملکی و ...بازی می‌کنند.

خلاصه داستان:

داستان این مجموعه درباره فردی به مسعود شصتچی کارمند اداره بایگانی است که در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌گیرد و ...


 حاشیه‌ها:

ـ ابتدا قرار بود علیرضا افخمی فیلمنامه مجموعه نوروزی شبکه سه را بنویسد، اما ناگهان همه چیز تغییر کرد و کار به مهران مدیری سپرده شد.

ـ تصویربرداری مجموعه "مرد دو هزار چهره" اوایل دی ماه در سکوت خبری آغاز شد و دست‌اندرکاران این پروژه حاضر به ارائه خبر نبودند. در واقع این یکی از شگردهای کار مدیری است که برای جذاب کردن کارش خبری از پروژه ندهد.

ـ  مدیری همچون کارهای قبلی‌اش برای نگارش مجموعه از خشایار الوند، امیرمهدی ژوله و محراب قاسمخانی بهره می‌برد و بازیگران آشنای کارهای خودش را همچون سیامک انصاری، فلامک جنیدی، پژمان بازغی و .... انتخاب کرده است.

ـ هر چند دنباله‌های سینمایی و تلویزیونی معمولا موفق از کار درنمی‌آیند، اما مدیری که شهرت دارد کارهایش را در اوج به پایان می‌رساند، این ریسک را به جان خریده و "مرد دو هزار چهره" را در ادامه "مرد هزار چهره" می‌سازد که نوروز 87 با استقبال مخاطبان رو به رو شد.

ـ مدیری در "مرد دو هزار چهره" همچون دیگر مجموعه‌هایش ایفاگر نقش اصلی است و چندان دور از ذهن نبود که این بار هم خودش نقش اصلی را بازی کند.
 
صالحی در نمایی از مجموعه "عید امسال"
 
* شبکه چهار علاوه بر پخش فیلم‌های سینمایی مجموعه ترکیبی نمایشی طنز "عیار 88" را به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود رسام برای نوروز امسال تهیه می‌کند. این مجموعه اجتماعی است که در آن تحلیل‌های روانشناسی هم ارائه می‌شود. 
 

* شبکه تهران مجموعه تلویزیونی "عید امسال" را به کارگردانی سعید آقاخانی و تهیه‌کنندگی محمدمهدی عسگرپور و سیدمحمود رضوی تهیه می‌کند. در این مجموعه صالحی در کنار علی صادقی، مهران غفوریان، بهنوش بختیاری، محسن قاضی‌مرادی، بیتا سحرخیز، فاطمه شکری، نادر سلیمانی، علی صالحی، امیر غفارمنش و شهرام قائدی بازی می‌کند.


 خلاصه داستان:

داستان طنز "عید امسال" به اتفاق‌هایی می‌پردازد که برای یک خانواده در ایام عید نوروز در تهران روی می‌دهد و ...


حاشیه‌ها:

ـ سعید آقاخانی مجموعه نوروزی "روزگار خوش حبیب‌آقا" را همراه مهدی مظلومی کارگردانی کرده بود و "عید امسال" نخستین کارگردانی مستقل او در مجموعه‌سازی است.

ـ مجید رجبی‌معمار مدیر شبکه تهران 29 آذر اعلام کرد طرح دو مجموعه نوروزی را برای شبکه تهران در نظر دارد که هر دو مجموعه همزمان ساخته و در نهایت یکی برای پخش انتخاب می‌شود، اما بعد از مدتی طرح عسگرپور پذیرفته شد و تولید مجموعه "عید امسال" آغاز شد.

ـ در این مجموعه سعید آقاخانی از همبازی‌های قدیمی‌اش همچون علی صادقی، مهران غفوریان و ... استفاده کرده و پیش‌بینی می‌شود او که از شاگردان مهران مدیری است با حضور دوستان بازیگرش با استاد خود رقابت کند، البته کار آقاخانی مشکل‌تر است که چرا معمولاً مجموعه‌های نوروزی شبکه تهران زمان پخش مناسب ندارد.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: mehrnews.com
 
مطالب پیشنهادی:
 «مسعود شصت‌چی» از كنفرانس مطبوعاتی تا كله‌پزی!
اولین عكس‌ها و آخرین اخبار از سریال «مرد دوهزارچهره»
 گزارشی از سريال‌های نوروزی سيما
فيلم‌های نوروزی سينما چهار مشخص شدند
خبر خوش برای کودکان در نوروز
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X