حقیقتی مهم در مورد خوردن انواع کباب ها
با وجود این که انواع کباب ها، غذاهای بسیار لذیذی هستند، اما مصرف مداوم آنها در رژیم غذایی می تواند عواقبی برای سلامت به همراه داشته باشد.

رابطه مصرف زیاد کباب با بروز سرطان کلیه

پزشکان معتقدند افرادی که منابع غذایی حیوانی در رژیم غذایی خود زیاد استفاده می نمایند در معرض خطر بالای بروز سرطان در بدن خود می باشند.

 

در مطالعه ای جدیدی که در آمریکا به انجام رسید، مشخص نمود که شیوع سرطان کلیه در افرادی که گوشت های قرمز و یا سفید را به صورت کبابی زیاد استفاده می کنند، بیشتر است. در واقع در این پژوهش که بر روی حدود 600 نمونه به انجام رسید، نشان داد که اگرچه مصرف بالای غذاهای گوشتی با بروز سرطان ها درر ارتباط می باشند، اما در مورد سرطان کلیه، آنچه که باعث بروز آن می شود، نحوه طبخ گوشت به صورت کبابی است.

خطر مصرف زیاد گوشت کبابی بر روز سرطان کلیه
خطر مصرف زیاد گوشت کبابی بر روز سرطان کلیه

نحوه دقیق بروز سرطان کلیه در بدن

مکانیزم عمل تولید سرطان کلیه در بدن به این صورت است که اگر گوشت ها به مدت زیادی کباب شوند و یا به اصطلاح بر روی آتش خوب کبابی و مغز پخت شوند، در داخل خود ترکیباتی به نام ترکیبات سرطان زا تولید می کنند. این ترکیبات سرطان زا بر پایه ترکیبات  آمین دار می باشند و باید به سرعت از بدن خارج و دفع شوند؛ چون که تجمع آنها در بدن می تواند مسمومیت زا باشد. به کلیه ها برای دفع این مواد بار اضافی وارد می شود. به علاوه این که این ترکیبات خود بر روی سلول های کلیوی اثرات مضری بر جای می گذارند و می توانند باعث بروز مشکلات سرطان زایی بر روی سلول های کلیوی شوند. به همین دلیل افرادی که به مقادیر زیاد گوشت های کبابی استفاده می کنند، با بالا بردن غلظت ترکیبات آمین دار در بدن خود می توانند خطر بروز سرطان کلیه را در بدن خود افزایش دهند.

 

آیا عوامل اولیه دیگری هم در سرطان کلیه موثرند؟

البته عوامل اولیه ای مانند چاقی، دریافت بالای انرژی از راه رژیم غذایی، مصرف کم میوه جات، سابقه خانوادگی به اختلال عملکرد کلیوی و بروز سرطان ها در اعضای درجه اول و دوم خانواده نیز از جمله مواردی هستند که خطر بروز این نوع سرطان را در فرد می توانند افزایش دهند.

 

نحوه پیشگیری از بروز سرطان کلیه

همانند سایر انواع سرطان ها توجه به یک شیوه زندگی سالم مبتنی بر داشتن فعالیت بدنی و ورزشی منظم، رژیم غذایی متعادل و استرس کم و خواب آرام می توانند در پیشگیری از بروز این نوع سرطان کمک کننده باشند. به علاوه این که به طور اختصاصی توصیه به استفاده کمتر از 3 بار در هفته کباب و گوشت های کبابی می شود. به علاوه این که در رژیم غذایی باید به مصرف میوه ها توجه بیشتری شود. در ضمن کاهش وزن به میزان چند کیلو نقش موثری در کاهش بروز خطر سرطان کلیه خواهد داشت.


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ