چرا "قورباغه" ی هومن سیدی اینقدر جنجالی شد؟ + زمان پخش سریال
علاقمندان فیلم و سریال ماه ‌هاست که منتظر "قورباغه" با بازی نوید محمدزاده، هومن سیدی، صابر ابر و... هستند و به نظر می‌رسد این ‌بار دیگر پخش قسمت سریال قطعی شده باشد 

مشکل سریال هومن سیدی و نوید محمدزاده رفع شد/ قورباغه +۱۸ می‌آید

تاریخ ۲۴ آذر برای توزیع اولین قسمت سریال "قورباغه" کاملا قطعی بود و هیچ ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد در این تاریخ توزیع نشود، اما درست دقایقی پیش از رونمایی، متوقف شد. پلتفرم نماوا متنی منتشر کرد مبنی بر اینکه سریال بنا به دستور قضایی به منظور پایش و نظارت متوقف شده است و اینطور به نظر می‌رسید که به این زودی ‌ها مشکل آن برطرف نخواهد شد. حالا طبق شنیده‌ها گویا قرار است سریال از اول دی توزیع شود و اینبار دیگر مانعی بر سر راه انتشار آن وجود ندارد.

بیشتر بدانید : چرا "قورباغه" هومن سیدی در آخرین دقیقه ها متوقف شد!

ماجرای سریال قورباغه چه بود؟

به گزارش روزنامه هفت صبح، از مدت‌ها قبل اعلام شده بود که قسمت اول سریال "قورباغه"، روز ۲۴ آذر توزیع می‌شود. تلویزیون اینترنتی نماوا به مخاطبانش وعده داده بود که می‌توانند این سریال را ساعت ۲۰ روز دوشنبه ۲۴ آذر تماشا کنند. درست در ساعت ۲۰، نماوا اعلام کرد که بارگذاری این سریال به ساعت ۲۲ موکول شده است و نهایتا این متن را به جای سریال منتشر کرد:

"با وجود اینکه ۲۴ آذر از سمت سازمان سینمایی به عنوان روز انتشار اولین قسمت سریال "قورباغه" به بینندگان وعده داده شده بود، پخش این سریال به رغم صدور پروانه نمایش از "وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی"، اخذ مجوز از "سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا)"، دریافت تایید از "موسسه ناجی هنر"، فعلا به دستور قضایی (به منظور پایش و نظارت) متوقف شده است."

توزیع قطعی سریال قورباغه از اول دی

طبق خبر‌های به دست آمده سریال روز اول دی منتشر می‌شود. گویا حکم قضایی از مدت‌ها پیش برای سریال صادر شده بوده و براساس این حکم، قرار بوده قسمت اول آن روز یک دی توزیع شود، اما براساس برخی رایزنی‌ها قرار می‌شود یک هفته زودتر از تاریخ حکم اعلام شده، سریال را توزیع کنند. نهایتا درست در روز توزیع، با استناد به همان حکم اولیه، جلوی انتشار گرفته می‌شود تا سریال درست در زمان اعلام شده در حکم قضایی توزیع شود؛ بنابراین دیگر مشکلی برسر راه انتشار آن در روز اول دی وجود نخواهد داشت.

شبهاتی که برای سریال قورباغه مطرح شد

روز گذشته خیلی‌ها ماجرای توقیف سریال را به خبر‌های رسمی و غیررسمی اخیر درباره پرونده مالی سریال "قورباغه" مرتبط دانستند؛ خبر‌هایی که محمد امامی، تهیه‌کننده سریال را به واکنش واداشت. او هفته گذشته اعلام کرد: "پلتفرم نماوا، سرمایه‌گذار سریال "قورباغه" است و من تهیه‌کننده آن هستم. با گذشت حدود دو سال از عدم فعالیت دفتر پخش تصویرگستر پاسارگاد، تاکید می‌کنم که این سریال، ارتباط مالی و معنوی با هیچ شخص حقیقی و حقوقی و همچنین تصویرگستر پاسارگاد ندارد.

لیست تمام اسناد و مدارک مالی سریال "قورباغه" موجود و در صورت درخواست مراجع رسمی آماده ارائه است. همچنین، تمامی مجوز‌های قانونی پخشِ سریال قورباغه از مدت‌ها پیش دریافت شده است." این درحالی بود که عملا مشکلی برسر راه توزیع آن وجود نداشت و براساس حکم قضایی سریال می‌توانست از یک دی توزیع شود.

کنار آمدن با مثبت ۱۸

عوامل سریال برای رفع مشکلات برسر توزیع سریال، با تمام موارد کنار آمده‌اند. مثلا تا پیش از این قرار بود سریال با رده سنی +۱۶ منتشر شود و در تمام بیلبورد‌ها هم به این نکته اشاره شده بود، اما درست یک هفته پیش، توسط ساترا بازبینی مجدد شد و تشخیص دادند که سریال به دلیل خشونت زیاد، باید با محدودیت سنی مثبت ۱۸ توزیع شود.

بیشتر بدانید : سریال قورباغه +18 شد!+ عکس

آنهم در شرایطی که استفاده از محدودیت مثبت ۱۸ شرایط ویژه‌ای دارد و برای فیلم‌های غیراخلاقی و بسیار خشن درنظر گرفته می‌شود. عوامل سریال، اما با این شرط کنار آمدند و صبح چهارشنبه هفته گذشته، برچسب‌ های مثبت ۱۸ را روی بیلبورد‌های "قورباغه" در سطح شهر چسباندند.

جا به ‌جایی ‌های مکرر

این اولین باری نبود که سریال در زمان اعلام شده توزیع نشد و به تعویق افتاد. طبق برنامه‌ریزی اولیه قرار بود "قورباغه"، اوایل آبان توزیع شود. درحالیکه روابط‌عمومی سریال خبر توزیع آن را اعلام کرده بود مدیر کل نظارت بر عرضه و نمایش سازمان سینمایی از عدم صدور پروانه نمایش برای آن صحبت به میان آورد. بعد از این بود که اعلام شد با صدور پروانه نمایش، انتشار سریال "قورباغه" از ۳ آذر شروع مى‌شود.

این زمان هم قطعی نبود و نهایتا اعتراض هومن سیدی را به همراه داشت. او از وزارت ارشاد درخواست کرد به این پرسش صراحتا پاسخ دهند که "چطور ممکن است با داشتن پروانه نمایش از شورای محترم همچنان بلاتکلیف بمانیم؟ لطفا بفرمایید سریال ما توقیف شده است یا خیر؟" بعد از این ماجرا‌ها بود که تاریخ قطعی توزیع سریال در ۲۴ آذر اعلام شد و دقیقا تا همان روز و درست تا ساعت پخش، خبری از تغییر و جابه‌جایی نبود. خلاصه اینکه به هرحال باید منتظر باشیم و ببینیم اول دی ماه چه اتفاقی رخ خواهد داد.

 

بیشتر بدانید : سریال "قورباغه" هومن سیدی: بازیگران و داستان سریال + تصاویر

بیشتر بدانید : آیا "قورباغه" هومن سیدی توقیف شده؟ + پاسخ سازمان سینمایی

بیشتر بدانید : نوید محمدزاده و صابر ابر در پوستر قورباغه + عکس

بیشتر بدانید : هومن سیدی در سریال قورباغه + عکس

بیشتر بدانید : اولین عکس نوید محمدزاده و صابر ابر در سریال «قورباغه»

 گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: iranart.news