بهداشت پلك بسیار ساده است و بهترین راه شست‌وشوی پلك با شامپو است.
كسانی كه مدام دچار گل مژه می‌شوند باید حتماً تست قند بدهند چون گل مژه از اولین عوارض دیابت است.

متخصص بیماری‌های چشم با بیان این مطلب اظهار داشت: مهم‌ترین علت مراجعه به چشم پزشكی تورم پلك‌ها، احساس خارش و سوزش و وجود جسم خارجی در چشم و به دنبال آن خشكی چشم است.

دكتر محمدعلی جوادی افزود: داخل پلك فوقانی و تحتانی بین 20 تا 40 غده چربی وجود دارد كه از تبخیر اشك جلوگیری می‌شود، بنا به دلایلی، تركیب طبیعی این چربی‌ها ممكن است تغییر كند و در لبه پلك جمع شود كه مجموعه این میكروب‌ها و چربی‌ها موجب التهاب پلك‌ها خواهد شد.

استاد دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در اثر مالیدن و خارش چشم معمولا مژه‌ها می‌ریزد و گاهی كاملاً دهانه غدد چربی خورده می‌شود و گل مژه خود را نشان می‌‌دهد. بهداشت پلك بسیار ساده است و بهترین راه شست‌وشوی پلك با شامپو است.

وی قرمزی چشم و ریزش اشك، احساس شن ریزه و سوزش در چشم، خارش پلك‌ها، قرمزی و تورم لبه پلك‌ها، پوسته‌پوسته شدن پوست اطراف چشم‌ها، قی‌كردن لبه پلك‌ها موقع بیدارشدن، حساسیت به نور، اشك كف‌آلود، رویش مژه‌ها در جهات غیرطبیعی و ریختن مژه‌ها را نشانه‌های بلفاریت یا التهاب پلک ها برشمرد و گفت: اگر با وجود رعایت بهداشت و نظافت منظم پلك‌ها، علائم و نشانه‌های بیماری بهبود نیافت، به چشم‌پزشك مراجعه كنید.

 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : webda.ir


مطالب پیشنهادی:
درباره "گل مژه" چه می دانید؟
پیامدهای گل مژه زدن برای چشم چیست؟
چرا گل مژه می زنیم؟
چرا مژه ها می ریزند؟
کاشت مژه مصنوعی و استفاده از مژه اکستنشن، کدام را ترجیح می دهید؟
 
 

 
X