هوای سرد چه تاثیری برای ریه ها می گذارد؟
 سلامت ریه ها بسیار مسئله مهمی است و برای مراقبت از ریه ها تلاش زیادی باید بکنید، این مسئله در زمستان و با وجود هوای سرد مهم تر می شود

مراقبت از ریه ها در زمستان  

گفته می شود راه رفتن در هوای سرد سرما را به مغز استخوان می رساند. نه تنها بدن در هوای خیلی سرد احساس ناراحتی می کند، بلکه ریه های شما نیز تحت تاثیر هوای سرد قرار می گیرند. ریه ها در هوای گرم و مرطوب عملکرد بهتری دارند.

بیشتر بدانید : 5 ویتامین ضروری برای هوای سرد

بیشتر بدانید : ریه هایتان را با این گیاهان تازه نگه دارید

زمانی که در هوای سرد بیرون می روید ممکن است احساس کنید به سختی نفس می کشید. اگر بیماری ریوی داشته باشید، علائم آن در هوای سرد بدتر می شوند. بهترین کار این است که در هوای سرد در خانه بمانید، اما اگر مجبور هستید با وجود سردی هوایی کارهایی را در محیط باز انجام دهید، اقداماتی را برای محافظت از ریه های خود انجام دهید و در صورتی که احساس درد در قفسه سینه خود داشتید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. 

ریه ها برای عملکرد بهتر نیازمند هوای گرم و مرطوب هستند. زمانی که از طریق بینی نفس می کشید، هوا این فرصت را دارد تا قبل از رسیدن به ریه از طریق بینی تا حدی گرم شود.

نفس کشیدن از طریق بینی یا دهان در هوای سرد باعث تنگ شدن مسیر هوایی می شود. هوایی که در سرما تنفس می کنید، فاقد رطوبت لازم برای روان کردن لوله های برونش است. برخی علائم مربوط به این مشکل عبارتند از خشکی دهان، خس خس کردن، سرفه و تنگی نفس. 


ورزش کردن 

ورزش کردن تاثیرات بد هوای سرد را بر روی ریه ها تشدید می کند. زمانی که ورزش می کنید، برای رساندن اکسیژن به بدن خود بیشتر از طریق دهان نفس می کشید. نفس کشیدن از طریق دهان در هوای سرد ریه ها را در معرض خطر خشکی قرار می دهد. به همین دلیل ورزش کردن در سرما باعث بروز مشکلات ریوی می شود. برخی از این ورزش ها عبارتند از هاکی روی یخ، رقص روی یخ و اسکی بازی. 


پیامدها 
ریه

اگر مبتلا به یک بیماری تنفسی مانند آسم یا آمفیزم هستید، نشانه های آن در هوای سرد بدتر می شود. آسم باعث می شود لوله های برونش ملتهب و منقبض شوند. هوای سرد انقباض برونش را بدتر می کند. بنابراین علائم آسم و آمفیزم در ماه های زمستان بیش از پیش به چشم می آیند. اگر دچار بیماری های تنفسی هستید، بهتر است در ماه های سرد سال در محیطی بسته و در باشگاه ورزش کنید. 


پیشگیری از مشکلات ریوی در هوای سرد

می توانید اقداماتی انجام دهید تا اثرات زیانبار هوای سرد را بر روی ریه های خود کاهش دهید. زمانی که در هوای سرد بیرون از خانه هستید، بهتر است از بینی نفس بکشید. به این ترتیب هوا تا رسیدن به ریه فرصت گرم شدن دارد.

در هوای سرد از ماسک استفاده کنید. زمانی که به خانه می رسید سعی کنید هوای داخل خانه را مرطوب کنید. افراد مبتلا به آسم و آمفیزم در زمان سرد شدن هوا باید اقدامات بیشتری انجام دهند.

این افراد داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف کنند و در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنند. در صورت سفت شدن قفسه سینه، خس خس یا بروز مشکلات تنفسی زمان زیادی را در محیط باز صرف نگذرانند. 


بیشتر بدانید : مراقبت از کلیه ها در هوای سرد + علائم نارسایی کلیه

بیشتر بدانید : تضمین سلامت ریه با 7 قدم موثر

بیشتر بدانید : آیا بیماری انسداد مزمن ریه قابل درمان است؟ علت و درمان آن

بیشتر بدانید : علایم سرطان ریه که کمی عجیب به نظر می رسند


تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ