دانشمندانی که می‌خواهند منشا ذهن انسان را درک کنند، شاید بهتر باشد حداقل برای بخشی از پاسخ خود به زنبور عسل و نه به میمون‌ها نگاه کنند،....


روشی برای درک منشأ ذهن انسان
 
دانشمندانی که می‌خواهند منشا ذهن انسان را درک کنند، شاید بهتر باشد حداقل برای بخشی از پاسخ خود به زنبور عسل و نه به میمون‌ها نگاه کنند، این نتیجه‌گیری یک باستان شناس دانشگاه کلرادو در بولدر است. جان هوفکر، پژوهشیار دانشگاه کلرادو در بولدر، گفت: سنگواره‌ها و مستندات فراوانی درباره تکامل ذهن انسان وجود دارد، از جمله درباره توان ویژه او برای خلق بالقوه بی نهایت گونه‌های اندیشه که در شکل جمله‌ها، هنر و فن‌آوری پدیدار می‌شود.

وی توان در حال تحول ذهن را به تشکیل آنچه که آن را «ابرمغز» یا «مغز دسته جمعی» می‌خواند، نسبت می‌دهد و می‌گوید این واقعه در آفریقا و نه دیرتر از 75 هزار سال پیش رخ داد. هوفکر که یک باستان شناس سرشناس بین‌المللی است و در مکان‌های باستانی در اروپا و قطب شمال پژوهش کرده است، خاطرنشان می‌كند که شکل گیری ابرمغز پیامدی ناشی از قابلیت نادر انسان‌ها در به مشارکت گذاشتن افکار پیچیده میان مغزهای منفرد بود.

در میان دیگر مخلوقات روی زمین، زنبور عسل ممکن است بهترین نمونه از موجودات زنده‌ای باشد که توانسته در تبادل اطلاعات پیچیده از مغزی به مغز دیگر، از جمله تبادل نقشه مکان‌های غذایی و اطلاعات مربوط به مکان‌های بالقوه برای لانه سازی، با استفاده از «رقص فرفره‌ای» پیچیده خود مهارت به دست آورد. به گفته هوفکر، از پژوهشگران موسسه پژوهش‌های قطب شمال و آلپ، روشن است که انسان‌ها ابزارهای ارتباطی وسیعتری را برای ابراز اندیشه‌های خود متحول کردند که مهم‌ترین آنها زبان است.مغز انسان‌های منفرد در گروه‌های اجتماعی به عنوان جزئی ترکیبی از یک نوع شبکه عصب زیستی شده و ذهن را متولد می‌کند.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : tehrooz .com

مطالب پیشنهادی :
غذای مغز و درمان بیخوابی
صبحانه ای برای تقویت مغز
رفتارهای مخرب مغز
برای تقویت مغز چه بخوریم؟
8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه میدارد