تعریق زیاد می تواند علائم بیماری های مهمی باشد
عرق کردن واکنش طبیعی بدن به عوامل مختلفی مانند گرما،استرس و... می باشد اما اگر برخی علائم را دارید این عرق کردن می تواند خیر از وجود یک بیماری دهد

رابطه بین عرق کردن زیاد و برخی بیماری ها

تعریق بیش از حد می‌تواند نشانه بروز مشکلی اساسی برای سلامتی باشد. گاهی اوقات، تشخیص این تفاوت ممکن است دشوار باشد. در این مطلب به برخی از علائم اختلال هایپرهیدروز پرداخته می‌شود که باعث تعریق بیش از حد در موقعیت‌های مختلف نیز می‌شود. برای بسیاری از مبتلایان به هایپرهیدروز، این شرایط قابل کنترل است و جای نگرانی نیست. اما برای برخی دیگر، تعریق بیش از حد می‌تواند نشانه‌ اختلال پزشکی جدی‌تری باشد؛ مانند حمله قلبی، عفونت، مشکل تیروئید یا حتی سرطان.

1- فقط در شب‌ عرق می‌کنید

اگر دمای اتاق خود را خنک نگه می‌دارید، از ملحفه‌های خنک استفاده می‌کنید و شب‌ها همچنان تعریق بیش از حد دارید، ممکن است به یک بیماری پزشکی زمینه‌ای دیگر مبتلا باشید. تعریق شبانه می‌تواند به معنای وجود برخی عفونت‌ها مانند سل یا آنفولانزا باشد، یا [نشانه ای از] انواع خاصی از سرطان مانند لنفوم باشد. تعریق شبانه همچنین می‌تواند مربوط به تغییرات هورمونی مانند یائسگی باشد. سوء مصرف و ترک مواد مخدر نیز می‌تواند منجر به تعریق شبانه شود.

2- بی دلیل عرق می‌کنید

اگر پزشکتان احتمال ابتلا به تمام بیماری‌های زمینه‌ای بالقوه و دلایل دیگر (مانند خوردن غذاهای پر ادویه یا ورزش کردن) را رد کرده باشد، ممکن است غده‌های عرقی بیش‌فعالی داشته باشید. برخی از افراد، غدد تعریقی بیش‌فعال دارند، بنابراین حتی کوچکترین محرک محیطی نیز باعث تعریق آن‌ها می‌شود.

3- کاهش وزن ناگهانی داشته اید

اگر به سرعت لاغر می‌شوید و بیش از حد عرق ق می‌کنید، ممکن است به پرکاری تیروئید مبتلا باشید. عفونت‌هایی از جمله سل و مونونوکلئوز و همچنین انواع خاصی از سرطان‌ها هم می‌توانند منجر به این علائم شوند.

4- به جای یک ناحیه (مانند زیر بغل یا صورت)، کل بدنتان عرق می‌کند

تعریق در کل بدن می‌تواند به واسطه‌ی اشکال مختلف هایپرهیدروز ثانویه باشد که به سبب وجود یک اختلال یا مصرف دارویی بخصوص است. در عین حال، در هایپرهیدروز اولیه هم تعریق بیش از اندازه وجود دارد که در نقاط خاصی از بدن (زیر بغل، صورت یا کف دست) دیده می‌شود.

با این حال هنوز هم، اغلب اوقات، تعریق عمومی یک واکنش طبیعی در برابر گرما، استرس یا فعالیت بدنی است. اما اگر مطمئن نیستید که نحوه تعریق شما طبیعی است یا نه، بهترین کار مراجعه به پزشک است.

بیشتر بدانید : غذاهایی که بوی عرق را زیاد و بدن را بدبو می کنند!

بیشتر بدانید : کاهش تعریق تابستانه و بوی بد عرق با روش های طبیعی

بیشتر بدانید : با زیر بغلی که زیاد عرق می کند و همیشه خیس است چکار کنم؟

بیشتر بدانید : علت تعریق شبانه در زنان و مردان چیست؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khabaronline.ir