اگر در طول روز خیلی چرت می زنید فشار خون بالایی دارید
طبق تحقیقات اخیر ثایت شده است افراد میانسالی که زیاد چرت می زنند در معرض خطر ابتلا به فشار خون قرار دارند

آیا چرت زدن نشانه فشار خون است؟

نتایج یک بررسی جدید علمی نشان می دهند که چرت زدن مکرر یا معمول در طول روز در بزرگسالان، با 12 درصد خطر بیشتر برای ابتلا به فشار خون بالا و 24 درصد خطر بالای سکته مغزی در مقایسه با کسانی که هرگز چرت نمی زننند، همراه است. کارشناسان می گویند چرت زدن، اگرچه ناسالم نیست، اما ممکن است نشانه ای از کیفیت پایین خواب باشد. 

در این تحقیق که توسط محققان چینی بیمارستان ژیانگیا در دانشگاه مرکزی جنوب چین انجام شده است، درصد بیشتری از چرت زدن ها مربوط به مردان بود. به گفته آن ها، این نتایج به ویژه از آن جا جالب تر می شود که میلیون ها نفر ممکن است از یک چرت منظم یا حتی روزانه لذت ببرند. 

محققان در این پژوهش، از اطلاعات بیوبانک بریتانیا، یک پایگاه داده بزرگ زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی حاوی اطلاعات ژنتیکی، شیوه زندگی و سلامتی ناشناس مربوط به نیم میلیون شرکت کننده در بریتانیا استفاده کردند. 

نتایج این مطالعه نشان داد درصد بیشتری از افراد معمولی که چرت می زدند، سطح تحصیلات و درآمد پایین تری داشتند و سیگار کشیدن، نوشیدن روزانه مشروبات الکلی، بی خوابی و خروپف را در مقایسه با افرادی که هرگز یا گاهی اوقات چرت نمی زدند، گزارش کردند.

طبق نتایج حاصله، شرکت کنندگان کمتر از 60 سال که معمولا چرت می زدند، 20 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا در مقایسه با افراد همسن و سالی بودند که هرگز چرت نمی زدند. این خطر بعد از 60 سالگی، به 10 درصد کاهش پیدا می کرد.

بر این اساس همچنین اگر دفعات چرت زدن یک دسته افزایش می یافت، خطر فشار خون بالا 40 درصد افزایش نشان می داد و درواقع، فرکانس بیشتر چرت زدن با تمایل ژنتیکی برای خطر فشار خون بالا مرتبط بود.

بیشتر بدانید : بالا و پایین رفتن فشار خون خطرناک است؟

بیشتر بدانید : فشارخون بالا در جوانان خطرناک است؟

بیشتر بدانید : خوراکی هایی علیه فشار خون بالا و فشار خون پایین

بیشتر بدانید : دلایل خواب‌آلودگی و خستگی مداوم در چیست؟

گردآوری :گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :sinapress.ir