ویتامین های ضروری برای سلامت و زیبایی ناخن ها
ناخن ها نیز مانند سایر بخش های بدن برای سالم و زیبا ماندن به ویتامین هایی نیاز دارند که در ادامه به ویتامین های ضروری برای ناخن ها اشاره می شود

 ناخن ها برای سالم ماندن به چه ویتامین هایی نیاز دارند؟

اگر روی ناخن‌هایتان برآمدگی، فرورفتگی یا رنگ غیرطبیعی مشاهده کردید، لازم است که ترکیبات بیشتری از ویتامین ‌های ضروری و مکمل‌ ها را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. در ادامه به برخی ویتامین ها که برای سلامت ناخن ها ضروری هستند، اشاره می کنیم.


ویتامین B

کمبود این ویتامین سبب نازک شدن و شکستگی ناخن‌ ها می شود و کمبود اسید فولیک نیز که از گروه ویتامین‌های B است می ‌تواند سلامت ناخن‌ها را تهدید کند.


بیوتین

بیوتین نیز در واقع از خانواده ویتامین‌ های B و یک ویتامین محلول در آب است یعنی نمی ‌توانید آن را در بدن ذخیره کنید. این ویتامین کراتین تولید می‌ کند که برای رشد ناخن ‌ها لازم است.


ویتامین A
ناخن ها

,ویتامین A برای سلامت دندان ‌ها، قشر مخاطی و پوست ضروری است. کمبود این ویتامین که به علت ایجاد مشکلاتی در جذب پروتئین، رشد ناخن‌ ها را نیز کند می ‌کند، ممکن است سبب خشکی و شکنندگی ناخن‌ ها یا بروز ناخنک شود.


کلسیم

زمانی که یک مکمل کلسیم را انتخاب می ‌کنید، حتما مکملی را که حاوی منیزیم و ماده معدنی بورون است استفاده کنید. اگر ناخن ‌های سست، شکننده و خشکی دارید، اضافه کردن مقدار بیشتری کلسیم می ‌تواند در رشد ناخن‌ ها موثر باشد. رژیم غذایی مناسب برای افزودن کلسیم، استفاده از محصولات لبنی است که دارای میزان بالای کلسیم هستند.


ویتامین C

این ویتامین برای افزایش سلامت عمومی و استحکام بخشی به ناخن ‌های سست و بدشکل هم موثر است. کمبود ویتامین ث ممکن است باعث نازک شدن و شکنندگی ناخن‌ ها و منجر به ناخنک ‌شود.


روی یا زینک
ناخن ها

زینک به ترمیم بافت‌ ها، التیام زخم ‌ها و تولید هورمون ‌ها کمک می ‌کند. همچنین می‌توانید با مصرف لوبیا قرمز، مرغ، برنج و پنیر زینک بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید.


ویتامین E

این ویتامین نه تنها خواص آنتی ‌اکسیدانی بالایی دارد بلکه به دلیل کمک به بهبود گردش خون در تقویت و رشد ناخن ‌ها موثر است.


بیشتر بدانید : 8 واقعیت که ناخن ها در مورد سلامت شما بیان می کنند

بیشتر بدانید : 8 شکل و ظاهر غیر متعارف ناخن ها

بیشتر بدانید : مو و ناخن ها با این عادت های بد آسیب می بینند

بیشتر بدانید : برای رشد سریع ناخن ها چه باید کرد

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : avayesalamati.com