درمان خانگی زخم های دهانی
 آفت دهان زخم های سفیدی هستند که تقریبا همه ما در دهان خود مشاهده کرده ایم. این آفت ها خطرناک نیستند، اما آزاردهنده و مشکل ساز هستند که در این مطلب به چند روش خانگی برای درمان آفت اشاره می شود

 چند راه ساده برای درمان آفت دهان 

آفت های دهان و تبخال ها از جمله زخم های شایع دهان و شرایطی بسیار دردناک و آزاردهنده هستند. آنها غذا خوردن، بلع و صحبت کردن را به فعالیت هایی ناراحت کننده تبدیل می کنند.

 آفت های دهان زخم های کوچکی هستند که روی بافت نرم داخل دهان شکل می گیرند. دلیل شکل گیری آفت های دهان نامشخص است، اما ممکن است به واسطه یک واکنش ایمنی تحریک شده توسط عوامل مختلف شکل بگیرند.

از جمله عوامل موثر در این زمینه می توان به استرس، آلرژی ها، زخم ها و تغییرات هورمونی اشاره کرد. آفت های دهان بدون نشانه ای خاص و ناگهانی ظاهر می شوند و به طور معمول طی چند روز بهبود می یابند.

برای تسریع روند بهبودی این زخم های شایع دهان می توانید درمان های خانگی زیر را مد نظر قرار دهید:

بیشتر بدانید : آفت دهان درمان دارد؟

بیشتر بدانید : درمان آفت دهان با گیاهان دارویی

درمان آفت دهان با محلول نمک دریایی

یکی از ساده‌ترین روش های درمان آفت دهان استفاده از ترکیب آب و نمک است.

نمک دریایی که به طور طبیعی حاوی سدیم و دیگر مواد معدنی است، گزینه ای عالی به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی محسوب می شود. از این رو، شستشوی دهان با محلول آب‌نمک می تواند بسیار موثر باشد.

مواد تشکیل دهنده:

  • یک قاشق غذاخوری نمک دریایی
  • نصف پیمانه آب

روش کار

 ابتدا آب را حرارت دهید تا گرم شود. سپس نمک را به آن اضافه کرده و هم بزنید تا کاملا حل شود.

این محلول را به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید. تا زمانی که کل محلول تمام شود این کار را ادامه دهید. پس از آن، دهان خود را با آب گرم شستشو دهید.


درمان زخم های دهانی با جوش شیرین
آفت دهان

از جوش شیرین (سدیم بی کربنات) می توان به عنوان راه حلی موثر برای درمان زخم های دهان، از جمله تبخال ها استفاده کرد.  

جوش شیرین ماده ای قلیایی است که اسیدیته دهان - مسئول این زخم های آزار دهنده - شما را خنثی می کند. استفاده از جوش شیرین می تواند روند بهبودی این زخم ها را تسریع کند. همچنین، جوش شیرین با از بین بردن باکتری های مضر در دهان به عنوان یک پاک کننده دهان عمل می کند.

 مواد تشکیل دهنده:

  • نصف پیمانه آب
  • یک قاشق چایخوری جوش شیرین

روش کار

 آب را حرارت دهید تا گرم شود. سپس، جوش شیرین را به آن اضافه کرده و هم بزنید تا کاملا حل شود.

در نهایت، این محلول را چند بار در دهان خود بچرخانید و سپس تف کنید. پس از آن، دهان خود را با آب شستشو دهید.


ریحان برای درمان آفت دهان

ریحان به عنوان درمانی طبیعی در زمینه دندانپزشکی استفاده می شود زیرا این گیاه به عنوان یک عامل ضد میکروب عمل می کند. بر همین اساس، ریحان گزینه ای خوب برای درمان عفونت ها و همچنین پیشگیری از آنها است.

برای درمان زخم های دهان با ریحان می توانید خیلی ساده این گیاه را به صورت خوراکی مصرف کنید. شما می توانید ریحان را برای کمک به پیشگیری از عفونت های دهان و دندان به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.

همچنین، شما می توانید از برگ های ریحان یک دهانشویه تهیه کنید.

مواد تشکیل دهنده:

  • نصف پیمانه برگ ریحان
  • 4 لیوان آب


روش کار

 ابتدا آب را به جوش آورید و سپس حرارت را خاموش کنید و برگ های ریحان را به آب اضافه کنید.

اجازه دهید این ترکیب برای 10 دقیقه به همان حالت باقی بماند. پس از سرد شدن، این ترکیب را در یخچال نگهداری کنید. دو بار در روز دهان خود را با این دمنوش شستشو دهید.

این دمنوش به تسریع روند بهبود زخم های دهان کمک می کند. افزون بر این، شما می توانید از آن به عنوان یک روتین دهانشویه برای پیشگیری از بروز زخم های دهان استفاده کنید. پیشگیری همواره بهتر از درمان است!


درمان آفت با بابونه

این یک ضدعفونی کننده طبیعی است که به بهبود زخم های دهان کمک می کند. دمنوش بابونه می تواند به عنوان یک اقدام پیشگرانه برای کاهش بروز ناخواسته این زخم ها نیز استفاده شود.

مواد تشکیل دهنده:

  • یک چای کیسه ای بابونه یا 2 قاشق غذاخوری بابونه خشک شده
  • یک پیمانه آب


روش کار

بابونه را در آب جوش ریخته و اجازه دهید تا زمانی که مایع به رنگ زرد درآید در همان حالت باقی بماند. سپس، اجازه دهید دمنوش خنک شود. از این مایع برای شستشوی دهان استفاده کرده و سپس آن را تف کنید.


درمان زخم دهان با آلوئه ورا

از جمله خواص آلوئه ورا می توان به بازسازی پوست اشاره کرد.

از این گیاه می توانید برای مقابله با بسیاری از بیماری ها و علائم آنها از جمله آنهایی که موجب زخم های دهان می شوند، استفاده کنید. همچنین با استفاده از ژل موجود در آلوئه ورا می توانید روند بهبودی و تسکین درد را تسریع کنید.

مواد تشکیل دهنده:

  • برگ آلوئه ورا

روش کار

 ژل آلوئه ورا را با یک قاشق از برگ آن خارج کنید. منطقه زخم را خشک کنید. سپس، ژل آلوئه ورا را به صورت مستقیم روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته قرار دهید.

این روند می تواند اندکی ناراحت کننده باشد، اما آن را هر چند بار که می توانید تکرار کنید.

بیشتر بدانید : مصرف آلوئه‌ورا برای این افراد ممنوع است

بیشتر بدانید : آلوئه ورا برای مو این فواید شگفت انگیز را دارد


درمان آفت دهان با عسل

عسل احتمالا شیرین‌ترین درمان برای زخم های دهان است. به لطف خواص ضد باکتری طبیعی خود، عسل می تواند روند بهبودی را تسریع کند.

برای استفاده از عسل به عنوان یک درمان خانگی برای زخم های دهان یک قطره از آن را به صورت مستقیم روی ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته بریزید.

بیشتر بدانید : کالری یک قاشق عسل + خواص عسل برای سلامت

روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از قدیمی‌ترین روش های درمان مورد استفاده برای آفت های دهان است. نارگیل یک ضد التهاب طبیعی است که می تواند درد و تورم را کاهش دهد.

اندکی روغن نارگیل را روی زخم قرار داده و اجازه دهید چند دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس، دهان خود را با آب شستشو دهید تا روغن پاک شود.


بیشتر بدانید : فواید روغن نارگیل برای پوست و مو+ استفاده های عجیب روغن نارگیل

بیشتر بدانید : آفت های دهانی خود را با شیرنارگیل درمان کنید

بیشتر بدانید : چرا آفت می زنم؟ چگونه درمانش کنم؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : asriran.com