تصور می شود وزنه برداری یک ورزش مردانه است و برای خانم ها مفید نیست، اما در این مطلب ما این باور غلط را رد می کنیم و در مورد فواید وزنه برداری برای بدن خانم ها می گوییم

به این دلایل خانم ها هم باید وزنه برداری کنند

جسی بایرترینکر فیزیوتراپ از مرکز سلامت ورزش آرورا درباره وزنه برداری خانم ها می گوید: "این باور عمومی غلط وجود دارد که اگر زنان به ورزش وزنه برداری بپردازند از نظر جسمی، ظرافت زنانه خود را از دست می دهند  و تنومند به نظر می رسند."

بایرترینکر درباره این تصور غلط به دو نکته اشاره  می کند: اول این‌که  تقویت ماهیچه‌ها  هیچ ایرادی ندارد. دوم این‌که تحقیقات به‌طور عموم نشان داده است موضوع درباره زنان کاملا برعکس است. به عبارت دیگر وزنه برداری زنان باعث می شود 

ماهیچه های آن‌ها حالت باریک به خود بگیرند، بدون این‌که حجم زیادی پیدا کنند. موارد زیر نکاتی است که بهتر است خانم ها درباره ورزش وزنه برداری بدانند.

بیشتر بدانید : ورزش های رزمی برای دختر خانم ها مناسب است یا نه؟

بیشتر بدانید : حرکات ورزشی که خانم ها نباید انجام دهند

بیشتر بدانید : ورزش مناسب برای زنان بالای 50 سال

تقویت عضلات باعث می شود لاغرتر به نظر برسید

اگر نگران هستید که تقویت عضلات باعث شود تنومند به نظر برسید، در اشتباه هستید. بدن زنان فقط کسری از هورمون تستوسترونی را که در بدن مردان تولید می شود تولید می کند. این هورمون یکی از هورمون های مسئول حجیم شدن عضلات است. 

اگر ورزش وزنه برداری را به صورت حرفه ای دنبال نکنید، احتمال این‌که پرداختن به این ورزش باعث شود لاغرتر به نظر برسید زیاد است. وزنه برداری به شما کمک می کند در تمام طول روز چربی بیشتری بسوزانید.

بایرترینکر توضیح می دهد: "هر چقدر ماهیچه بیشتری داشته باشید،  روزانه چربی و کالری بیشتری می سوزانید. این افزایش چربی سوزی به ویژه درباره چربی های احشایی خطرناک که در ناحیه شکم تجمع پیدا می کنند صادق است. هرچند سطح پایین تستوسترون در زنان مانع از افزایش زیاد حجم ماهیچه ها می شود، اما درهر صورت، عضله سازی در بدن صورت می گیرد و باعث می شود روزانه  کالری بیشتری سوزانده شود."

بیشتر بدانید : 10 تمرین برای تقویت عضلات و مفاصل

استخوان های قوی‌تری خواهید داشت

بلند کردن وزنه باعث می شود استخوان های شما برای ایجاد مقاومت در مقابل تحمل وزن، متراکم تر شوند. اگر تازه وارد ورزش وزنه برداری شده اید به خاطر داشته باشید که برای افزایش تراکم استخوان ها زمان لازم است.

بیشتر بدانید : برای تقویت استخوان ها چه بخوریم و چه نخوریم؟

بلند کردن وزنه برای قلبتان مفید است

تمرینات هوازی تنها ورزش هایی نیستند که قلب شما را تقویت می کنند بلکه ورزش وزنه برداری هم می تواند به همان اندازه برای قلب شما مفید باشد. بایرترینکر می گوید: "وقتی شما دست کم دو بار در هفته یک گروه عضلانی را تمرین می دهید درواقع  کمک زیادی به قلبتان می کنید."

انرژی بیشتر و استرس کمتری خواهید داشت

وزنه برداری مانند هر تمرین ورزشی دیگری، باعث آزاد شدن اندورفین ها (مواد شیمیایی آزاد شده توسط بدن برای تسکین استرس و درد) می شود. مشخص شده است، افراد مبتلا به افسردگی که وزنه برداری می کنند، معمولا علایم کمتری از این بیماری را نشان می دهند.

بیشتر بدانید : عضله سازی بعد از ورزش با این خوراکی ها

بیشتر بدانید : عضله سازی و ریکاوری سریع تر بعد از ورزش با این خوراکی ها

بیشتر بدانید : اشتباهات بدنسازی که مانع از عضله سازی می شود

بیشتر بدانید : نکات اصلی که در رژیم غذایی عضله سازی باید رعایت کنید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com

 
 
 

 
X