پاسخ به 7 سوال که همیشه درباره عفونت های سینوسی می پرسید
 سینوزیت مشکلی است که باعث بروز ناراحتی زیادی می شود و گاهی با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود. در این مقاله به چند سوال مهم و رایج در مورد سینوزیت پاسخ داده می شود.

آیا درمان قطعی سینوزیت مزمن امکانپذیر است و پاسخ به چند سوال دیگر

من خیلی از ویژگی های شوهرم را دوست دارم. او اهل طنز و خنده است، فرد شگفت انگیزی است و اخلاق کاری او بی نظیر است. شوهرم فرد مورد علاقه من در تمام جهان است. اما وقتی اخلاق کاری باعث می شود به مدت چند هفته 24 ساعته کار کند، در ابتدا تحسینش می کنم، تا اینکه اتفاقی که قرار است بیفتد را به خاطر می آورم.

سینوزیت!! شوهر من اجازه نمی دهد چیزی مانع کار او شود، اما او مستعد ابتلا به سینوزیت است و این عفونت به شدت او را اذیت می کند، به طوری که هیچ وقت ندیده ام.

من از برایان Brian خواهش کردم که به دنبال یک درمان دائمی برای سینوزیت باشد، اما او اصرار داشت که با مصرف داروی بدون نسخه  Afrin-Sudafed-Claritin cocktail درمان می شود. از آنجایی که به نظر می رسید نمی توانم شوهر لجباز خود را قانع کنم تا جراحی سینوزیت را در نظر بگیرد، بنابراین تصمیم گرفتم بهترین کار را انجام دهم: در مورد این مشکل بنویسم. می خواستم در مورد این چالش ناتوان کننده ای که شوهرم چند بار در سال با آن درگیر می شد، بیشتر بدانم و به پزشک مراجعه کنم تا بپرسم آیا روش بهتری برای مقابله با سینوزیت به جای مصرف کلی داروی بدون نسخه وجود دارد.

بنابراین به دکتر مادلین شوبرگ  Madeleine Schaberg، متخصص گوش و حلق و بینی در کوه سینا  Mount Sinai در  نیویورک مراجعه کردم تا بتوانم این علائم را بهبود بخشم. در ادامه تمام چیزهایی که به من یاد داد و پاسخی که به سوالاتم داد را می خوانید.

بیشتر بدانید : درمان سینوزیت و از بین بردن عفونت سینوس با سرکه سیب

1. سینوزیت چیست؟

سینوزیت عمدتا زمانی اتفاق می افتد که التهاب زیادی در داخل سینوس ایجاد می شود. شوبرگ در این باره توضیح می دهد: "هنگامی که غشا داخلی سینوس ها ملتهب می شود، مسیر طبیعی مخاط را می بندد. بنابراین مخاطی که بدن در روز تولید می کند در سینوس ها انباشه می شوند و این مسئله عفونت در پی دارد.


2. سینوزیت چه حسی در فرد مبتلا ایجاد می کند؟

طبق گفته های شوهر من، سینوزیت حسی شبیه به مرگ دارد. شوبرگ به طور مشخص تری توضیح داد که علائم اولیه سینوزیت عبارتند از احتقان بینی، ترشحات زرد یا سبز از بینی و درد و فشار در ناحیه صورت. بعضی افراد نیز در دندان های خود درد حس می کنند، زیرا دندان ها به پایین سینوس های فکی* maxillary sinuses یا سینوس های گونه می رسند. در این شرایط ممکن است احساس کنید صورت شما پر یا خیلی سنگین است. اما این درد شبیه به سردرد عادی نیست و درد سینوس است و خستگی شدید در پی دارد.

* سینوس فکی maxillary sinuses : در زیر چشم و در استخوان گونه واقع است. سینوزیت فکی باعث ایجاد درد و احساس فشار در گونه‌ها می‌شود (دندان‌درد و سردرد).


3. سینوزیت از کجا می آید و آیا می توان از آن پیشگیری کرد؟

هر آنچه در مورد سینوزیت می باید بدانید

یکی از شایع ترین علل بروز سینوزیت ویروس است. شوبرگ می گوید: " معمولا شما دچار یک سرماخوردگی می شوید که به سینوزیت تبدیل می شود. اگر التهاب به وجود آمده بعد از چند روز برطرف نشود، ماندن مخاط در سینوس ها ادامه پیدا کرده و یک عفونت شدید به وجود می آید. باکتری دارای یک محیط مرطوب و مناسب است و شروع به گسترش یافتن کرده و به عفونت تبدیل می شود.


4. چطور می توان تفاوت بین سینوزیت و سرماخوردگی را بیان کرد؟

یک سرماخوردگی معمولی بین 5 تا 7 روز طول می کشد که طی 3 یا 4 روز در بدترین حالت است و سپس علائم شروع به بهبود می کند. اما سینوزیت به این سرعت از بین نمی رود. شوبرگ در این باره می گوید: " سینوزیت بیشتر از 10 روز طول می کشد و هر روز احساس بد و بدتری دارید، در مقابل سرماخوردگی که همه چیز در یک هفته اتفاق می افتند، گرچه در ابتدا علائم خیلی مشابه هستند."


5. آیا سینوزیت مسری است؟

بخش بیشتر آن خیر. در دو روز اول، قبل از اینکه بتوانید تشخیص دهید که آیا سرماخوردگی است یا سینوزیت، مشکل مسری است. اوایل ابتلا به بیماری ویروس زیادی را از ترشحات بینی خود در اطراف پراکنده می کنید – از بینی خود به همه جا.  اما به مرور زمان این ویروس به عفونت سینوس تبدیل می شود و دیگر مسری نیست.


6. سینوزیت چطور درمان می شود؟

ظاهرا داروی بدون نسخه شوهر من در واقع بدترین چیز نیست. شوبرگ می گوید: اگر سینوزیت به نظر می رسد که ویروسی است، از ضد التهاب و ضد انعقادهایی مانند ادویل سرماخوردگی و سینوس Advil Cold and Sinus ، Sudafed، Mucinex D یا Motrin استفاده کنید. بعضی پزشک ها ممکن است استروئید تجویز کنند تا کمک کنند عفونت را در بدن از بین ببرند و یک ضد انعقاد قوی مانند Afrin می تواند به باز شدن سینوس ها در روزهای اول که فرد احساس گرفتگی دارد، کمک کند ( از این ضد انعقاد بیشتر از 5 روز متوالی استفاده نکنید زیرا احتمال اعتیاد به دارو وجود دارد).

در مورد این پرسش که آیا جراحی گزینه مناسبی است؟ شوبرگ می گوید:" برای سینوزیت مزمن، شبیه به مشکلی که شوهر شما دچار آن است، جراحی آندوسکوپی سینوس endoscopic sinus surgery خیلی رایج است. این جراحی بستگی به میزان التهاب مزمن دارد، اما جراحی در باز کردن مسیرهای تخلیه و بازسازی طبیعی سینوس ها بسیار موثر است."

قطعا برایان تنها نیست: طبق بیانیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، سینوزیت مزمن بیش از 30 میلیون امریکایی را تحت تاثیر قرار داده است. شوبرگ می گوید: " این یک مسئله تشریحی است. سینوس بسیاری از بیماران که باز شده خیلی کوچک است که یعنی حتی کمترین میزان التهاب، به سینوزیت تبدیل می شود. افرادی که دارای دهانه بزرگتری هستند، التهاب بیشتری را تحمل می کنند."


7. در درجه اول چطور می توان از سینوزیت پیشگیری کرد؟

واکسن آنفلوآنزا بزنید، بهداشت و تمیزی دست هایتان را حفظ کنید و همیشه پس از خروج از مترو از مواد ضد عفونی کننده دست استفاده کنید. هر کاری که می توانید انجام دهید تا میزان قرار گرفتن در معرض ویروس را به حداقل برسانید.

اگر می خواهید بیشتر بدانید : مبتلایان به سینوزیت بخوانند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : دردسرهای سینوزیت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : بایدها و نبایدها برای کسانی که سینوزیت دارند

اگر می خواهید بیشتر بدانید : سینوزیت درمان دارد؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : علایم و درمان انواع سینوزیت

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان سینوزیت با یک روش موثر خانگی

اگر می خواهید بیشتر بدانید : خطر ابتلا به سینوزیت مزمن یکی دیگر از خطرات آلودگی هواست

اگر می خواهید بیشتر بدانید : از کجا بفهمیم بیماری سینوزیت داریم؟تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ