حاملگی پرخطر چه علائمی دارد؟
 حاملگی عمری مهم است که در صورت عادی به تعویق انداختن آن درست نمی باشد اما اگر بعضی عوامل حاملگی پر خطر را دارید بهتر است که ابتدا مشکلات را رفع و سپس اقدام به حاملگی کنید  

عوامل حاملگی پرخطر

اگرچه پزشکان با به تأخیرانداختن بارداری موافق نیستند اما گاهی شرایطی پیش می‌آید که باید اقدام به بارداری را به تعویق انداخت تا شرایط بهتری مهیا شود.از جمله :

  سن نامناسب

یکی از عوامل مهم در باروری، سن است. بهترین سنین برای بارداری خانم‌ها حدود۲۳ سالگی و حداکثر تا ۳۵ سالگی است. اولین بارداری بهتر است حدود۲۴-۲۳ سالگی و حداکثر تا ۳۰ سالگی باشد اما بارداری‌های بعدی می‌تواند در ۳۵ یا ۳۶ سالگی هم اتفاق بیفتد.

  وزن غیرطبیعی

خانم‌ها باید به تغذیه و وزن خود قبل از بارداری توجه داشته باشند. شاخص توده بدنی خانم‌ها (وزن بر حسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد بر حسب متر) بهتر است در حد طبیعی (تقریباً بین ۱۸ تا ۲۵) باشد. خانم‌هایی که خیلی لاغر و ضعیف هستند و خانم‌هایی که اضافه‌وزن زیاد دارند، بهتر است تا رسیدن به وزن طبیعی، بارداری را به تأخیر بیندازند.

  اختلالات اعصاب و روان

اگر یکی از دو طرف از نظر اعصاب و روان دچار مشکل است یا روابط بین همسران نوسان زیادی دارد، بهتراست قبل از اقدام به بارداری، این بیماری‌ها درمان و مشکلات فرد حل شوند و زوج در شرایط مناسب، بدون استرس و اضطراب، برای فرزند دار شدن اقدام کنند.

  بیماری‌های جسمی

قبل از اقدام به بارداری، به خصوص برای خانم‌هایی که عادت ماهیانه نامنظم دارند یا سنشان بالاست، لازم است آزمایش‌هایی انجام شود و مسائلی مثل ابتلا به برخی عفونت‌ها یا اختلال‌های غده تیروئید و وضعیت تخمدان بررسی و درمان شود.

  بارداری های پرخطر

 خانم‌های بالای ۴۰ سال و زیر ۱۸ سال.

  افرادی که مشکلات زناشویی شدید دارند.

  همسرانی که هر دو تالاسمی مینور دارند.

  زنان معتاد، پیش از ترک اعتیاد.

  خانم‌هایی که به دیابت مبتلا هستند و قندخونشان تحت کنترل نیست.

  خانم‌هایی که واکسن سرخک و سرخجه زده‌اند حداقل تا سه ماه بعد از واکسیناسیون نباید باردار شوند.

  خانم‌های خیلی چاق یا خیلی لاغر

  خانم‌هایی که برای درمان جوش‌های صورت از داروی «ایزوترتینویین» یا «آکوتان» استفاده کرده‌اند، نباید تا سه ماه بعد از قطع مصرف آن باردار شوند.

  خانم‌های مبتلا به پسوریازیس یا برخی بدخیمی‌های پوستی که از دارویی مانند «نئوتیگازون» یا «تیگازون» استفاده کرده‌اند، نباید تا ۳-۲ سال پس از قطع مصرف این دارو باردار شوند.

  خانم‌هایی که به هر علتی تحت درمان رادیواکتیو قرار گرفته‌اند، بهتر است تا یک سال از بچه‌دار شدن خودداری کنند.

بیشتر بدانید : در ماه دوم بارداری حواستان به این موارد باشد

بیشتر بدانید : پیشگیری از بارداری بصورت اضطراری

بیشتر بدانید : خوردن این غذاها در دوران بارداری ممنوع!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com