در این مقاله قصد داریم تمام ناراحتی هایی و عارضه هایی که ممکن است در پاهای شما ایجاد شوند را بررسی کنیم.

 

آرتروز
آرتروز،درد پای شایعی است که بر مفاصل قسمت قوزک پا و وسط انگشتان پا اثر می گذارد و می تواند موجب درد پا و احساس سوزن سوزن شدگی یا بی حسی آن شود.با توجه به اینکه انواع مختلفی از آرتروز وجود دارد بهتر است که به دکتر مراجعه کنید .
موریس.آر.مورین،متخصص و رئیس مرکز درمانی پا و دانشگاه هکنسک می گوید:آرتروز استخوان،یک فرسودگی شایع است و با دارو درمان می شود.انواع دیگر آرتروز می تواند بسیار تخریب کننده باشد مانند آرتریت روما توئید که در آن استخوان ها حرکت می کنند.برای درمان انواع خاص آرتروز لازم است که پزشک آن را تشخیص بدهد.به عنوان مثال،آرتریت روماتوئید بر کل بدن اثر می گذارد.به محض اینکه در پا تشخیص داده شود درد مشخص می شود و در هر کجای بدن که باشد درمان نیز می شود.
اندروشاپیرو،پزشک و عضو انجمن پزشکی پا آمریکا می گوید:این قسمتی از بدن است که ما دوست داریم کمی چربی داشته باشد و زمانی که پیر می شویم،پا خیلی لاغر می شود ، وزن بدن به استخوان ها فشار وارد می کند و به مرور زمان بدتر می شود.درد و لاغر شدن شاید به دیابت یا بیماری عروقی مربوط باشد .
 
خواب رفتن پا
اگر پاهایتان خواب می روند،مراقب باشید.دکتر شاپیرو متذکر می شود مشکلات نورولوژیکی می توانند خودشان را در پا نشان دهند.درد علامتی است که به ما کمک می کند زیرا به ما می گوید که کجای کار ایراد دارد.
دکتر شاپیرو ذکر می کند که بیماران دیابتی ممکن است به صورت زیگزاگ راه بروند و هیچ احساس دردی هم نکنند.آیا این یک بیماری عروقی است،مشکل نورولوژیکی،آرتریت روماتوئید است یا دیابت؟مهم این است که به درد ،عفونت و خواب رفتگی توجه کنیم تا مشخص بشود که آیا مسئله دیگری در جای دیگر از بدن وجود دارد یا خیر.
 
گردش بد خون
طبق نظر دکتر مورین،علائم گردش بد خون در پا نشانگر مشکلات بزرگتری است.این درد،مسدود شدن رگها که به عنوان بیماری عروقی جانبی شناخته می شود را نشان می دهد.
دکتر مورین توصیه می کند که اول با راه رفتن در بلوک خود گردش بد خون در پا را تشخیص بدهیم و ببینیم که آیا درد جدی ای در پاها احساس می کنیم یا نه .او می گوید: " بدن به خون نیاز دارد . " توصیه دکتر چیست؟هنگامی که این علائم را دیدید به سوی پزشک پا یا جراح عروق بدوید ،راه نروید.

قارچ انگشتان پا
هنگامی که پا دچار خارش می شود،پوسته پوسته شده و احساس سوزش می کنید،این علائم بیشتر علائم قارچ انگشتان پا را نشان می دهند.با این که شرایط جالبی نیست اما واقعاً با کرم ها یا لوسیون های ضد قارچی درمان می شود.اگر قارچ انگشتان پا از بین نرفت و خوب نشد این علامت این است که بیمار دیابت دارد.
رابرت کلین دکتر و متخصص پا پزشکی دارای بورد جراحی پا در کلینیک پا درمانی و ارتوپدی کلوم و کارنی می گوید" بیماران دیابتی نمی توانند با باکتری و قارچ ها خوب مبارزه کنند و مستعد عفونت های قارچی هستند" 

پاهای صاف / قوس زیاد
اگر پاهای شما صاف یا دارای قوس زیادی هست به هر حال متعادل نیستند.دکتر شاپیرو می گوید" قوس زیاد مانند 3 پایه می ماند که 1 پایه آن در پاشنه و دوتای دیگر در قسمت زیر قرار دارد.اگر پای شما قوس زیادی دارد،مشکلات مکانیکی ای در پا وجود دارد.چون ما نوع پای خود را به ارث می بریم پس پای صاف یا قوس زیاد معمولا ژنتیکی است و نمی توان از آن جلوگیری کرد.اگر احساس درد می کنید به یک پزشک متخصص پا مراجعه کنید تا ببینید چنین شرایطی را دارید یا نه به خصوص اگر سابقه خانوادگی دارید.دکتر شاپیرو می گوید"من به افراد می گویم زمانی که پاهای شما دچار چنین چیزی می شود از فکر خود استفاده کنید. " 

درد انگشتان پا
طبق انجمن پزشکی پا در آمریکا، 87 درصد زنان از پا درد ناشی از پوشش بد رنج می برند.قطعاً وقتی یک خانم کفش غیر راحتی یا پاشنه بلند می پوشد مستعد درد پا یا انگشت پا می باشد.نکته این جاست که باید دید پس از مدتی نپوشیدن این نوع کفش ها باز هم این درد وجود دارد یا خیر.
دکتر کلین توصیه می کند که این کفش ها را در بیاورید و ببینید که پاهای شما بدون آن چه احساسی دارند و آیا باز هم درد می کند یا خیر.وقتی احساس می کنید روی یک سطح نوک تیز راه می روید درد را به پاهای خود وارد می کنید مثل این که روی مرمر راه می روید،و جرات شما بیشتر شده است این نشان می دهد که شما شرایط بی خطر و درمان پذیری دارید که با درد بین انگشتان پا مشخص می شود. 

پینه پا
دکتر مورین می گوید"بارها شده که استخوان ها از جای خود حرکت کرده اند.در مورد پینه پا،این منطقه از استخوان و مفصل بین پا و استخوان شست حرکت می کند و می تواند بسیار دردناک باشد.طبق معمول،شما می توانید کفش خود را عوض کنید یا با یک پارچه دور آن را ببندید اما در شرایط خاص ممکن است نیاز به جراحی نیز باشد.با این که هرچه زودتر به دنبال درمان بروید بهتر است اما پینه پا یک مورد موضعی است.ژنتیک هم ممکن است نقش داشته باشد بنابراین ممکن است زمینه رشد پینه پا را داشته باشید.

ناخن قارچی
دکتر کلین می گوید:ناخن قارچی باید طی دو هفته درمان خوب بشود.این بیماری یکی دیگر از مشکلات مربوط به باکتری است.هنگامی که قارچ ها زیر ناخن می روند،دوست دارند که جاخوش کنند.با افزایش سن،جراحت ناخن،بوی عرق پا،گردش بد خون،نظافت نادرست،قارچ پا و کم شدن سیستم دفاعی بدن،همه به ناخن قارچی مربوط می شوند.مانند قارچ انگشتان پا به خصوص ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و عفونت قارچی مزمن ممکن است از علائم دیابت باشند. 

فرو رفتگی ناخن پا در گوشت
فرتز کوپ،پزشک و جراح ارتوپد و دارای مدرک خاص دوره های پا و اختلالات قوزک پا در بیمارستان مرسی در سانتیگو می گوید:فرو رفتگی ناخن پا در گوشت با احساس درد در اطراف ناخن یا مشاهده ی قرمزی یا آب های زائد مشخص می شود .به طور کل،این شرایط موجب خطر مرگ نمی شود.گرچه افراد دیابتی باید مراقب باشند.در مورد دیابتی ها سریع تر از معمول اتفاق می افتد و می تواندبه سرعت وخیم تر شود. 
 
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی:
آرتروز چیست و چگونه درمان می شود؟
رژيم غذايی ضد آرتروز
مستعدترین مفصل در ابتلا به آرتروز
تأثیر عصاره انار بر آرتروز
چگونه از پیشرفت آرتروز جلوگیری کنیم ؟
 
 
 

 
X