نوزادان زیادی مبتلا به زردی هستند برای همین بهتر است بدانید که با چه اقدامات ناخواسته ای ممکن است زردی نوزاد را بدتر کنید

 اقداماتی که باعث بدتر شدن زردی نوزاد می شود

زردی در نوزادان به دلیل میزان بالایی از بیلی روبین ایجاد می شود. این بیماری، سبب ایجاد رنگدانه زرد در پوست و سفیدی چشم می شود. زردی در برخی نوزادان طی چند روز از بین می رود اما در برخی دیگر که میزان بیلی روبین در بدن شان بیش از حد است ، نیاز به درمان دارد.بنابراین مادران باید به نکات زیر توجه داشته باشند تا مشکلی برای نوزادشان پیش نیاید.

 چه زمانی زردی خطرناک است؟

زردی بیمارگونه نوزادان در روز اول یا دوم تولد قابل تشخیص است.

 برخی از این نوزادان که در روز دوم و سوم زرد می شوند، خودبه خود درمان می شوند و احتیاج به داروی خاصی ندارند اما برخی دیگر نیاز به درمان دارند و در صورت درمان نشدن دچار مشکلات مغزی خواهند شد.خطرناک بودن زردی در نوزاد بستگی به سن، وزن، نارس یا به موقع دنیا آمدن او دارد. اگر میزان بیلی روبین نوزاد بین 17 تا 20 باشد، احتمال رسوب در مغز وجود دارد در نتیجه این میزان بیلی روبین خطرناک است زیرا با رسوب بیلی روبین، نوزاد دچار عقب ماندگی ذهنی می شود.

 اقداماتی که زردی نوزاد را تشدید می کند

  گرم نگه داشتن نوزاد

اگر محیط نوزاد تازه متولدشده را بیش از حد گرم نگه دارید و لباس های زیادی به او بپوشانید ، بیماری زردی نوزاد تشدید می شود.

  مصرف ادویه

استفاده از ادویه و به خصوص ادویه تند مانند فلفل، سبب التهاب یا تخریب سلول های کبدی می شود زیرا طبع صفرا گرم و خشک است و نوزاد نمی تواند این طبع را تحمل کند. در صورت مصرف ادویه توسط مادر شیرده ، این ماده درشیرش ترشح می شود و پوست نوزاد به زردی می گراید.

  خوردن سیر و پیاز خام

اگر مادر پیاز و سیر به شکل خام مصرف کند ، سبب بروز زردی می شود اما اگر سیر و پیاز به شکل پخته مصرف شود ، مشکلی ایجاد نمی کند.

   مصرف غذاهای دیر هضم

مصرف غذاهای دیر هضم مانند کله پاچه و بادمجان موجب بروز زردی در نوزاد  می شود.

بیشتر بدانید : زردی نوزاد خطرناک است؟

بیشتر بدانید : آغوز چیست؟ آیا آغوز خطرناک است و باعث زردی نوزاد می شود؟

بیشتر بدانید : تشخیص زردی نوزاد در 10 دقیقه با نانو حسگرهای جدید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com

 
 

 
X