آلوئه‌ورا گیاهی است که می‌توان آن را به شكلهای مختلف اعم ازمایع، پودر، ژل، كرم، لوسیون، كپسول، عصاره و نوشیدنی مورد مصرف قرار داد.
 
قسمت اول:از آلوئه ورا چه می‌دانیم؟

تركیبات  آلوئه ورا
 
 گیاه آلوئه ورا حدود 99 تا 5/99 درصد آب دارد و pH آن حدود 5/4 می‌باشد.
باقیمانده مواد آن شامل 75 تركیب مختلف است كه شامل ویتامینها، نمكهای غیر‌آلی، مواد معدنی، آنزیمها، قندها، تركیبات فنولیك، آنترا كینونها، لیگنین، ساپو نینها، استرولها، آمینو اسیدها، سالیسیلیك اسید، كلسیم اكسالات، امورین، باربالوئین، سولفات‌ها، تاننها و استروئیدها است كه به شرح در ذیل توصیف شده است:
 
ویتامینها
 
این گیاه سرشار از ویتامینهایD , A  B1 , B2 , B3 , B5 , B6 , B12 , C , E , Folic acid , می‌باشد.
 
 آنزیمها
 
آنزیمهایی نظیر آمیلاز و لیپاز  كه برای كاهش چربی و قند خون مفیدند، در این گیاه موجود است.
 
 تركیبات معدنی
 
گیاه آلوئه‌ورا دارای سدیم، كلسیم، منیزیم، منگنز، روی، مس، كروم، ید، فسفر و آهن می‌باشد كه همگی برای متابولیسم سلامتی بسیار حیاتی می‌باشند.
 
قندها
 
از قندهای موجود در این گیاه مونو و پلی‌ساكاریدها نظیر گلیكوز و مانوز را میتوان نام برد.
 
 ساپونینها
 
اینگونه مواد صابونی حدوداًبه میزان  3% در ژل آلوئه ورا  موجود است و بطور طبیعی خاصیت پاك كنندگی دارد و علاوه بر آن دارای خواص ضد قارچی و ضد میكروبی نیز می‌باشد.
 
سالیسیلیك اسید
 
این ماده خواصی همانند آسپرین داشته و ضد التهاب می‌باشد و خواص آنتی باكتریالی نیز دارد.
 
آمینو اسیدها
 
ژل آلوئه‌ورا حاوی 20 تا 30 آمینو اسید مورد نیاز انسان است و جالب توجه است كه بدن انسان هم قادر به ساختن حدود 7 تا 8 نوع از این آنزیمها‌ی ضروری نمی‌باشد.
 
كاربردهای آلوئه ورا
 
 كاربردهای آلو‌ئه ورا بطور كلی عبارتند از:       
 1- عامل ضد فساد

2- ترمیم كننده جراحت

3-  ضد اكسنده

 آلوئه‌ورا به شكلهای مختلف اعم ازمایع، پودر، ژل، كرم، لوسیون، كپسول، عصاره و نوشیدنی مورد مصرف قرار می‌گیرد. ژل خالص آن شفاف بدون چسبندگی، بی‌بو و دارای قدرت جذب بالا می‌باشد بنابراین كاربرد آن در استفاده از كرمها و شامپو‌ها آسان می‌باشد.
 
فوائد آلوئه ورا در صنایع غذایی
 
محققان دانشگاه Miquel Hernandez اسپانیا ژلی را اختراع كردند كه بر پایه آلوئه ورا بوده و برای نگهداری مواد غذایی مثل میوه‌های تازه و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ژل بدون خزه ،بی‌رنگ و بی‌بو است. این محصول طبیعی، كاملا سالم و سازگار با محیط بوده و می‌تواند جایگزین پرزرواتیوهای سنتزی مانند دی‌اكسید‌سولفور باشد. مطالعات انجام شده نشان داده كه انگورهایی كه با این ژل پوشانده شدند توانستند به مدت 35 روز سالم بمانند در حالیكه انگورهای بدون این پرزرواتیو تنها بمدت 7 روز سالم باقی ماندند. طبق تحقیقات بعمل آمده این ژل طبق یك مكانیسم لایه محافظی در مقابل اكسیژن و رطوبت هوا ایجاد می‌كند و بواسطه انواع ضد باكتریها و ضد قارچهایی كه دارد مانع از فاسد شدن غذاها می‌شود.
 
فواید آلوئه ورا در درمان بیماریها
 
تحقیقات متعددی در مورد استفاده آلوئه ورا در درمان بیماریها و نیز در محصولات آرایشی – بهداشتی بخصوص پوست و مو صورت گرفته است. مدارك علمی ‌نشان داده كه عصاره آلوئه ورا شفا بخش است.
 در سال 1996 محققان دانشگاه MAHIDOL بانكوك نشان دادند كه استفاده از این گیاه سبب كاهش 72% از قند خون افرادی كه مبتلا به افزایش قندخون بودند، گردیده و همچنین تحقیقات دیگری نشان داد كه آلو ئه ورا در درمان برخی سرطانها موثر می‌باشد علاوه بر آن در درمان گاستریك- بیماریهای معده ای – اختلالات و انسداد رود‌ه‌ای- آپاندیسیت – زخم كبدی و ... موثر است و شیره گیاه آلوئه ورا نیز به آسانی درد و التهاب را كاهش می‌دهد. مطالعات انجام شده در دهه1990 نشان داده كه وقتی از ژل آلوئه ورا برای التیام سوختگی استفاده می‌شود، زخم زودتر التیام می‌یابد در حالیكه وقتی از بانداژهای مخصوص سوختگی استفاده می‌شود، سوختگی 6 روز دیرتر التیام می‌یابد. فرضیه ای وجو د دارد كه مطابق آن، آلوئه ورا به علت داشتن ماده Mucopolysaccharides كه درون برگهای آن موجود است، در درمان فیبروساركوما‌(fibrosarcoma)(نوعی سرطان) مفید می‌باشد.

 قسمت اول: از "آلوئه ورا" چه می دانیم؟
 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : آلوئه ورا برای مو این فواید شگفت انگیز را دارد

بیشتر بدانید : آب آلوئه ورا و خواص و مضرات نوشیدن آن برای سلامتی

بیشتر بدانید : مصرف آلوئه‌ورا برای این افراد ممنوع است

اگر می خواهید بیشتر بدانید : فواید آلوئه ورا برای پوست

 
 تهیه شده توسط:گروه تحقیق و توسعه پاکشو ـ سارا نظری
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ