علت خارش و سوزش واژن و روش های درمانی
 سوزش و خارش واژن مشکلی است که اغلب زنان در طول زندگی خود تجربه می کنند و می تواند دلایل متعددی داشته باشد.

دلایل خارش و سوزش واژن در زنان

دکتر آلیسا دوک در گفتگو با دیلی میل، به طور خلاصه به بیان چهار دلیل متداول سوزش و خارش واژن و راهکار درمانی آنها پرداخته است.

این متخصص زنان بیان می کند که خارش و سوزش واژن مسئله ای است که تقریبا بیشتر زنان در طول زندگی خود، آن را تجربه کرده اند. ایجاد چنین ناراحتی هایی در واژن اغلب می تواند با اعمال تغییراتی ساده و اندک در شیوه زندگی مانند عدم استفاده از حوله های بهداشتی معطر برای خشک کردن اندام تناسلی و دوش گرفتن پس از تمرینات ورزشی، آسانتر شده و یا درمان شود.

گاهی ممکن است این خارش داخلی و ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی درون واژن باشد که باید با مصرف قرص های ضد میکروبی و پمادهای داخل واژن توسط اپلیکاتور، درمان شود اما در برخی مواقع به دلیل اگزما و تحریکات پوستی در پوست بیرونی اندام تناسلی و اطراف ان ایجاد شود که باید با کرم و لوسیون های تجویز شده با مصرف موضعی درمان شود
. اما در هر دو صورت درمان باید با مشورت پزشک و داروهای تجویز شده توسط او انجام گیرد.

اگر سوزش واژن به مدت طولانی ادامه یابد و یا آنچنان شود که در روال زندگی عادی فرد اختلال ایجاد کرده و ناراحتی بسیاری ایجاد کند، برای درمان آن باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.


چهار دلیل متداول ایجاد سوزش واژن عبارتند از:

علت خارش و سوزش واژن: عفونت 

احساس سوزش در واژن معمولا به دلیل وجود عفونت های مخمری از قبیل انواع قارچ ها و باکتری های میکروبی در واژن ایجاد می شود. قارچها علاوه بر ایجاد سوزش و خارش باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ و بی بو از واژن شده و ممکن است هنگام انجام رابطه جنسی و یا دفع ادرار درد و سوزش زیادی ایجاد کنند. اما باکتری ها برخلاف قارچها، سبب ایجاد ترشحات چرکی بدبو با بویی شبیه ماهی، آبکی و خاکستری رنگ می شوند. در صورت مشاهده چنین عوارضی قبل از استفاده از درمان های دارویی باید حتما به پزشک مراجعه کرد زیرا خود درمانی در چنین مواقعی سبب شدت علائم و بدتر شدن بیماری خواهد شد.

عفونت هایی مانند کلامیدیا و سوزاک که از طریق رابطه جنسی سرایت می شوند و اغلب نیز بدون علائم هستند، گاهی سبب ایجاد خارش و سوزش در اندام تناسلی خواهند شد که باید حتما تحت درمان دارویی قرار گیرند.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : همه چیز درباره عفونت مخمری ناحیه واژینال

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : 5 چیزی که ترشحات واژنی خبر از آن می دهد

اگر می خواهید بیشتر بدانید : لطفا از بیماری های مقاربتی بترسید!

 

علت خارش و سوزش واژن: تحریکات و تورم خارجی

علت خارش و سوزش واژن و روش های درمانی

 دوش نگرفتن پس ار تمرینات ورزشی و یاعدم تعویض لباس ورزشی و لباس زیر آکنده از عرق به مدت زیاد، اغلب از عوامل اصلی تحریکات خارجی اندامهای تناسلی خانمها هستند و بانوان هرگز نباید پس از تمرینات ورزشی و تعریق بسیار، استفاده از پاک کننده ها، خشک کننده ها و یا اسپری های تمییز کننده واژن را جایگزین دوش گرفتن کنند، زیرا استفاده از این مواد محیط اسیدی واژن(پ.هاش واژن) را تغییر داده و سبب ایجاد سوزش در آن خواهد شد.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : هرگز با واژن تان این کارها را انجام ندهید | روش شستشوی واژن

اگر می خواهید بیشتر بدانید : عفونت واژینال و اشتباه خانم ها 


علت خارش و سوزش واژن: تغییرات هورمونی 

تغییرات هورمونی علاوه بر ایجاد خارش سبب خشکی واژن و احساس سوزش خواهد شد. اگرچه سوزش واژن اکثرا به دلیل عواملی چون بارداری، یائسگی، عادت ماهیانه و مصرف قرصهای هورمونی ضد بارداری ایجاد می شود اما برخی افراد به دلیل خشکی واژن و کمبود ترشحات باکتریایی مفید آن، مستعد ایجاد سوزش و خارش در اندام تناسلی خود هستند. دلیل دیگر آن نیز ابتلا به ولوودینیا vulvodynia، نوعی سندروم واژن با دردی مزمن است که ابتلای به آن دلیل واضحی نداشته و هنوز تشخیص داده نشده است.

در همه نمونه های ذکر شده باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و تحت درمان های دارویی قرار گرفت.

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : آیا خشکی واژن با لیزر رفع می شود؟

اگر می خواهید بیشتر بدانید : درمان خشکی واژن بوسیله طب سنتی

 

علت خارش و سوزشواژن: بیماری های پوستی

 سوزش واژن ممکن است مربوط به تحریکات پوستی ناحیه خارجی آن باشد، اما به دلیل نزدیکی به واژن به صورت خارش و تحریکات ناحیه داخلی واژن به نظر آید. اگزما و یا پسوریاسیسPsoriasis می تواند سبب تحریک پوست و ایجاد خارش در آن شده و خاراندن پوست باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شود که برای درمان باید به متخصص زنان و یا متخصص پوست مراجعه کرد.


بیشتر بدانید : لابیا چیست؟ خانم ها چه باورهای اشتباهی درمورد لابیا دارند؟

 اگر می خواهید بیشتر بدانید : همه چیز درباره بیماری پسوریازیس

اگر می خواهید بیشتر بدانید : این بیماری های پوستی می توانند ناحیه تناسلی زنان را درگیر کنند! 

اگر می خواهید بیشتر بدانید : اگزما| عوارض جدی اگزما که بیش از مشکلات پوستی است!  گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: salamatonline.ir