مصرف آلوئه‌ورا برای این افراد ممنوع است
آلوئه یا آلوئه‌ورا حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن و آلوئه‌رزین A، B و C است

 مصرف آلوئه ورا به چه کسانی توصیه نمی شود؟

حقایق تاریخی نشان داده‌اند كه گیاه آلوئه‌ورا قدمتی طولانی دارد. نقاشی‌هایی از این گیاه روی کنده‌کاری‌های دیوارهای معابد مصری دیده شده كه مربوط به 4هزار سال قبل از میلاد است بنابراین قدمت شناخت آن به‌وسیله بشر به 5 هزار سال می‌رسد.

در ادامه به نكاتی كه دكتر محمدحسین صالحی سورمقی، متخصص فارماكوگنوزی و استاد دانشكده داروسازی دانشگاه تهران، درباره این گیاه به آنها اشاره كرده‌اند، توجه كنید.


آلوئه‌ورا را به چه نامی در ایران می‌شناسیم و چه ترکیباتی دارد؟

در ایران این گیاه علفی با نام فارسی «صبر زرد» و «شاخ بزی» شهرت داشته است. آلوئه یا آلوئه‌ورا حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن و آلوئه‌ رزین A، B و C است. این ترکیبات آثار سطحی دارند. همچنین قندهای گلوکز و مانوز، آنزیم‌های اکسیداز، آمیداز، کاتالاز و ویتامین‌های B1، B2، B6، C، E و اسیدفولیك و مواد معدنی نظیر کلسیم، سدیم، منیزیم، روی، مس و کروم از مواد مغذی موجود در آن (البته در مقادیر کم) هستند.

بیشتر بدانید : ویتامین b در چه چیزهایی وجود دارد؟ منابع انواع ویتامین b

بیشتر بدانید : هر آنچه باید در مورد ویتامین C بدانید

بیشتر بدانید : نقش ویتامین E در سلامت و افزایش رشد مو

امروزه این گیاه طرفداران بسیاری پیدا كرده است، خوردن آن چه خواصی دارد؟
آلوئه ورا

خاصیت اصلی آلوئه‌ورا، مسهل بودن است. به علاوه می‌توان آن را یك ضد ورم، ضدمیکروب، التیام‌‌بخش زخم‌ها، ضدآفتاب و ضدسوختگی به حساب آورد. از قدیم از این گیاه به عنوان مرهم سوختگی استفاده می‌شد. مصرف ژل خوراکی این گیاه به مدت 6 ماه برای كنترل زخم‌معده و كاهش شدت آسم بسیار موثر است.

می‌توان گفت آلوئه ورا ضدآلرژی، ضدسرطان، ضدقارچ، ضدویروس، تا حدودی کاهش‌دهنده قندخون و قاعده‌آور، تقویت‌كننده معده و کبد و از بین برنده انگل و كرم در بدن است. ژل آلوئه‌ورا آثار مفیدی روی سوختگی‌های معمولی، سوختگی‌های حاصل از اشعه به خصوص اشعه ایكس، زخم‌ها و صدمه‌های دیگر پوست دارد. به علاوه، کرم‌های تهیه‌شده از ژل آن در تسکین پسوریازیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

امروزه علاوه بر ژل، محصول‌های مختلف این گیاه به شکل قرص، کپسول، صابون، شامپو، کرم، پماد، ژل، نوشابه‌های خوراکی و کمپوت تولید می‌شوند و شركت‌های سازنده این نوشیدنی‌ها مدعی هستند كه مصرف آنها برای تقویت سیستم ایمنی بدن تا حدودی موثر است.


بهترین شیوه مصرف این گیاه چیست؟

برگ‌های خود این گیاه به صورت تازه در عطاری‌ها و داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. استفاده از این گیاه به دو شكل موضعی و خوراكی است. برای استفاده مستقیم از ژل آلوئه‌ورا می‌توان برگ‌های گیاه را قطع کرد. در محل قطع شده ژل بی‌رنگ نمایان خواهد شد. با فشردن برگ گوشتی گیاه، ژل بیرون می‌زند.

می‌توان از این ژل برای مرطوب کردن پوست، آفتاب‌سوختگی، زخم، سوختگی‌های معمولی و نرم‌ کردن اگزمای زیرچشم استفاده کرد. فراموش نكنید كه ژل به مرور زمان در هوا تغییر رنگ می‌دهد و پس از مدتی به رنگ قرمز تیره مایل به سیاه در می‌آید.

در نوع خوراكی نیز می‌توان از انواع كمپوت‌، دراژه، قرص و نوشیدنی‌های آلوئه‌ورا كه تا حدودی خواص ملینی، ضدمیكروبی و... دارند، استفاده كرد. خوردن كمپوت آلوئه‌ورا به دلیل اینكه مولکول‌های پلی‌ساکارید موجود در آن می‌توانند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوند و بدن را در برابر انواع عوامل بیماری‌زا به خصوص ویروس‌ها مقاوم کنند، مفید است.


آیا شروط خاصی برای مصرف آن وجود دارد؟
آلوئه ورا

بله. در استفاده از این گیاه باید مراقب بود زیرا مصرف بیش از حد آن به صورت خوراکی (مصرف روزانه بیش از یک گرم به مدت طولانی) ممکن است باعث به هم خوردن تعادل آب و الکترولیت‌ها و در نهایت كم‌آبی بدن، سقط جنین، زایمان زودرس، اسهال خونی و ضایعات کلیوی شود زیرا خاصیت مسهلی آلوئه‌ورا باعث دفع بیش از حد آب بدن و در نتیجه بروز ضایعات كلیوی و اسهال خونی می‌شود.


در چه مواردی آلوئه‌ورا منع مصرف دارد؟

از آلوئه‌ورا نباید در زمان تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، خون‌ریزی‌ رکتال (مقعد) و ضعف شدید استفاده کرد. در زمان بارداری نیز به غیر از دستور پزشک مصرفش ممنوع است.


مصرف آلوئه ورا در دوران بارداری ممكن است همراه با چه عارضه‌ای باشد؟

هر گیاه یا ماده‌ای كه خاصیت ملینی قوی دارد، در صورتی كه بیش از اندازه مصرف شود، باعث تحریك شدید روده و در نتیجه فشار بر رحم و سقط جنین می‌شود. به همین دلیل مصرف آلوئه‌ورا در زمان بارداری بدون دستور پزشك ممنوع است. میزان مصرف معمولی آن به عنوان ضدیبوست، 0.2 گرم است. مصرف بیش از این مقدار در افراد عادی باعث دل‌پیچه و در خانم‌های باردار باعث سقط جنین می‌شود.


آیا مصرف این گیاه همراه با میوه‌های دیگر یا سالاد میوه اشكالی دارد؟
آلوئه ورا

مصرف آلوئه ورا به مقدار توصیه‌شده در كنار میوه‌های دیگر یا سالاد میوه منعی ندارد اما از مصرف مداوم و روزانه آن باید پرهیز شود. مصرف مداوم این گیاه با تمام خاصیت‌ها و فوایدی كه دارد به كلیه‌ها آسیب جدی می‌رساند.

در پایان...

باید محصولات گیاه آلوئه‌ورا را كه به صورت پماد، كرم، كمپوت و... برگ‌های آن كه به بسته‌بندی‌های فویل‌شده در سوپرماركت‌ها یا داروخانه‌ها موجود است، با توجه به تاریخ انقضای درج شده روی آن مصرف كرد.


بیشتر بدانید : فواید آلوئه ورا برای پوست

بیشتر بدانید : خواص دسر آلوئه ورا و طرز تهیه دسر آلوئه ورا

بیشتر بدانید : آب آلوئه ورا و خواص و مضرات نوشیدن آن برای سلامتی

بیشتر بدانید :  آلوئه ورا برای مو این فواید شگفت انگیز را دارد

بیشتر بدانید : آیا ترکیبات و فواید آلوئه ورا را می شناسید؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : هفته نامه سلامت