در زبان یونانی اسپیلیلیو یعنی غار و برخی واژه اسپلیلیوتراپی را به معنی غاردرمانی می‌دانند. انسان از دوران باستان از آثار غارها بر سلامتی خود آگاه بوده است.
در زبان یونانی اسپیلیلیو یعنی غار و برخی واژه اسپلیلیوتراپی را به معنی غاردرمانی می دانند .

انسان از دوران باستان از آثار غارها بر سلامتی خود آگاه بوده است .

در زمان جنگها ، مردم برای در امان ماندن از گزند دشمنان در غارها و معادن نمك ، برای هفته ها  پنهان می شدند .

پس از اینكه مجبور بودند مدتها در غارها زندگی كنند فهمید كه علایم برخی از موارد سرفه ها ، گرفتگی بینی و سایر بیماریهای تنفسی در فضای غارها بهبود می یابند .

هنگامی كه انسانها در مورد این پدیده كنجكاو شدند ، اسپلیلیوتراپی شكل گرفت .

از این روش در مشرق زمین و اروپای مركزی برای سالها استفاده می شده است .

 با افزایش آلودگی هوا و آب در قرن اخیر ، بیماریهای پوستی ، راشهای پوستی و تنفسی مانند آلرژی ، آسم ، مشكلات تنفسی نیز افزایش یافت .

علم پزشكی با داروها با این بیماریها مبارزه می كند اما برخی اوقات فقط علایم بیماری به ظاهر فروكش می كند و عوارض داروهای استفاده شده ، بیشتر از اثربخشی آنها است .

اسپلیلیوتراپی ، راه درمانی طبیعی برای برخی از بیماریها است و شامل گذراندن وقت در زمانهای كنترل شده در درون غارهای نمك و استفاده از یونهای منفی منتشر شده از نمكها است .

( البته نظریه یون منفی اخیرا شكل گرفته و طرفداران این نظریه روز به روز بیشتر می شوند ، با این حال برخی معتقدند كه آثار درمانی خاص هوای غارها را می توان ناشی از درصد بیشتر

گاز های دی اكسید كربن و برخی دیگر از گازها در هوای غارها نسبت به هوای آزاد دانست ) .

ذرات بسیار ریز نمك به فضای آلوئولها ( كیسه های هوایی ) ، برونش ها ( راههای هوایی ) و برونشیولها دست پیدا می كنند و مسیر راههای هوایی فوقانی و تحتانی را تمیز می كنند .

نمكهای استنشاق شده در غارها ، مخاط مجاری تنفسی را فعال می كند ، باكتری ها را می كشد و باعث كاهش التهابها می شود ، این كارها در مجموع باعث باز شدن راههای هوایی می شود .

 ( برخی از بیماریهای تنفسی مانند آسم ؛ باعث ایجار تنگی یا گرفتگی در راههای هوایی می شود و با باز شدن این راهها ، علایم این بیماریها بهبود می یابند )

البته منظور از نمك ، نمك طعام نیست بلكه سایر نمكهای معدنی است .

مركز اسپلیلیوتراپی در كوههای هیمالیا از 250 میلیون سال پیش ساخته شده است ، غارهایی دارای مفیدترین انواع نمكها برای انسان كه ازخشك شدن اقیانوسهای اولیه ، شكل گرفته است.

اسپلیلیوتراپی به تنهایی یا همراه با سایر درمانها می تواند برای بهبود یا كاهش علایم آسم و یا كاهش نیاز این بیماران به داروهای بتا آگونیست بكار رود .

تحقیقات نشان داده است كه این روش در درمان یا بهبود علایم بسیاری از بیماران موثر بوده است .

زمانی كه طوفان می شود و باران و رعد و برق ایجاد می شود ، هوا ، پر از اكسیژن و یونهای منفی می شود و در اصل این یونهای منفی هستند كه هنگامی كه پس از یك طوفان از منزل بیرون می رویم ، احساس آرامش را در ما ایجاد می كنند .

هوای موجود در برخی از غارها نیز درست همان خواص هوای پس از طوفان را دارد .

اسپلیلیوتراپی در درمان این بیماریها به كار می رود :

آسم ، آلرژی ها ، برونشیت مزمن ، سرفه ، سرماخوردگی و آنفولانزا ، سینوزیت ، فارنژیت ، عفونت های تنفسی ، پسوریازیس ، اختلالات هوشیاری ، میگرن ، افسردگی و اضطراب .

البته در این روش از تمام انواع غارها استفاده نمی شود بلكه از غارهایی استفاده می شود كه در آنها برخی از تركیبات معدنی خاص وجود دارد .

درمان در روش اسپلیلیوتراپی شامل قرار گرفتن در معرض هوای غارهای نمك برای یك ساعت در روز و در طول یك ماه است .

البته نیازی نیست برای این كار به هیمالیا سفر كنید !

اخیرا دستگاههایی ساخته شده اند كه توانایی تولید یونهای منفی را در فضای منزل یا اتاق شما دارند .
 
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ ـ دكتر حامد تركمان
اختصاصی سیمرغ    www.seemorgh.com/health
 
شیاتسو
ایمان و درمان بیماریها
رنگ درمانی‌
رایحه درمانی (1)