با ورزش کردن به جنگ افسردگی بروید
با ورزش کردن به صورت منظم خطر بروز افسردگی و استرس را به میزان قابل توجهی می توانید کاهش دهید

با ورزش کردن از افسردگی در امان بمانید

امروزه فواید ورزش بر سلامت روان بر هیچ‌کس پوشیده نیست. به‌عنوان مثال، یک بررسی آنلاین که در آگوست 2019 در مجله «نورولوژی»، منتشر شد، نشان داد که ورزش می‌تواند به طور قابل توجهی علایم افسردگی و کیفیت زندگی را به عنوان یک درمان مکمل، بهبود بخشد. ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

پیشگیری از بروز افسردگی در آینده

نتایج یک مطالعه بزرگ در ژانویه 2018 در مجله آمریکایی روان پزشکی نشان داد که انجام فعالیت بدنی با هر شدتی حداقل به مدت یک ساعت در هفته می‌تواند از 12 درصد از موارد افسردگی در آینده جلوگیری کند. اگر برای فعال‌تر شدن به کمک نیاز دارید یا می‌خواهید فعالیت‌های جدیدی را امتحان کنید، شش  تمرین  وجود دارد که می‌تواند به کاهش علایم افسردگی شما  کمک کند.

دویدن

ملموس‌ترین مثال تمرینی که برخی مواد شیمیایی مغز را تحریک می‌کند، دویدن است. به نظر می‌رسد که این احساس سرخوشی به دلیل آزاد شدن اندورفین در مغز در پاسخ به فعالیت بدنی پایدار به وجود می‌آید.مدیر خدمات جامع مشاوره روان شناسی در شهر نیویورک می‌گوید: «اندورفین درک شما از درد را کاهش می‌دهد و احساس مثبتی را در بدن ایجاد می‌کند.» او ورزش‌های هوازی، شامل دویدن، شنا، پیاده‌روی، کلاس‌های ایروبیک، اسکی‌صحرایی و کیک بوکسینگ را برای شروع عالی می‌داند.

وزنه زدن

تمرینات قدرتی هم به تسکین علایم افسردگی کمک می‌کند. به طور مشابه، مروری بر مطالعات منتشر شده نشان می‌دهد که بزرگ سالانی که با وزنه ورزش می کنند نسبت به افرادی که هرگز با وزنه ورزش نمی‌کنند کمتر در معرض ابتلا به افسردگی هستند. صنم مدیر خدمات جامع مشاوره نیویورک می‌گوید: برای افرادی که افسردگی خفیف تا متوسط دارند، تمرین با وزنه می‌تواند تا حدودی موثر  باشد. وی ادامه می دهد: «زمانی که در حال تمرین با وزنه هستید، ذهن شما روی کار انجام شده متمرکز است و به چیز دیگری فکر نمی‌کند.»

یوگا

یوگا یا تمرین‌های ذهنی فعالیت دیگری است که می‌تواند علایم افسردگی را کاهش دهد، به‌ویژه زمانی که با درمان‌های معمولی مانند درمان شناختی رفتاری همراه شود.  مطالعه کوچکی که در سال 2017 در مجله بین المللی یوگا صورت گرفت نشان داد که انجام 60 دقیقه تمرین یوگا، دو بار در هفته در طول 12 هفته، سطح افسردگی و اضطراب را کاهش و عزت نفس را در میان زنان مسن افزایش می‌دهد.

ورزش تای‌چی

تای چی(تمرین های بدنی نرم و ساده که به طور معمول به هنگام صبح و به صورت گروهی انجام می شود)، هم یکی دیگر از سنت های شرقی است که ممکن است به کاهش افسردگی کمک کند. تمرین تای چی در یک محیط گروهی هم ممکن است در تسکین افسردگی نقش داشته باشد. یک کلاس گروهی می تواند احساس استقلال و ارتباط با دیگران را تقویت کند.

پیاده روی کردن منظم

 پیاده روی یک تمرین هوازی است که تقریبا برای همه مناسب است. تنها چیزی که لازم دارد یک جفت کفش راحت و مناسب است .

پریدن

برای پیدا کردن ورزش مورد علاقه خود مشکل دارید؟ یک راهکار ساده این است که بپرید. این یک راه سرگرم کننده و مفید برای بهبود سیستم قلبی عروقی بدون آسیب رساندن به مفاصل است.

 چگونه شروع کنیم؟

برای افراد مبتلا به افسردگی، شروع یک برنامه ورزشی ممکن است آسان نباشد زیرا افسردگی می‌تواند انرژی بدن را کاهش دهد یا بدن درد ایجاد کند، خواب را مختل کند و در نتیجه انگیزه کمتری برای ورزش ایجاد کند اما با شروع 5 دقیقه پیاده روی در روز یا هر نوع حرکتی مانند یوگا یا تای چی می‌توانید این تابو را هم بشکنید.

بیشتر بدانید : نشانه های جسمی افسردگی را بشناسید

بیشتر بدانید : ورزش مناسب برای دوران مختلف زندگی

بیشتر بدانید :  حمایت از فرد مبتلا به افسردگی با این راهکارها

بیشتر بدانید : تاثير ورزش بر سيستم قلب و عروق

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com