آرام کننده روده ها
شاید برای شما پیش آمده باشد كه وقتی دل درد و دل پیچه داشته‌اید پزشك با تجویز یك قرص كوچك درد شما را آرام کرده باشد...

محافظت از روده ها

شاید برای شما پیش آمده باشد كه وقتی دل درد و دل پیچه داشته‌اید پزشك با تجویز یك قرص كوچك بنام هیوسین شما را آرام كرده باشد. این دارو بسیار سریع دل درد و دل پیچه شما را بر طرف می‌كند. هیوسین یك داروی آنتی‌كولینرژیك است.یعنی بر اعصاب خودكار بدن اثر می‌گذارد.

با این كار خود موجب مـی‌شـود گـرفتگی عضلات روده برطرف شود.همچنین اثر آرامبخش بر مسیرهای عصبی كه تهوع و استفراغ را كنترل می‌كنند،دارد. از این دارو برای كاهش دردهای قاعدگی، كولیك صفراوی و كلیوی،همچنین طی اقدامات تشخیص مانند آندوسكوپی معده و اثنی‌عشر استفاده می‌شود.گاهی هم قبل از بیهوشی دادن به بیمار برای او تجویز می‌شود.

بیشتر بدانید : پاکسازی روده ها با روش های خانگی

بیشتر بدانید : غذاهایی که برای روده مضرند

بیشتر بدانید : عملکرد روده ها چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

نحوه مصرف هیوسین

این دارو به شكل قرص 10 میلی‌گرمی و آمپول 20 میلی‌گرمی و شیاف در بازار ایران یافت می‌شود.دارو از راه دستگاه گوارشی جذب شده در كبد تجزیه شده و از راه كلیه‌ها دفع می‌شود. میزان مصرف دارو در بزرگسالان معمولا 20 میلی‌گرم‌4 بار در روز و در كودكان 6 تا 13سال‌10 میلی‌گرم‌3 بار در روز با تجویز پزشك است.


عوارض جانبی هیوسین

خشكی دهان،تپش قلب،كاهش قدرت تطابق از عوارض این داروست.گر گرفتگی و احساس گرمای شدید نیز ناشی از عوارض داروست.یبوست و احتباس ادراری نیز ممكن است در اثر مصرف این دارو رخ دهد.هیوسین در اطفال می‌تواند باعث ایجاد بی‌قراری شود.


احتیاط كنید

این دارو در گلوكوم (آب سیاه) نباید مصرف شود چون گشاد كننده مردمك چشم است.در بیماران مبتلا به پورفیری نیز نباید مصرف شود.در افراد سالخورده و بیماران انسداد مجاری ادرار یا بزرگی پروستات نیز باید با احتیاط مصرف شود. 


10 فرمان 

* مهم‌ترین نكته درخصوص این دارو این است كه هرگز آن را بدون تجویز پزشك مصرف نكنید.گاهی ممكن است مشكل شما فراتر از یك دل درد ساده باشد (به عنوان مثال آپاندیسیت باشد)،اما با مصرف این دارو درد بر طرف شده و دیگر متوجه علت اصلی نمی‌شوید (در این حالت ممكن است حتی آپاندیس پاره شده و موجب فوت بیمار شود.

  • قرص یا شربت را حدود یك ‌ساعت قبل از غذا و خواب بخورید.

  • از آنـجـایـی ‌كـه دارو مـمـكن است سبب خـواب ‌آلودگی بیمار شود،بهتر است از انجام كارهایی كه نیاز به هوشیاری كامل دارد (مانند رانندگی) خودداری كنید.

  • دارو را در محفظه سربسته،در مـحـیــط خـشـك و خـنـك دور از دسترس اطفال و نور نگهداری كنید.

  • در صورت فراموش كردن نـــوبــت دارو بــه مــحــض یـادآوری دارویتان را مصرف كنید.اگر نوبت بعدی 2 ساعت دیگر است فعلاً ازیك نوبت مصرف صرف‌نظر كنید.

  • هیوسین در موارد تاكیكاردی،نارسایی قلبی،انسداد فلجی روده،كولیت اولسروز و تنگی پیلور باید با احتیاط مصرف شود.

  • در صورت تاری دید بر اثر مصرف دارو می‌توانید از عینك دودی استفاده كنید.در صورت برطرف نشدن مشكل برای تعدیل میزان دارو به پزشك مراجعه كنید.

  • در هنگام مصرف این دارو بهتر است در معرض هوای گرم قرار نگیرید.

  • مصرف این دارو به مادران شیرده توصیه نمی‌شود،زیرا می‌تواند سبب كاهش شیر مادران شیرده شود.

  • بدون توصیه پزشك میزان دارو را تغییر ندهید.

بیشتر بدانید : روده سالم با این چند اصل مهم

بیشتر بدانید : نشانه های یک روده ناسالم + روش هایی برای تقویت روده

بیشتر بدانید : نشانه های اولیه سرطان روده بزرگ که باید بدانید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir