اختلال کف لگن
اختلال کف لگن می تواند علائمی همچون، احساس بد در واژن، دردناکی رابطه جنسی و... داشته باشد. در این مطلب در مورد علائم اختلال کف لگن بیشتر صحبت می کنیم.

علائم اختلال کف لگن 

کف لگن چیست؟

مردان و زنان هر دو کف لگن دارند. عضلاتی هلالی شکل، رباط ها، بافت همبند و اعصاب که مثانه و راست روده را حمایت می کند، البته در زنان علاوه بر این دو وظیفه حمایت از رحم و مهبل ( واژن ) را هم دارد. به همین دلیل اختلالات کف لگن به ویژه در زنان شایع است. در واقع تجزیه تحلیل از اطلاعات 5 سال اخیر داده های مرکز ملی بهداشت از سال 2005 تا 2010 که روی 8000 زن غیر باردار انجام شده بود، نشان داد که 17 درصد آنان از بی اختیاری متوسط تا شدید ادرار و 9.4 درصد از بی اختیاری مدفوع رنج می برند که هر دو نوع در اختلالات کف لگن شایع هستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اختلالات عملكردی در مجموعه كف لگن

 

نمی توانید مثانه خود را کنترل کنید

اگر از بی اختیاری ادرار رنج می برید (عدم کنترل مثانه که منجر به نشت ادرار می شود) شما اختلال کف لگن دارید. به گفته دکتر کیمبرلی فرانت       ( Kimberly Ferrante) متخصص زنان در مرکز پزشکی لانگون دانشگاه نیویورک، بعضی افراد بی اختیاری استرسی دارند، یعنی در اثر سرفه، عطسه یا خنده دچار نشت ادرار می شوند. زنانی که وزنه سنگین بلند می کنند یا ورزش کراس فیت* (CrossFit) انجام می دهند، به این دلیل که تمام فشاری که در اثر بلند کردن وزنه و تمرینات شدید تجربه می کنند روی مثانه وارد می شود، عموما بی اختیاری ادرار را تجربه می کنند.

کراس فیت چیست

****کراس فیت چیست: کراس‌فیت، یک برنامه‌ی ورزشی است که برای به کار گرفتن و تمرین دادن کل بدن بوجود آمده، و ترکیبی است از تمرینات هوازی، تمرین با وزنه، ژیمناستیک، تمرینات استقامتی و انواع دیگر، تا بدن شما را برای شرایط غیر منتظره آماده سازد. کراس‌فیت یک برنامه‌ی شایسته‌سازی و قدرتی، برای بسیاری از دانشگاه‌های پلیس، تیم‌های عملیاتی، نیروهای ویژه، قهرمانان رزمی و هزاران ورزشکار نخبه و حرفه‌ای دیگر در سراسر دنیاست. این ورزش سخت، تنوع تمرینی زیادی دارد، و همه‌اش هم برای این است که از تمریناتتان حداکثر نتیجه را بگیرید. یک کراس‌فیتر، هیچ روتینی را در یک هفته دو بار تکرار نمی‌کند و هر تمرین هم معمولا بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این عادات بد باعث بی اختیاری ادرار در شما می شود

 

واژنتان حس عجیبی دارد

 

واژنتان حس عجیبی دارد

با توجه به گفته موسسه ملی بهداشت، اگر واژنتان احساس سنگینی، پری یا درد دارد و در طول روز بدتر می شود، می تواند نشانه ای از اختلال کف لگن باشد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : ورزش کگل | آموزش ورزش کگل برای تقویت ماهیچه های لگنی

 

نمی توانید مدفوع خود را کنترل کنید

نشت یا بی اختیاری مدفوع ممکن است شرم آور باشد، ولی با توجه به گزارش مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا، دومین علامت شایع اختلال کف لگن است. گاهی اوقات هم علت آن ممکن است به خاطر بیماری های دیگری از قبیل کرون  (Crohn)، ام اس یا حتی دیابت باشد که هم روی مردان و هم روی زنان تاثیر گذار است، ولی اغلب در زنان بعد از یائسگی بروز می کند. عضلات کف لگن با حرکات هماهنگ منبسط و منقبض می شوند تا به دفع مدفوع کمک کنند، ولی اگر در این عضلات اختلالی ایجاد شود، احتمالا باید زود به زود خود را به دستشویی برسانید.

 

واژنتان تورم عجیبی دارد

اگر به طور ناگهانی برآمدگی قابل توجهی در واژنتان دیدید یا حس می کنید که انگار چیزی در واژنتان است، نگران نباشید، به احتمال زیاد تومور نیست و افتادگی واژن است. با نگاه کردن می توانید متوجه این تورم و برآمدگی شوید. این تورم از بافت خود واژن است که از آن بیرون می زند. گاهی اوقات این تورم به مرور زمان ایجاد می شود و گاهی به صورت ناگهانی پس از یک سرفه شدید.

بعضی زنان می گویند که احساس می کنند روی یک تخم مرغ نشسته اند، و در صورتی که خیلی بزرگ باشد به اندازه یک گریپ فروت، دیگر نشتن و راه رفتن را سخت می کند. افتادگی واژن بیشتر در زنانی که بچه به دنیا آورده اند، بویژه در مرحله پس از زایمان ایجاد می شود و اساسا در نتیجه ضعف عضلات واژن در حمایت از بافت همبند ایجاد شده و باعث می شود که اندام ها از محل خود خارج شوند.

 

رابطه جنسی دردناک است

 

رابطه جنسی دردناک است

رابطه جنسی باید احساس خوبی داشته باشد نه این که دردناک شود، پس اگر حین رابطه درد دارید یا اسپاسم عضلانی در حین رابطه ایجاد می شود، ممکن است دچار اختلال کف لگن شده باشید. اسپاسم عضلات لگن می تواند باعث درد در هنگام مقاربت شده و بیماران به دلیل دردی که دارند قادر به انجام رابطه جنسی نیستند.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : 10 علت رابطه جنسی دردناک در زنان + راه حل

 

مشکل ادرار دارید

 

مشکل ادرار دارید

اگر برای ادرار کردن مشکل دارید یا هر چقدر هم که به خودتان فشار می آورید نمی توانید به طور کامل مثانه تان را خالی کنید، شاید عفونت ادراری داشته باشید یا این که دچار اختلال کف لگن شده اید، به خصوص اگر این مشکلتان ادامه دار هم باشد.

 

یبوست دارید

معمولا شل کردن عضلات کف لگن و قرار گرفتنشان در مسیر درست و دقیقا در زمان مناسب به راحتی به شما اجازه می دهد که روده خود را خالی کنید. اما اگر برای دفع مدفوع باید به طور مداوم به خود فشار وارد کنید، می تواند نشانه ای از اختلال کف لگن باشد.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : یبوست

 

اضافه وزن دارید

چاقی به علت فشار بیشتری که به عضلات وارد می کند، می تواند مشکلات کف لگن را بدتر کند. با توجه به تجزیه و تحلیل اخیری که در مجله زنان و زایمان منتشر شده، بالاتر بودن شاخص توده بدن ( BMI ) با افزایش احتمال ابتلا به اختلالات کف لگن در ارتباط است.

 

اختلال ریه دارید

 

اختلال ریه دارید

هر مشکلی که باعث سرفه های مکرر شود مانند آسم، سرطان ریه و یا حتی سیگار کشیدن زیاد، می تواند منجر به اختلال کف لگن شود، چون فشار بیشتری به این عضلات وارد می کنند.


تهیه و تدوین:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ