گلودرد ناشی از کرونا چه تفاوتی با سایر گلودردها دارد؟
 گلودر جز علائم شایع کرونا به حساب می آید اما هر گلودردی ناشی از کرونا نیست و بهتر است تفاوت های این گلودردها را بدانید

 گلودردی که کرونا به ما هدیه داده است؟

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، مبتلایان علاوه بر تب، سرفه و خستگی، گلودرد را نیز تجربه می‌کنند. با این حال، این موضوع بدان معنا نیست که هر گلودردی نشانه عفونت کووید19 است. گلودرد می‌تواند بر اثر عفونت یا عوامل محیطی مانند هوای خشک ایجاد شود. گلودرد را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد و بر اساس بخشی از گلو که تحت تاثیر قرار گرفته، قابل تفکیک است. درحالی‌که فارنژیت ناحیه پشت دهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، التهاب لوزه تورم و قرمزی لوزه‌هاست.نوع سوم لارنژیت است، تورمی که در حنجره ایجاد می‌شود.

آیا گلودرد جز علایم رایج کووید-۱۹ می باشد؟

گلودرد علاوه بر این که یکی از علایم رایج سرماخوردگی و آنفلوآنزاست، طبق گزارش CDC، از علایم شایع کووید 19 هم محسوب می‌شود. با این حال، این علامت کمتر از بقیه علایم شایع است و ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد. در حالی که ویروس کرونا نوعی بیماری تنفسی است، ویروس‌ها به راحتی وارد بینی و گلو می‌شوند و درد ایجاد می‌کنند.

نکاتی راجب گلودرد ناشی از کرونا

گلودرد در بیماران کووید ۱۹ وقتی ایجاد می‌شود که ویروس به غشا‌های مرتبط با بینی و گلو وارد و باعث تورم آن‌ها شود. به طور مشابه، در صورت سرماخوردگی شایع و بیماری‌های دیگر مانند آنفلوآنزا، گلودرد به همان روش تحریک می‌شود. در حالی که گلودرد در بیماری‌های دیگر در مراحل اولیه رخ می‌دهد، بیماران مبتلا به کووید ۱۹ همراه سایر علایم غالب مانند تب، سرفه خشک و خستگی، گلودرد خواهند داشت.

بنابراین، اگر فقط در ناحیه گلو احساس درد دارید و نشانه دیگری ندارید، احتمالاً یک گلودرد استرپتوکوکی یا وضعیتی است که به دلیل عفونت یا بیماری غیر از کووید ۱۹ ایجاد شده‌است.

روش های درمان‌

در حالی که مبارزه با کووید ۱۹ ادامه دارد، گلودرد‌های دیگر با دارو‌های تجویزی و خانگی قابل درمان است. نوشیدن آب فراوان می‌تواند به بهبود سریع‌تر شما کمک کند. غرغره با محلول آب نمک نیز برای تسکین درد گلو موثر است.به علاوه، شما می‌توانید از یک دستگاه مرطوب‌کننده هوا برای افزودن رطوبت به فضای خانه استفاده کنید.

سایر بیماری‌ها که می‌توانند منجر به گلودرد شوند

علاوه بر کووید ۱۹، گلودرد در افراد مبتلا به سرماخوردگی آلرژی‌های فصلی، آنفلوآنزا و سایر بیماری‌های تنفسی هم رخ می‌دهد. این مشکل همچنین می‌تواند توسط عوامل محیطی مانند هوای خشک ایجاد شود.

بیشتر بدانید : درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به کرونا سردرد دارند

بیشتر بدانید : برخی علائم عصبی ماندگار بعد از ابتلا به کووید 19

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com