من یك ساعت و نیم تلاش كردم آنها را به آب بازگردانم اما برای ترك خشكی به هیچ وجه تمایلی نداشتند.ناگهان دلفین به ساحل نزدیك شد و من صدای دلفین و والها را می شنیدم که ...

پس از ناكامی تلاشهای انسانی برای نجات دو وال آبی كه در نیوزلند خود را به ساحل انداخته بودند، یك دلفین این دو وال را نجات داد و به سمت دریا هدایت كرد..
"مالكوم اسمیت" از مقامات سازمان حفاظت این كشور گفت:"من تا كنون اینطور چیزی را نشنیده و ندیده بودم واقعاً جالب بود. اقدام این دلفین، حیوانی كه در نیوزلند به خاطر بازی با مردم در ساحل شرقی نورث آیلند معروف است احتمالاً نشان دهنده مهم بودن زندگی و تفاوت آن با مرگ برای والهای آبی است."
«اسمیت» حدود یك ساعت و نیم در تلاش بود تا این 2 وال كوتاه را به دریا بازگرداند اما موفق نشده بود كه در این میان دلفینی كه محلیها آن را با نام "موكو" می‌خوانند به نزدیكیهای ساحل آمده و ظاهراً پس از ارتباط با این دو وال آنها را به سمت دریا و محلی امن هدایت كرد.
این دو وال نر و ماده به طول 5/1 و 3 متر ظاهراً بر اثر وجود یك تپه شنی در نزدیكی ساحل نمی توانستند راه بازگشت به دریا را پیدا كنند و ظاهراً علت خودكشی آنها نیز همین بوده است.
«اسمیت» گفت:"یكی از همسایگان به من خبر داده بود كه در نزدیكی خانه دو وال خود‌كشی كرده‌اند. من یك ساعت و نیم تلاش كردم آنها را به آب بازگردانم اما برای ترك خشكی به هیچ وجه تمایلی نداشتند. من به تدریج سردم شده بود و والها هم خسته شده بودند و كم كم داشتم فكر توقف تلاشها را می‌كردم."
در چنین مواقعی معمولاً والها توسط انسان برای جلوگیری از رنج كشیدن كشته می‌شوند. اسمیت می‌گوید ناگهان دلفین به ساحل نزدیك شد و من صدای دلفین و والها را می شنیدم كه ظاهراً با یكدیگر صحبت می‌كردند. اسمیت افزود:«سپس والها به راحتی به دریا بازگشتند و دلفین آنها را تا فاصله 22 متری و خارج از توده شنی داخل دریا آنها را هدایت كرد سپس به راست رفته و دو وال نیز با رسیدن به دریا ناپدید شدند و من دیگر آنها را ندیدم.»
این دلفین از حدود یك سال پیش به علت بازی با مردم انس زیادی را به این ساحل گرفته بود و معمولاً زیاد در ساحل رفت و آمد می‌كرد.
خودكشی والها با به ساحل انداختن خود و بازنگشتن به دریا یكی از سئوالاتی است كه زیست شناسان با آن روبرو هستند و این اتفاق می‌تواند سرنخهای خوبی را برای كشف علت این كار در اختیار جانورشناسان قرار دهد. 

گردآوری:گروه سرگرمی سیمرغ
www.seemorgh.com/ٍEntertainment
منبع: yozarsif.com 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X