ریكی (Rei-Ki) یك روش طبیعی برای دستیابی به آگاهی و آرامش و نیز یک تكنیك درمانی می‌باشد كه در آن انرژی شفابخش از طریق...
 
ریكی (Rei-Ki) یك روش طبیعی برای دستیابی به آگاهی و آرامش و نیز یک تكنیك درمانی می‌باشد كه در آن انرژی شفابخش از طریق دستها به بدن و حوزه انرژی خود فرد و یا به شخصی كه دریافت کننده معالجه می‌باشد هدایت می‌شود. ریكی از نظر احساسی و معنوی در بدن تعادل ایجاد می‌كند و این قابلیت موجب می‌شود كه بدن به صورت طبیعی بتواند خود را درمان كند.

نام ریكی در اصل ژاپنی می‌باشد و مشتق از دو كلمه ری (Rei) به معنی آگاهی و انرژی كیهانی و كی (Ki) به معنی آگاهی و انرژی فردی است. كی در واقع همان انرژی حیاتی و معادل چی (Chi) در پزشكی سنتی چین یا پرانا در طب سنتی هند (آیورودا) است. كسانی كه از ریكی استفاده می‌كنند می‌پندارند كه این انرژی، بطور آگاهانه بر تمام سطوح زندگی تاثیر می‌گذارد و بدین ترتیب، جنبه‌ای کل نگر دارد.
 
تاریخچه ریکی چیست؟
خاستگاه و سرچشمه ریكی هنوز كاملا مشخص نیست ولی اینگونه استنباط می‌شود كه از تجارب درمانی مربوط به راهبان قدیمی در تبت سرچشمه گرفته است. ریكی در سالهای اولیه قرن بیستم در ژاپن توسط استاد میكائو اسوئی - ادیب روحانی و مدرسی كه علم شفا را درژاپن و تبت آموخته بود- معرفی شد.

درمان ریكی به عنوان سبک اسویی نامیده شد و بسط و گسترش پیدا كرد و امروزه به وسیله جمع كثیری به عنوان پایه و اساس معالجات انرژی در نظر گرفته شده است. سیستم اسویی در سال 1930 توسط خانم هاوایو تاكاتا ( ژاپنی – آمریكایی) كه استادی ریكی را از یکی از شاگردان استاد اسویی به نام دکتر هایاشی دریافت كرده بود به هاوایی برده شد. پس از تدریس ریكی برای چند سال او این شیوه دستیابی به تعادل را را در سال 1970 در قاره آمریكا گسترش داد.
 
یک جلسه درمانی ریکی به چه صورت است؟
طرفداران ریكی بر این عقیده‌اند كه وقتی " كی " شخصی مسدود می‌گردد، بیماری می‌تواند پیشرفت كند. هنگامی که شخص ریكی دهنده دستان خود را به آرامی بر روی بدن شخص یا بافاصله از بدن او قرار می‌دهد، كمك می‌كند تا انسدادهای انرژی حیاتی برطرف شده و به انرژی شفابخش اجازه داده شود تا آزادانه در بدن شخص حركت كند. تعدادی از محققین معتقدند كه این حالت عمیق آرامش و تمدد اعصاب در حین و بعد از جلسه ریكی مربوط به رهاسازی آندروفینها (واسطه شیمیائی طبیعی ضد درد) در بدن می‌باشد. 

كسانی كه تحت معالجه با ریكی قرار گرفته‌اند، اظهار می‌دارند كه ریكی ذهن را پاک و شفاف و حواس مربوط به آگاهی را قدرتمندتر می‌كند. همچنین با كمك كردن به افراد برای آزاد سازی احساسات محصور شده باعث آزادسازی استرسی می‌شود که خود موجب بیماری بوده است. 
 
دریافت ریكی موجب حسی لطیف و آرامش‌بخش می‌شود (بسیاری از افراد حتی در زمان دریافت ریکی به خواب می‌روند). از آنجا که ریکی در اصل یك رویکرد تعادل‌بخشی معنوی است، شاید پیش از آغاز جلسه، شخص ارائه دهنده ریکی ترجیح دهد كه مدتی را در سكوت و مدیتیشن بگذراند و در مورد این جریان سیال كیهانی كه به سمت فرد انتقال می‌یابد تفكر كند.  فرایند ایجاد تعادل و آرامش، به صورت دو طرفه هم برای ارائه دهنده ریكی و هم برای گیرنده ریكی قابل لمس است و معالجه‌گر اغلب بعد از جلسه احساس شارژ شدن و همچنین شادابی در خود دارد.
 
معمولا در خلال انجام ریكی لباس كامل می‌پوشید و در یك اتاق راحت و گرم بر روی صندلی یا تخت ماساژ قرار می‌گیرید. شاید شخص درمانگر در ابتدا با حركت دست در فاصله چند سانتی متری، بدن شما را اسكن كند تا از محل دقیق نقاط انسداد انرژی آگاه شود. یك درمانگر خوب كسی است كه به آسانی با احساس دستهایش (احساس گرما یا ضربان) در هنگام قرار گرفتن در محل‌های انسداد، آنها را تشخیص دهد. هر نقطه‌ای كه در آن انسداد انرژی باشد محل تمركز درمان می‌باشد.
 
     
 
خواه انسداد انرژی موجود باشد یا نباشد، درمانگر به آهستگی و با اسلوبی خاص با نگاه داشتن دست بر روی نقاط مختلف بدن شامل سر و گردن، گلو، قفسه سینه ،شكم ، پاها و پشت تنه كار درمان را آغاز می‌كند. این لمس ملایم و یا نگهداشتن دست با فاصله از بدن بیمار در هر نقطه از 3 تا 5 دقیقه (برای نقاط دارای اشكال حتی گاهی تا 20 دقیقه) تا مادامیكه انرژی جاری است نگهداشته می‌شود.
 
ریكی نباید به عنوان یک روش جایگزین طب رایج استفاده شود. به هر صورت تعداد زیادی از درمانگران و بیماران این معالجه را یك درمان الحاقی موثر برای رهایی ازدرد و بیماریهای مزمن یافته‌اند. یك مطالعه مختصر نشان داده است كه ریكی یك درمان کمکی موثر برای كاهش درد با تاثیری مشابه با مواد تسكین دهنده درد شبه مخدر می‌باشد.

به علت اینكه درمان بدون لمس  هم در ریكی انجام می‌شود، در مواردی كه لمس بدن بیمار ممكن است دردآور باشد (مانند سوختگی‌های شدید یا مرحله بهبود بعد از جراحی ) یا بنا به ملاحظات شرعی از تماس دست با بدن فرد دریافت کننده ریکی باید پرهیز شود، ریكی می‌تواند بسیار كمك كننده باشد.

با پاکسازی محل‌های دچار انسداد و كمك به اینكه شخص احساس كند كه قویتر، پر انرژی‌تر و آرامتر شده است می‌توانیم شخص را از فشارهای عصبی و دیگر مشكلات روانی رها كنیم. همچنین مشخص شده كه برای كاهش فشار روانی بیمارانی كه در حال معالجه بیماریهای سرطان و ایدز هستند، بسیار موثر می‌باشد. 

آموزش ریکی شامل چه مراحلی است؟
بطور معمول آموزش در ریكی شامل سه مرحله می‌باشد. شما می‌توانید از مرحله یك تامراحل بعدی با توجه به رشد درونی خودتان ترقی داشته باشید.
 
مرحله اول ریكی معمولا دریك سمینار در دو روز آخر هفته برگزار می‌شود كه در آن تاریخچه ریكی تدریس می‌شود و همسویی با انرژی شفابخش نیز صورت می‌گیرد. این مرحله شامل دریافت چهار همسویی از طرف استاد ریكی می‌باشد (این همسویی ارتعاش کارآموزان را تنظیم می‌كند و بنابراین انرژی بیشتری می‌تواند در بدن جریان پیدا كند). شرکت‌کنندگان در این دوره آموزشی همچنین در مورد وضعیتهای دست در تمام قسمتهای بدن درسهایی را فرا می‌گیرند. بعد از دریافت اولین مرحله آموزش، فرد قادر خواهد بود تا پس از طی یک دوره 21 روزه پاکسازی ذهن و جسم، به خود، بستگان و دوستانش ریكی بدهد.
 
كلاس مرحله دوم ریكی نیز یک روز طول می‌كشد و برای افرادی كه حداقل  21 روز تا بطور ایده آل دو ماه از كلاس مرحله اول آنها گذشته است و به تاثیر ریکی در رشد و تحول خود و اطرافیان ایمان آورده و مشتاق ادامه راه می‌باشند، قابل استفاده خواهد بود. در این مرحله، کارآموزان با فراگیری "نمادهای ریکی" یاد می‌گیرند كه چگونه میزان انرژی دستان خود را به یکباره چندین برابر نمایند، عمق تاثیر ریکی را افزایش دهند، به پاکسازی روانی و انرژتیک مکانهای کار و زندگی اقدام کنند، به مكانهای دور  برای فامیل و دوستان و بیماران انرژی شفابخش را ارسال نمایند (شفا از راه دور). آنان همچنین یاد می‌گیرند كه چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود و دیگران و کل جهان هستی ارتباط موثرتری برقرار كنند.
 
كلاس مرحله سوم برای کسانی برگزار می‌گردد که مصمم هستند راه شفابخشی معنوی و تمرینات فردی را با جدیت و توان بیشتر انجام دهند. در این مرحله نمادهای پیشرفته‌تری جهت رشد آگاهی و افزایش عمق تاثیر درمانها آموخته می‌شود. همچنین مراقبه پیشرفته ریکی، جراحی در سطح انرژی و کار با شبکه کریستالی کوارتز به شرکت کنندگان آموزش داده می‌شود.  
 
مرحله نهائی ریکی (استادی ریكی) تنها ویژه معدود افرادی است که با انضباط، انجام مداوم تمرینات فردی و درمانهای ریکی بر روی سایرین و تحقیق و مطالعه در مورد این رشته، شایستگی خود را برای دریافت این مرحله پر اهمیت به اثبات رسانیده باشند و تنها برای كسانی كه حداقل یكسال از مرحله سوم ریكی آنها گذشته است قابل استفاده می‌باشد. كسانی كه در این مرحله آموزش می‌بینند طی یک دوره همراهی با استاد و همکاری و کارآموزی در برگزاری کلاسهای ریکی، به تدریج شرایط لازم را برای آموزش دادن ریكی به دیگران كسب می‌كنند و برای پذیرش تعهد آموزش صحیح و کامل آموخته‌های خود به دیگران، آماده می‌گردند.
 
میزان تاثیر ریکی در بهبود سلامت افراد تا چه حد است؟
تجربیات متعدد درمانگران ریکی و افرادی که دریافت کننده انرژی ریکی بوده‌اند در سراسر جهان، گویای این واقعیت است که ریکی ظرف مدت چند دقیقه موجب آرامش عمیق و سریع، رهائی الگوهای فکری نامتعادل، احساس شادابی و سرزندگی، رفع خستگی، تمایل به ابراز احساسات سرکوب شده درونی نظیر بغض و گریه (و متعاقب آن احساس سبکی)، احساس رهائی، وانهادگی و کاهش درد می‌گردد و همراه بودن آن چه به صورت تمرینات روزانه خود درمانی و چه بصورت دریافت ریکی از کانال (درمانگر) ریکی، موجب آرامش پایدار، بهبود روابط بین فرد و اطرافیان، افزایش ایمان به خداوند و تسلیم به مشیت الهی و قوانین طبیعت، تحریک نیروی عشق انسانی و منبع عظیم شفا در درون انسان می‌شود. 
 
     
 
تاثیر ریکی بر انسان، تاثیری کل نگر و همه جانبه است. بدین معنا که نه تنها بر جسم، بلکه بر ذهن و روان و احساسات و روح بشر نیز تاثیر گذار است. ریکی نه تنها شیوه‌ای از شفای طبیعی، که مهمتر از آن، راهی برای شناخت عمیقتر خویش و جهان هستی برای نزدیکتر شدن به خداوند است.
 
با استناد به صدها و بلکه هزاران تجربه و نمونه بارز در سراسر جهان، ریکی بدون دخالت در آموزه‌های دینی انسانها، باورهای دینی مردم دنیا را در چند دهه گذشته قویتر نموده است و علیرغم ساده بودن آموزه‌هایش، انسان را به سوی تعادل، تواضع، آرامش و زندگی با تکیه بر نیروی لایزال عشق الهی رهنمون می‌گردد و انسان بی‌پشتوانه و بیمار را به انسانی سالم و متعادل، با ایمان و پذیرای هر دین و آئین آسمانی که دارد بدل می کند.
 
در درمان با شیوه ریکی به چه نکاتی باید توجه داشت؟
ریكی برای هر مشكل سلامتی به عنوان درمان مقدماتی پیشنهاد نمی‌شود و ترجیحا درمان متمم و مکمل برای اقدامات پزشکی رایج و معالجات قبلی كه انجام شده است می‌باشد.

ریكی برای درمان شكستگی استخوان؛ دردهای حاد یا هر وضعیتی كه كمكهای فوری را طلب می‌كند به عنوان تنها درمان پیشنهاد نمی‌شود بلکه بهتر است به موازات مراجعه به پزشک انجام گیرد. یك درمانگر ریكی متعهد و راستین، به هیچ عنوان بیمار خود را از جستجوی پزشک برای درمان دلسرد نمی‌كند.  

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www. seemorgh. com/health
منبع: cam.ir
 
مطالب پیشنهادی:
انرژی بخشیدن به چاکراها
از بدن خود انرژی بگیرید!!
همیوپاتی درمان جسم وروان بیمار
شیاتسو
آیا به راحتی هیپنوتیزم می‌شوید؟