به بهانه ورود شخصیت «آقا اخگر» به قصه سریال «مانکن»، درباره کاراکتر‌های مشابه «بزرگ آقا» در سریال‌های نمایش خانگی نوشته‌ایم

کاراکتر‌های مشابه «بزرگ آقا» در سریال‌های نمایش خانگی 

 پس از سریال «شهرزاد» و خلق کاراکتری با شمایل و منش «بزرگ آقا» که البته خود او هم از کاراکتر «پدرخوانده» معروف در هالیوود گرفته شده بود، انگار حضور چنین شخصیتی در آثار مختلف نمایش خانگی، تبدیل به یکی از ارکان اصلی قصه و اپیدمی شد.

رئیس یک گروه مافیایی که با قدرت و ثروتش حکمرانی می‌کند و در هر اتفاقی حکم دست‌های پشت پرده را دارد. این الگوی کلی شخصیت «بزرگ آقا» ست که پس از «شهرزاد»، در سریال‌هایی مانند «ممنوعه» و «رقص روی شیشه» تکرار شد و این تکرار به تازگی با سریال «مانکن» و «آقازاده» نیز ادامه یافته است.

بیشتر بدانید : علی نصیریان: این شخصیت برپا کننده بسیاری از آتش ها بود...

به بهانه ورود شخصیت «آقا اخگر» به قصه سریال «مانکن»، درباره کاراکتر‌های مشابه «بزرگ آقا» در سریال‌های نمایش خانگی نوشته‌ایم.

بزرگ آقا در سریال شهرزاد

گفتیم شخصیت «بزرگ آقا» در سریال «شهرزاد» شبیه «پدرخوانده» است. او فرد ثروتمند و بانفوذی بود که ابهت خاصی داشت، قانون‌هایی را که مورد تأیید خودش بود تعیین و اجرا می‌کرد، اجازه نمی‌داد کسی به قدرت برسد و جایگاه او را تصاحب کند. افراد زیادی زیر دست این شخصیت کار می‌کردند و همه آن‌ها منتظر بودند تا او دستور انجام کار خاص، جنایت یا قتلی را صادر کند.

تکثیر بزرگ آقا در شبکه نمایش خانگی
بزرگ آقا در سریال شهرزاد


این کاراکتر پشت‌پرده تمام اتفاقاتی بود که در قصه سریال می‌افتاد، یک سر همه حوادث و ماجرا‌ها به او می‌رسید و سرنوشت همه شخصیت‌های مهم در دستان او بود.

اویس تجنگی در سریال ممنوعه

شخصیت «تجنگی» در سریال «ممنوعه» هم نسخه به‌روزشده کاراکتر «بزرگ آقا» بود! او شخصیت جدی، سخت‌گیر و بدجنسی بود که فرزندش «سامی» را مجبور به ادامه زندگی با زنی کرده بود که علاقه‌ای به او نداشت و از طرفی هم اجازه نمی‌داد با «برکه» دختری که به او علاقه‌مند شده بود ازدواج کند. دقیقاً مانند «بزرگ آقا» که «قباد» و «شهرزاد» را مجبور به ازدواج با یکدیگر کرد.

تکثیر بزرگ آقا در شبکه نمایش خانگی
اویس تجنگی در سریال ممنوعه


«تجنگی» حتی مانند «بزرگ آقا» که پدر واقعی «قباد» نبود، پدر اصلی «سامی» نبود! او از لحاظ ظاهری هم بی‌شباهت به «بزرگ آقا» نبود و عصایی در دست داشت.

بیشتر بدانید : سریال ممنوعه کپی از «سریال شهرزاد» یا «عاشقانه»؟!

میرخان در سریال رقص روی شیشه

کاراکتر «میرخان» در سریال «رقص روی شیشه» هم یکی دیگر از شخصیت‌هایی بود که ما را به یاد «بزرگ آقا» می‌انداخت. او هم رئیس پیر یک گروه شبه مافیایی بود که اموال زیادی داشت و کافی بود دستور دهد تا دارودسته‌اش کلک کسی را که می‌خواهد بکنند.

تکثیر بزرگ آقا در شبکه نمایش خانگی
میرخان در سریال رقص روی شیشه


او مانند دیگر شخصیت‌های قدرتمند پشت پرده، دشمنان زیادی داشت و اموالش در خطر بود. «میرخان» مانند «پدرخوانده» خانواده‌ای داشت که همه از او حساب می‌بردند، طوری که وقتی دستوری صادر می‌کرد، فرزندانش چاره‌ای جز مخالفت نداشتند و اطاعت، تنها کاری بود که انجام می‌دادند.

آقا اخگر در سریال مانکن

دیگر نمونه شخصیت «بزرگ آقا»، «آقا اخگر» در سریال «مانکن» است. این شخصیت تازه وارد قصه شده و نقش او را محمدرضا فروتن بازی می‌کند. «آقا اخگر» مرد بسیار ثروتمندی ا‌ست که حضورش کافی است تا رقیبان را از میدان به در کند.

تکثیر بزرگ آقا در شبکه نمایش خانگی
آقا اخگر در سریال مانکن


او مانند «بزرگ آقا» کلاه بر سر نمی‌گذارد و عصا به دست نمی‌گیرد، اما تیپ مشکی می‌زند، پالتوی بلندی به تن دارد و دستکش‌های چرم می‌پوشد؛ با شباهت‌هایی واضح به «ویتو کورلئونه» در «پدرخوانده». «اخگر» به نوچه‌هایش دستور قتل کسی را داده و با دادن پول به خانواده‌اش اجازه شکایت به آن‌ها نمی‌دهد و به شیوه خودش عدالت را اجرا می‌کند.

بیشتر بدانید : بازی محمدرضا فروتن در «مانکن» به پایان رسید + عکس

حاج حسن در سریال آقازاده

تازه‌ترین نسخه «بزرگ آقا»، شخصیت «حاج حسن» در سریال «آقازاده» است. هرچند که هنوز خبر آغاز فیلم برداری این سریال منتشر نشده، اما طبق اخبار و اطلاعاتی که از سریال منتشر شده است جمشید هاشم‌پور در این مجموعه نقش شخصیت قدرتمند، چهره‌ای خاص و در سایه را دارد که رد پا و اثرش پشت‌پرده همه اتفاقات دیده می‌شود.

تکثیر بزرگ آقا در شبکه نمایش خانگی
حاج حسن در سریال آقازاده


هنوز «آقازاده» و کاراکتر حاج‌حسن را ندیده‌ایم، اما به نظرتان این ویژگی‌ها راه و رسم چه نوع شخصیتی را در ذهن تداعی می‌کند؟! علاوه بر این، نام سریال هم حاکی از این است که بزرگ آقای تازه‌ای در راه است.

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: روزنامه خراسان


 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X