به این دلایل روبالشی خود را حتما بشویید
 همیشه لوازم خواب خود مثل روبالشی و ملحفه را بشویید تا مشکلاتی مانندآلرژی ،عفونت چشم و... برایتان پیش نیاید

اگر روبالشی خود را نشوییدچه اتفاقاتی ممکن است برایتان بی افتد؟

ما بیشتر عمر خود (نزدیک به یک سوم آن) را در خواب سپری می کنیم. و از آنجایی که ما در رختخواب می خوابیم چربی ها، سلول های مرده و آلودگی ها می تواند بر روی لوازم خواب ما باقی بمانند و به مرور انباشته شوند.

در ادامه می خواهیم ببینیم اگر لوازم خواب خود، از روبالشی تا ملحفه، روتشکی و غیره را نشوییم چه اتقاقی رخ می دهد.

 1- جوش زدن و تحریک پوست

اگر جوش زده اید احتمالاً روبالشی تان کثیف است. استفاده ی هر روزه از رختخواب خود می تواند باعث انباشت پوست مرده، چربی و باکتری ها و درنتیجه مسدود شدن منافذ پوست و زدن جوش شود. علاوه بر این ممکن است پوست تان قرمز شود که علت آن باکتری های همراه مایت های دمودکس است، حشرات میکروسکوپی که لابه‌لای لوازم خواب ما زندگی می کنند.

اگر احساس می کنید پوست تان سرحال نیست سعی کنید هر ۲ تا ۳ روز یک بار روبالشی خود را عوض کنید.

2- ایجاد حساسیت های ناشی از مایت های گرد و غبار

شب ها عطسه می کنید و چشم هایتان به خارش می افتد؟ شاید از آلرژی رنج می برید. برای آلرژی علل مختلفی وجود دارد، از گرده ی گیاهان و گرد و غبار گرفته تا مایت های گرد و غباری که در رختخواب شما زندگی می کنند. این مایت های گرد و غبار گرچه میکروسکوپی هستند اما ممکن است باعث مشکلات جدی مثل آلرژی و آسم شوند.

برای دوری از آن ها لوازم خواب خود را حتماً با آب داغ بشویید. برای جلوگیری از حساسیت ناشی از مایت های گرد و غبار حتی می توانید لوازم خواب خود را از جنسی انتخاب کنید که هوا را از خود عبور دهد و مناسب کسانی باشد که دچار آلرژی هستند.

3- ضررهای خوابیدن با حیوان خانگی خود

خوابیدن با حیوان خانگی خود شاید بامزه و خوشایند باشد، اما با خطراتی همراه است که باید از آن ها آگاه باشید. از آنجایی که بر روی بدن بعضی حیوانات خانگی کک وجود دارد، اول باید آن ها را از بین ببرید چون می توانند شما را دچار بیماری لایم کنند. موی بدن حیوانات خانگی هم مایت های گرد و غباری که در رختخواب شما زندگی می کنند را به خود جذب می کند.

اگر تصمیم دارید با دوست پشمالوی خود بخوابید حتماً به طور مرتب لوازم خواب خود را بشویید و همیشه سلامت و بهداشت حیوان خانگی تان را حفظ کنید.

4- خاریدن سر

گرما و رطوبت روبالشی ها می تواند محل بسیار مناسبی برای زندگی نوعی قارچ به نام درماتوفیت فراهم کند. این قارچ باعث ریزش تکه ای موهای سر و خارش می شود که به این مشکل کرم حلقوی پوست سر گفته می شود. گرچه این مشکل درمان سختی ندارد اما بهتر است از آن پیشگیری کنید. برای کاهش احتمال بروز این مشکل، حتماً بالش و روبالشی خود را بشویید.

5- عفونت چشم ها

اگر به مشکل قرمز شدن چشم ها دچار شده اید، یکی از مظنونین می تواند لوازم خواب تان باشد. علت این مسأله باکتری های موجود در لوازم خواب به ویژه روبالشی ها است. اگر شما و هر کس دیگری که با او در یک تخت می خوابید به تازگی دچار مشکل قرمز شدن چشم ها شده باشید، باید لوازم خواب خود را با آب داغ بشویید تا احتمال عفونت مجدد کاهش یابد.

بیشتر بدانید : ضد عفونی کردن بالش ها با سرکه، جوش شیرین و آب اکسیژنه

بیشتر بدانید : بدون بالشت خوابیدن برای بدن ضرر ندارد؟

بیشتر بدانید : ویژیگی های بالش مناسب برای خواب

بیشتر بدانید : سودمندی استفاده از تشک نرم برای مبتلایان به کمر درد

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:rooziato.com